Home Kişisel Bakım Dikkat Süresini ve Konsantrasyonu Arttıran 5 Uçucu Yağ

Dikkat Süresini ve Konsantrasyonu Arttıran 5 Uçucu Yağ

0
Dikkat Süresini ve Konsantrasyonu Arttıran 5 Uçucu Yağ

Dikkat süresini ve konsantrasyonu arttırmak, çalışanlar için iş verimliliğini, öğrenciler için de ders verimliliğini arttırmak için büyük önem taşır. Küçük yaş gruplarında dikkat süresi, öğrenmeye etki eden faktörlerden biridir. Yaş gruplarına göre dikkat süresi farklılık gösterir. 4 yaşındaki çocuğun dikkat süresi, ortalama 7-8 dakikadır. İlgisini çeken bir etkinlik veya oyuna karşı bu süre 15 dakikaya kadar çıkabilir. 3 yaş dikkat süresi, 3 ila 8 dakika arasında değişir.

Yetişkinlerde dikkat süresi, yaklaşık 40 dakikadır. Dikkat süresini arttırmak için dikkat arttırıcı egzersizler de yapılabilir. Fakat biz bu makalede, dikkat süresi nasıl arttırılır diye merak edenler için, konsantrasyonu arttıran uçucu yağları el aldık. Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu yaşayanlar bu makalede bahsedeceğimiz uçucu yağları kullanarak, dikkat sorununa çözüm bulabilirler.

Dikkat Süresini ve Konsantrasyonu Arttıran Yağlar

1-) Karışım Yağlar
Silhat yağı, buhur reçinesi, limon kabuğu, ylang ylang yağı, sandal ağacı yağı ve papatya yağından oluşan karışım, odaklanmayı, dikkat süresini ve konsantrasyonu maksimum seviyede arttırmaya yardımcı olan, muhteşem bir karışımdır. Bu karışım, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve zihni açar.

2-) Lavanta ve Biberiye Yağı
Lavanta esansiyel yağı, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve zihin performansını arttıran uçucu bir yağdır. Biberiye yağı ise, zihinsel yorgunluğu atmaya yardımcı olur. Hafızayı güçlendirir ve odaklanıp, konsantre olmayı kolaylaştırır.

3-) Vetiver Yağı
Zihinsel performansı arttıran vetiver yağı, dikkat süresini arttırmaya ve odaklanmaya yardımcı olur. Vetiver yağı, lavanta yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.

4-) Sedir Ağacı Yağı
Sedir ağacı yağı da, yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Zihinsel performansı arttıran bu yağ, konsantrasyonu ve odaklanma süresini arttırır.

Bu Yağları Nasıl Uygulayabiliriz?

Bu uçucu yağlar, burnun altına, ayak topuklarına veya boyun arkasına sürülerek uygulanabilir.

Yapılan birtakım araştırmalar sonucunda, bu yağların, dikkat süresini arttırmada, konsantrasyonu sağlamada ve odaklanmada etkili olduğu gözlense de, yukarıda saydığımız yağlar, herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Sizin için en etkili olanının hangi olduğunu ancak deneme yanılma yoluyla öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, piyasada bu tür yağlar çokça satılmaktadır. Gerçekten kaliteli ve orijinal yağları kullandığınıza emin olun.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

Etiketler; Dikkat Süresi, Konsantrasyon, Dikkati Arttırmak, Konsantrasyonu Arttırmak, Konsantre Olmak

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version