Ana SayfaPsikolojiDepresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

-

Depresyon, kişinin düşünce ve hislerini etkileyen ezici bir üzüntü ve umutsuzluk hissine neden olan psikolojik bir sağlık sorunudur. Depresyon, bir kişinin günlük yaşantısına önemli ölçüde müdahale edebilir ve kişiyi intihar düşüncelerine kadar sürükleyebilir.

Her yaştan, her ırktan ve tüm sosyo-ekonomik sınıflardan insanları etkileyebilir ve her an ortaya çıkabilir. Uzmanlara göre depresyonun kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden %50 daha fazla. Yakın bir zamanda yapılan bir çalışmada, en yüksek risk grubunun, 40 ile 59 yaş aralığındaki kadınlar olduğu belirlendi. Kendini; sinirlilik, ajitasyon, huzursuzluk, konsantre problemi, uykusuzluk, iştah ya da kilo değişimi, enerji eksikliği, baş ağrıları, vücut ağrıları, umutsuz ve değersiz hissetme, eve kapanma gibi çok çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler ile gösteren depresyonun tedavisinde, farklı yöntemler kullanılmaktadır. Yazımızın devamında, depresyon tedavisi için tercih edilen yöntemleri bulabilirsiniz…

İlaç Tedavisi 

Antidepresan olarak adlandırılan reçeteli ilaçlar, doğal olarak ortaya çıkan beyin kimyasallarını etkileyerek ruh halini değiştirmeye yardımcı olur. Antidepresanlar birkaç kategoriye ayrılır. Doktorlar, genellikle serotonin geri alım inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfıyla başlar ve hastanın durumunda düzelme görülmezse diğer ilaçlar denenebilir. Depresyon tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkileri genellikle şunları içerir;

  • Cinsel istek değişiklikleri,
  • Sindirim sorunları,
  • Baş ağrısı,
  • Uykusuzluk,
  • Sinirlilik

Psikoterapi 

Konuşma terapisi ya da psikolojik danışmanlık olarak da bilinen bu tedavi, depresyon hastalarının önemli bir bölümüne yardımcı olmuştur. Birçok çalışma, özellikle ağır depresyon hastalarında en iyi sonuçları, ilaç tedavisi ve psikoterapinin bir arada kullanılmasının verdiğini göstermektedir.

Daha Az Yaygın Tedavi Yöntemleri

Herhangi bir ilaç veya psikoterapiye cevap vermeyen ciddi depresyon hastalarında; TMS adı verilen bir tedavi yöntemi uygulanabilir. TMS ile depresyon tedavisi; beynin ruh halini düzeltmek ve depresyona girdiği düşüncesini ortadan kaldırmak için, sinir hücrelerini canlandırmak için saç derisine kısa manyetik akımlar vermeyi içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz