Ana SayfaModaDaha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

Daha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

-

Cep telefonları, bilgisayarlar ve tablet gibi cihazlara her geçen gün daha uzun süre bakıyor ve gözlerimizi etkilemelerine izin veriyoruz. Göz sağlımız için, bu cihazlara çok fazla bakmak gözlerimizin zamanla daha kuru ve yorgun olmasına neden olur. Özellikle masa başı işlerde çalışanlar, daha fazla risk altındadır. Gözlerinize iyi gelecek ve bozulmasını önleyecek birkaç önerimiz var.

20 saniye ara verin

Bir bilgisayara (veya herhangi bir dijital ekrana) bakmak gözlerinize zarar vermez, ancak yorgun ve kuru hissetmelerini sağlayabilir. 20/20/20 kuralını uygulayın: Her 20 dakikada bir, en az 20 cm uzakta ve en az 20 saniye bekleyin. Ayrıca, ekranınızı göz seviyesinin biraz altında olacak şekilde yerleştirin. Işık kaynaklarını hareket ettirerek veya ekran filtresi kullanarak parlamayı önleyin.

Daima güneş gözlüğü kullanın

UV radyasyonu tıpkı cildinizde olduğu gibi gözlerinize de zarar verebilir. Katarakt, kornea yanıkları ve hatta göz kapağı kanseri gibi sorunlara neden olabilir. Dışarıdayken, bulutlu günlerde bile, UVA ve UVB ışınlarının %99 ila %100’ünü bloke eden güneş gözlüğü veya lensleri kullanın. Koruyucu lenslerin pahalı olması gerekmez, sadece etiketlerini kontrol edin. Şapkalar da zararlı ışınlara maruz kalmayı engeller. Kar, su, kum ve beton UV ışınlarını yansıtıyor olabilir. Bunlara dikkat edin.

Daha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

Evde de koruyucu gözlük kullanın

Göz yaralanmalarının neredeyse yarısı evde olur, işyerinde değil. Temizlik yaparken tehlikeli kimyasalların sıçraması ve gözünüze gelme olasılığı varsa koruyucu gözlük kullanın. Koruyucu gözlük, sporla ilgili göz yaralanmalarının % 90’ını engelleyebilir. Lensler, diğer malzemelere göre 10 kat daha fazla darbeye dayanıklı olan polikarbonat plastikten yapılmalıdır. Gözlerin en çok zarar gördüğü sporlar arasında beyzbol, tenis ve ​​ basketbol vardır.

Kalbiniz ve gözleriniz için doğru beslenin

Dolaşıma yardım eden gıdalar kalbiniz ve gözleriniz için de çok iyidir. Turunçgiller, koyu yapraklı yeşillikler ve tam tahıllar gibi sağlıklı besinler seçin. Çinko bakımından zengin gıdalar; fasulye, bezelye, yer fıstığı, istiridye ve yağsız kırmızı et, gözlerin zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilir. Havucun içindeki A vitamini göz sağlığı için çok önemlidir. Gözlere yardımcı diğer besin maddeleri beta-karoten  bakımından zengin olan sarı veya turuncu renkli meyve ve sebzeler, lutein ve zeaksantin içeren yapraklı yeşilliklerdir.

Daha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

Göz sorunlarını görmezden gelmeyin

Gözleriniz kızarmış ve kaşınıyorsa soğuk kompresler, antihistaminikler veya göz damlası ile yatıştırabilirsiniz. Gözünüzde kum varmış gibi hissedecek olursanız, temiz su ile yıkayın. Belirtiler devam ederse, göz ağrısı, şişme veya ışığa duyarlılığınız varsa bir doktora görünün. Karanlıkta yüzen lekeler, yanıp sönen ışıklar veya normal göremediğinizi fark ettiğinizde de doktora gidebilirsiniz.

Kontakt lenslerinizi temizleyin

Lenslerinizi takmadan önce daima ellerinizi yıkayın. Sadece göz doktorunuz tarafından onaylanan temizlik maddelerini kullanın. Mercekleri her çıkardığınızda güzelce temizleyin, durulayın, kurutun ve iki üç ayda bir değiştirin. Yüzerken veya çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerini kullanırken mercek takmayın. Ayrıca lenslerinizi tavsiye edilenden daha uzun süre takmayın.

Daha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

Sağlık geçmişinizi bilin

Gözlerinizle alakası olmadığını düşündüğünüz hastalıklarınız gözlerinizi etkileyebilir. Yüksek tansiyon ve diyabet gözlerdeki kan akışını azaltabilir. Akciğerler, tiroid bezleri veya başka yerlerde bulunan bağışıklık sistemi rahatsızlıkları da gözleri bozabilir. MS (multipl skleroz), anevrizmalar ve kanser gibi hastalıklar gözleri etkileyen diğer hastalıklardır. Göz rahatsızlığı olan ya da ciddi hastalıkları olan aile üyeleri de dahil olmak üzere mevcut ya da geçmişteki sağlık sorunları hakkında göz doktorunuza bilgi verin.

İlaç prospektüslerini okuyun

Birçok ilaç türü görüşünüzü etkiler. Farklı hastalıkları tedavi etmek için kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklanabilecek olası yan etkiler için, ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun. Kuru veya sulu gözler, çift görme, ışık hassasiyeti, şiş göz kapakları ve bulanık görme gibi sorunlarla karşılaşırsanız doktorunuza bildirin.

Daha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

Makyajınızı temizlemeyi unutmayın

Bakteriler, temizlenmeyen göz makyajında ​​kolayca çoğalabilirler. Kullandığınız göz makyajı ürünlerini 3 ay sonra atın. Bir enfeksiyon gelişirse derhal makyajınızı silin ve bir doktora görünün. Alerjik reaksiyonlar yaşıyorsanız, her seferinde yalnızca bir tane yeni ürünü deneyin. Asla kozmetik ürünlerini paylaşmayın ve mağazalardaki testerları kullanmayın. Makyaj yapmadan önce yüzünüzü iyice temizleyin. Makyajlı bir şekilde kesinlikle yatmayın ve yatmadan önce tüm yüzünüzü kimyasal maddelerden arındırın.

Daha Sağlıklı Gözler İçin İpuçları

Düzenli olarak göz muayenesine gidin

Gözlük takmasanız bile gözlerini düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Doktorunuza belli aralıklarla gitmeyi ihmal etmeyin.  18 – 60 yaşları arasındaki herkes yılda en azından bir kere kontrole gitmelidir. Yaşınız büyükse, kontakt lens takıyorsanız veya diyabet, yüksek tansiyon, göz hastalıkları öyküsü gibi risk faktörlerine sahipseniz, her yıl kontrollerinizi aksatmadan yaptırmalısınız.

Sigara içmeyi bırakın

Eğer sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Sigara içmek, katarakt gelişme riskinizi artırır. Ayrıca kan dolaşımınızda bir plak oluşturur ve arterleri zayıflatır. Sigara içmek yalnızca kalp krizi riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda retinaya zarar verebilir ve görme kaybına neden olabilir. İyi haber şudur ki, siz sigarayı bıraktıktan sonra, göz hastalıkları riskiniz sigara içmeyenlerinkiyle eşit hale gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz