Ana SayfaModaDepresyon Neden Bu Kadar Artıyor?

Depresyon Neden Bu Kadar Artıyor?

-

Son birkaç yılda olan depresyon istatistiklerine bakarsanız, çok endişe verici bir eğilim hemen ortaya çıkıyor. Depresyon vakaları 2005 yılının sonlarında oldukça keskin bir şekilde yükselmeye başlamış ve endişe verici bir tempoda yükselmeye devam ediyor. Sorun bu şekilde devam ederse, dünyadaki herkesin depresyondan veya bazı anksiyete bozukluklarından muzdarip olacağı düşünülmektedir. Sorunun kaynağı ile ilgili çeşitli teoriler öne sürülmüştür. Peki depresyon neden bu kadar artıyor?

Depresyon Neden Bu Kadar Artıyor?

İnternet

En yaygın teorilerden biri internet kullanımındaki yükselişin doğrudan ya da dolaylı olarak zihinsel sağlık sorunlarına neden olduğudur. İnternet bağımlılığa neden olur. Birçok bilim adamı, özellikle de Asya kıtasında internet üzerinden oyun yoluyla ‘ödül’ alan kullanıcılarda biriken aşırı dopaminin bağımlılığa neden olabileceğini saptamıştır. Bu doğal olarak beyin kimyasını değiştirir ve birçok ağır internet kullanıcısını endişe ve depresif durumlara sokar.

Eve döndüğümüzde dinlenmek yerine hemen internete giriyoruz, beynimizi hem iş hem de boş zamanla aşırı derecede uyarıyoruz. Beynimizin dinlenmeye ihtiyacı vardır fakat gerek telefondan gerekse bilgisayardan sürekli internete bağlanarak depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyoruz.

Depresyon Neden Bu Kadar Artıyor?

İnternet ve özellikle sosyal medya standartlaştırılmış bir ‘mükemmeliyet’ elde etmek için bizi bilinçaltı baskıya sokuyor. Arkadaşlarımızın paylaşımlarına bakıyor ve yaşayamayacağımız mükemmel bir yaşam önümüze sunuluyor. . Bu durum güvensizlik ve değersizlik hissine neden olur.

İnternetin bilinçsiz kullanımının bir diğer etkisi de dış ortam farkındalığının azalmasıdır. Sokakta iken bile elinde cep telefonuyla sosyal medya hesabına bakan biri çevresinin farkında değildir. 5 duyusundan sadece görme duyusunu kullanır. Oysa çevresindeki sesler ya da kokular da hayatının bir parçasıdır. Fakat kişi tüm bunlara karşı duyarsızdır. Bu durum stres riskini arttırıyor ve bu da depresyona neden oluyor.

Depresyon Neden Bu Kadar Artıyor?

Yaşam tarzı

Gittikçe daha yerleşik hale geldiğimiz ve gittikçe daha sağlıksız beslendiğimiz için kanımızdaki besleyiciler azalıyor. Düzenli egzersiz yapmıyor, sürekli şikayet ediyor ve olaylara sadece kötü tarafından bakıyoruz. Doğru bir diyet uygulanmadığında zihinsel ve duygusal sağlık makul bir dengede tutulamaz. Diyetle ve genel yaşam tarzı iyileştirmeleri ile birlikte zihinsel sağlık durumunda muazzam bir fark oluşturabilir.

Korku

Korku, stres, nefret ve öfke zihinsel sağlık üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Dahası, internet bize benzeri görülmemiş miktarlarda olumsuz haberlere erişim imkânı sağlıyor. Tüm bunlar bizi daha endişeli kılıyor ve bu da depresyonu tetikliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz