Ana SayfaSporDans Ederek Zayıflamak

Dans Ederek Zayıflamak

-

 

Çağımızın en çok karşılaşılan hastalığı obezite. Stres, yeme bozuklukları ve gelişen teknoloji ile birlikte insanların hareketlerinin azalması obezitenin sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunlara karşın bilinçlenen insanlar sağlıklı beslenmeye önem verip kilolarını kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. Zayıflama ve sağlıklı kiloya ulaşınca formunu korumada hareket etmek en az beslenme kadar önemlidir.

Spor yapmanın önemi uzmanlar tarafından sürekli anlatılıyor. Haftalık olarak bir spor programı yapılması sağlık açısında da çok önemlidir. Ancak birçok kişi spora vakit ayırmakta zorlanıyor. Kadınların bir kısmı ise spor yapmayı sıkıcı buluyor. Bu bahaneyi kabul etmeyen uzmanlar eğlenerek de kilo verilebileceğini söylüyor. Diyet yapmaktan bıkanlar, sporlardan sıkılanları çareyi dans etmekte buluyor. Böylece bir yandan eğlenirken bir yandan da fazla kilolarından kurtuluyor.

Hangi Dans Türleri Kilo Verdiriyor?

Dans türlerinin hemen hemen hepsi kilo vermeye yardımcı oluyor. Bale, modern dans gibi dans türleri vücuda esneklik ve kuvvet kazandırırken zumba gibi yüksek tempolu danslar kalp ritmini arttırarak daha hızlı kalori yaktırıyor. Bölgesel olarak bakıldığında oryantal dans belin incelmesini sağlarken, roman dansları göbek bölgesindeki kasları çalıştırıyor. Flamenko, Latin dansları ise tüm vücudu kıvrak bir şeklide hareket ettirmenizi sağlayarak kıvrımlı, fit bir vücuda ulaşmanızı kolaylaştırıyor.

Dans Etmek Nasıl Kilo Verdirir?

10 dakika kadar dans etmek vücudun yaklaşık 100 kalori yakmasını sağlıyor. Dansın temposu arttıkça yakılan kalori miktarı da artıyor. Sindirime yardımcı olurken bir yandan da mutluluk hormonu salgılatıyor. Bu nedenle kendinizi iyi hissettiğiniz dans türünü seçmeniz hem süreklilik açısından hem de motivasyon açısından önem kazanıyor. Günde 1 saat kadar dans etmek vücudun tüm bölgelerini çalıştırarak kısa sürede istediğiniz forma ulaşmayı sağlıyor.

Dans ederken aralarda su içmek metabolizmanın hızlanmasına destek oluyor. Bunun yanında beslenmeye dikkat etmek, yeşil çay gibi antioksidan özelliğe sahip bitkilerin çaylarını düzenli olarak tüketmek dansa destek olarak faydalarını arttırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz