Home Diyet Diyetinizi Suçlamayın, Vücudunuzu Dinleyin!

Diyetinizi Suçlamayın, Vücudunuzu Dinleyin!

0
Diyetinizi Suçlamayın, Vücudunuzu Dinleyin!

Sizde az yiyip egzersiz yapıyor ama kilo veremiyor musunuz? Yeterli yeseniz de çabuk mu acıkıyorsunuz? Denediğiniz bütün çareler sonuçsuz mu kaldı. Diyetinizi ya da kendinizi suçlamayın. Vücudunuz size sinyal veriyor olabilir. Kilo vermeyi zorlaştıran sağlık sorununuz olabilir. Kişilerin beslenme alışkanlıkları, yaşam kalitesi irdelenmeli ve herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir. Kilo vermede hormonların önemi artık bilinen bir gerçektir. Bizde yazımıza kilo vermede hormonsal sorunlarla başlamak istedik.

Kilo Vermede Hormonsal Sorunlar Nelerdir?

Bu sorunların başında ilk akla gelen insülin direncidir.  Glikozu enerji olarak kullanabilmemiz için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Pankreanstan salgılanan ve karaciğer, kas, yağ dokusu gibi dokularda insülin hormonuna karşı duyarsızlık gelişir. Yani vücut yeterince insülin hormonu ürettiği halde etkili olarak kullanılamaz. İnsülin direnci geliştiğinde hücrelere glikoz giremez, kullanılamaz ve gizli şeker gelişerek Tip2 diyabet hastalığı gelişir. Sonuçta da bilin bakalım belirtileri arasında neler çıkar? Kontrolsüz kilo artışı ve kilo vermede zorluk… Bir diğer hormonlarımızla ilgili sorun Hipotroidizmdir. Troid hormonu metabolizma hızımızı belirler. Troid bezi yetersiz çalıştığında metabolizma yavaşlar ve kilo alma, kilo verememeyle karşılaşılır. Belirtileri arasında diyete karşın kilo verememe, kilo alımı, kalp çarpıntısı, halsizlik, çabuk yorulma, adet düzensizlikleri sayıla bilinir. Kadınlar açısından önemli bir sorun da polikistikover sendromudur. Kanda hormon ölçümleri yapıldığında çeşitli dengesizlikler saptanır. FSH ve LH arasındaki denge bozulmuştur. Bunun sonucunda yumurtlamada anormal sapmalar ve düzensizlikler görülmektedir. Hastada adet düzensizlikleri ve obezite (aşırı kilo sorunu) vardır. Hormonal sorunların yanında kilo vermede kan bozukluğu sorunları da vardır.

Kilo Vermede Kan Bozukluğu Sorunları Nelerdir?

B-12 Vitamini ve folik asit eksikliğine bağlı olarak gelişen megaloblastik anemi bunlardan biridir. B-12 ve folik asit DNA gelişmesi için gerekli vitaminlerdir. Bunların eksikliğinde DNA gelişimi yeterli olmaz ve hücre yapılamaz. Alyuvarların tamamlanmamış oluşumundan Megaloblastik anemi bozukluğu ortaya çıkar. Bu alyuvarlar işlevlerini yerine getiremezler ve sağlıklı hücreleri dışlayarak anemiye neden olurlar. Bir diğer kan sorunu demir eksikliği anemisidir. Vücudumuzda yeterince demir bulunmadığı zaman oluşur. Kadınlarda adetle birlikte, gebelikte yada emzirmede vücuttan demir eksilir. Düzensiz ve dengesiz beslenme alışkanlıklarıyla da bu durum tetiklenebilir ve bireyler kilo verememe sorunlarıyla karşıla bilirler. Nitekim Prof. Dr. Canan Karatay demir eksikliği anemisinde hastaların kilo veremediklerini söylemektedir.

Kilo Vermede Diğer Sorunlar Nelerdir?

Vücudun sıvı tutması olan ödem bir diğer kilo verme sorunudur. Ödem kalp, böbrek, karaciğer gibi organların hastalıklarında hormonal hastalıklar veya damar tıkanıklığı gibi durumlarda görülen bir sorundur.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version