Home Diyet Diyette Hormonların Önemi

Diyette Hormonların Önemi

0
hormon ve diyet

Dünyada obezite’ ye ve kilo’ ya karşı büyük bir savaş açılmış durumda, bu konudauzman hekimler, diyetisyenler, devlet yetkilileri, sağlık bakanlığı personelleri sıkça açıklamalar yapmakta ve bu durumu tersine çevirebilmek için çalışmalar yapmaktadırlar. İnsanların büyük çoğunluğu aldığı kiloları verememekten şikâyetçidir. Sürekli televizyonlarda, sosyal medyada, web sitelerinde gördüğümüz popüler insanların verdiği diyet listelerini uygulayarak zayıflamaya, kilo vermeye çalışmaktadırlar. Ancak buna rağmen kilo vermede çok büyük değişim göremezler.

Kilo problemi yaşayan insanlar sağdan soldan buldukları, duydukları diyetleri uygulamaya çalışarak bu problemlerini gideremezler, kilo verebilmek için öncelikle insanın kendi vücudunu tanıyıp anlayabilmesi gerekmektedir. Vücudu tanımadan, bilmeden yapılan diyet vücudu yıpratabilir. Çünkü kilo almada da vermede de vücudumuzu bir bütün olarak düşünmemiz gerekir. Vücudumuzda var olan hormonlar, vitaminler, mineraller, alerjik reaksiyonlar, uyku düzeni, cinsel yaşam, vücut sağlığı gibi faktörler metabolizmanın hızını belirler bu da doğrudan kilo almada ve kilo vermede etkili olur.

Düzenli ve etkili olarak aynı zamanda sağlığımızı olumsuz etkilemeden, vücudumuzu fazlalıklardan arındırarak ve ihtiyacı olanı vererek istenilen düzeyde kilo verebiliriz. Bunun için öncelikle uzman doktorlar ve diyetisyenlere başvurmak gereklidir. Gereken tüm kan testleri ve tetkikler yapıldıktan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan hormon düzeni, vitamin, mineral ve gıda alerjileri doktorlar tarafından belirlenir ve ihtiyaç ölçüsünde belirli bir tedavi yöntemine başvurulur. Biz bu yazıda diyette hormonların önemini ele aldığımız için ayrıntılı olarak kilo vermede ve kilo almada hormonların etkisini inceleyeceğiz.

Hormonlar İle Metabolizma Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Vücudumuzda farklı hormon türleri bulunmaktadır. Biz en fazla kilo değişimine sebep olan hormonları ele alalım, bunlar;

  • İnsülin hormonu; vücutta fazla olması sonucunda sürekli açlık hissiyatı verir ve bu durum devamlı kilo almaya sebep olur.
  • Tiroit hormonu; bu hormonun azaldığı durumlarda kilo alma ve kilo verememe durumları görülür.
  • Kortizol hormonu; stresle başa çıkamadığımızda kortizol hormonu vücudumuzda fazlalaşır bu da bizi daha fazla yemek yemeye sevk eder ve kendimizi sürekli aç hissetmemize sebep olur.
  • Serotonin hormonu; mutluluk hormonu olarak da bilinir, azaldığında veya arttığında kilo almaya veya kilo kaybına sebep olur.
  • Ghrelin hormonu; açlık hormonu olarak da bilinir artması ile birlikte sürekli açlık hissedilir ve kilo almaya sebep olur, azalması ile tokluk hissedilir ve kilo vermeye sebep olur.
  • Prolaktin hormonu; süt salgılayan hormondur, hamile olmayan kadınlarda yükselmesi birçok hastalığa ve kilo alımına sebeptir.

Kısaca hormonların etkilerini irdeledik, bu hormonları dengelemek, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için kilo vermek gerekir bu da ancak tedavi ile mümkündür. Endokrin yani hormon hastalıkları uzmanından hormonları dengeleyebilmemiz için yardım almamız gerekir. Bu yardım ilaç yöntemi ile veya vücudumuza göre hazırlanmış bir diyet ile veya da detoks ile olabilir. Önemli olan metabolizmayı hızlandırıp sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalıdır.Metabolizma kontrolü için hormonları dengelemek önemlidir.

Detoks İçecekleri İle Mutlu Sonuç

Belirtmemiz gereken önemli bir bilgi; en çok tiroit hormonlarının dengelenmesi metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Çok yemekten kaçınmak, spor yapmak, kaliteli uyku uyumak, dengeli beslenmek, kafeinden uzak durmak, psikolojik anlamda iyi hissetmek, az ve sık yemek metabolizmayı hızlandırır ve kilo kaybına yardımcı olur.  Yine doktor yardımıyla kan değerlerinize, hormon düzeylerinize, vitamin, mineral seviyenize göre detoks içecekleri ile de zayıflayabilirsiniz. Her hastaya farklı tür içecek hazırlanmalıdır, insanların vücudu aynı içeceğe farklı tepkiler verebilir bu yüzden vücudun ihtiyacınagöre hareket edilmelidir. Detoks’ un üç farklı evresi bulunmaktadır ve bu evreler düzenli bir şekilde, gerekli kontroller dâhilinde kilo vermeye yardımcı olur. Bu sırada bizde işlenmiş gıdalardan uzak durmalı, olabildiğince doğal ve organik ürünler ile beslenmeliyiz. Sağlıklı yaşam için sofralarımızda natürel ürünlere yer vermeliyiz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version