Ana SayfaModaDişlerinize Zarar Veren 9 Alışkanlık

Dişlerinize Zarar Veren 9 Alışkanlık

-

Sürekli yaptığımız, yaparken hiç fark etmediğimiz bazı alışkanlıklarımızın dişlerimiz üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bazen bu etkileri hiç önemsemeyiz ama öyle bir zaman gelir ki diş ağrıları başlar ve dişlerimizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalırız. Bu alışkanlıklardan birkaçını sizler için derledik.

1.Kapakları dişlerle açmaya çalışmak

Şişe kapaklarını veya plastik ambalajları dişlerinizle açmanız gerekebilir, ancak bu davranış diş hekimlerinin asla yapmamanızı istediği bir şeydir. Dişlerinizi alet olarak kullanmak dişlerde çatlamaya neden olabilir. Bunun yerine makas veya şişe açacağı kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, dişleriniz yalnızca yemek için kullanılmalıdır.

İşin hijyenik kısmını da atlamayalım. Özellikle marketten yeni aldığınız içecekleri açamadığınızda dişlerini kullananlardansanız, o şişelere kaç kişinin elinin değdiğini ve o ellerin ne kadar kirli olabileceklerini lütfen hatırlayın. Dişlerinizin zarar görmesini bir kenara bırakırsak mikrop kapma olasılığınız da hayli yüksektir.

Dişlerinize Zarar Veren 9 Alışkanlık

2.Spor içecekleri

Hiç şüphe yok ki soğuk bir spor içeceği iyi bir egzersiz sonrası serinletir. Ancak bu içeceklerin şekeri genellikle yüksektir. Şekerli içecekler soda veya şeker gibi dişlerinizin üzerinde asit plağı oluştururlar. Onları sık sık içmek diş çürümelerine neden olabilir. Spor salonunda su ihtiyacını karşılamanın daha iyi bir yolu, şekersiz ve kalorisiz sular içmektir.

3.Meyve suyu

Meyve suyuna vitaminler ve antioksidanlar yüklenir, ancak ne yazık ki çoğu meyve suyunda yüksek oranda şeker bulunur. Bazı meyveli sodalar daha çok şeker içerebilir. Örneğin, limonlu soda içinde limon suyuna kıyasla sadece 10 gram daha fazla şeker vardır. Meyveler doğal olarak tatlıdır, bu yüzden şeker eklenmemiş meyve suyu arayın. Ayrıca meyve suyun biraz su ile incelterek şeker içeriğini de azaltabilirsiniz.

4.Patates cipsi

Patates ciplerini tükettiğinizde dişleriniz üzerindeki plakalarda bakterilerin oluşmasını sağlarsınız. Bu bakteriler nişastalı gıdaları aside dönüştürürler. Bu asit önümüzdeki 20 dakika boyunca dişlere saldırabilir, gıda dişler arasına sıkışmışsa bu süre daha uzun olabilir. Patates cipsini veya dişlerin içine sıkışmaya meyilli olan diğer nişastalı gıdaları yedikten sonra diş ipi kullanabilirsiniz ya da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

5.Sürekli atıştırmalık tüketmek

Atıştırmalıklar, bir yemekte üretilenden daha az tükürük üretirler. Çok sıklıkla atıştırmaktan kaçının, şeker ve nişasta bakımından zengin olmayan gıdaları tercih edin. Bunun için krakerler ya da meyve dilimleri deneyebilirsiniz.

6.Kalem çiğneme

İşinize ya da dersinize konsantre olduğunuzda kaleminizi hiç çiğner misiniz? Bu alışkanlık dişlerin çatlamasına neden olabilir. Şekersiz sakız, çiğneme ihtiyacını hissedince daha iyi bir seçenektir. Sakız, dişleri daha güçlü hale getirebilecek ve diş minesini aşındıran asitlere karşı koruma sağlayan tükürük akışını tetikleyecektir.

Dişlerinize Zarar Veren 9 Alışkanlık

7.Kahve içmek

Kahvenin koyu rengi ve içerdiği asitler zamanla dişlerin sararmasına neden olabilir. Neyse ki, çeşitli beyazlatma yöntemleriyle dişlerdeki sarılık tedavi edilmesi en kolay lekelerden biridir. Dişinizin renk değişikliği konusunda endişeleriniz varsa diş hekiminize danışın.

Dişlerinize Zarar Veren 9 Alışkanlık

8.Sigara içmek

Sigara ve diğer tütün ürünleri, diş lekesine yol açabilir ve diş eti hastalığının bir sonucu olarak dişlerin düşmesine neden olabilir. Tütün ayrıca ağız, dudak ve dil kanserini tetikleyebilir. Sigarayı bırakmak için bir sebep arıyorsanız, gülümsemenizi düşünün.

Dişlerinize Zarar Veren 9 Alışkanlık

9.Kırmızı Şarap İçmek

Şarabın içindeki asitler diş minesine zarar verir ve dişlerde leke oluşmasına karşı dişlerin savunmasız hale gelmesine neden olur. Kırmızı şarap ayrıca, kırmızı rengin dişlere yapışmasına yardımcı olan, kromojen ve tanenler adlı güçlü bir pigment içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz