Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Beslenme Daha Önce Hiç Duymadığınız 19 Egzotik Meyve

Daha Önce Hiç Duymadığınız 19 Egzotik Meyve

-

Muz, kivi ve ananaslar artık hemen hemen her markette rastladığımız meyveler haline geldi. Fakat dünyada, henüz adını bile bilmediğimiz onlarca meyve var. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

 • Krem Elma (Cherimoya)

Bu meyvenin dokusu, dondurmayı anımsatıyor. Sütlü dondurma gibi ağzınızda erimekle kalmıyor, aynı zamanda yüksek ateş ve dizanteri rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı oluyor. Fakat yerken dikkatli olun, çünkü bu meyvenin çekirdekleri zehirli!

Krem Elma (Cherimoya)

 • Durian

Bu meyvenin tuhaf özelliği, muhteşem lezzetine rağmen berbat bir koku salgılaması. Bu kokunun sebebi ise içerisinde bulundurduğu organik sülfür. Yerken dikkat etmekte fayda var çünkü Durian, tansiyonu yükseltmesiyle biliniyor.

Durian Meyvesi

 • Jackfruit

Jackfruit meyvesinin ağaçlardaki boyutları 91 santimetreye ulaşabilirken, ağırlıkları da 32 kiloyu bulabiliyor. Tadı ise muz, ananas ve mangonun tatlı bir karışımını anımsatıyor. Çekirdeklerini  kızartırsanız, çikolata tadına ulaşabilirsiniz!

Jackfruit Meyvesi

 • Ağaç Üzümü (Jabuticaba)

Tadı üzümü andıran bu meyve, şarap, reçel ve likör yapımında kullanılıyor. Brezilya’da yaygın inanca göre, kurutulmuş hali astım tedavisinde ilaç görevi görüyor.

Ağaç Üzümü (Jabuticaba)

 • Mucize Meyve (Miracle Berry)

Bu meyve gerçekten inanılmaz! Bir tanesini yedikten sonra, bir saat sonra ne yerseniz yiyin size tatlı geliyor. Sevmediğiniz fakat faydalı gıdaları tüketirken, şeker tadı almak istemez miydiniz?

Mucize Meyve (Miracle Berry)

 • Kırmızı Muz

Tadı ahududu ve mangoyu andırmakla beraber, normal muzlara göre çok daha fazla potasyum, beta-karoten ve C vitamini içeriyor.

Kırmızı Muz

 • Boynuzlu Kavun (Kiwano)

Olgun meyvesinin tadı, salatalık, kivi ve muz meyvelerinin bir karışımını andırıyor.

Boynuzlu Kavun (Kiwano)

 • Tamarillo

Domates, patlıcan ve acı biberle aynı aileyi paylaşıyor ve tadı tatlı domateslerle çarkıfelek meyvesini anımsatıyor.

Tamarillo Meyvesi

 • Buda’nın Eli

Bu meyve, kabuğunda bulunan lavanta aromalı koku sayesinde çok değerli. Yenebilen kısmı çok küçük olmakla beraber, tadı limon kabuğuna benziyor. Sarı parmağı andıran kısımlar, balık pişirirken ve salatalarda kullanılıyor.

Buda'nın Eli Meyvesi

 • Salak Meyvesi

Kabuğunun rengi ve dokusundan dolayı zaman zaman Yılan Meyvesi olarak da adalandırılıyor. Hoş kokulu olmakla beraber, tadı ananas ve muza benzetiliyor. Kabuğunu soyarken pullu yapısından dolayı dikkatli olmanız gerekiyor, aksi halde elinizi kesebilirsiniz.

Salak Meyvesi

 • Siyah Sapote

Sapote, olgunlaştığında siyah renk alan nadir meyvelerden. Tadı ve dokusuyla çikolatalı pudingi anımsatıyor ve pudingden çok daha sağlıklı.

Siyah Sapote

 • Minyatür Karpuz

Adı ve görüntüsüne rağmen tatlı olmayan bu meyve, hafif limonlanmış salatalığa benziyor.

Minyatur Karpuz

 • Biriba

Olgunlaştığında siyah renk alan bir başka meyve de bu, fakat bu sefer kabuğu söz konusu. Tadı ise limonlu turta gibi!

Briba Meyvesi

 • Ekmek Ağacı Meyvesi (Breadfruit)

Bu meyveyi tam olgunlaşmamışken yerseniz fırından taze çıkmış ekmek, olgun halini yerseniz de tatlı bir krema tadı alabilirsiniz.

Ekmek Agaci Meyvesi (Bread Fruit)

 • Parmak Limon

Hayvara benzeyen görüntüsü ve çiğnediğinizde patlayan limonsu tadıyla oldukça ilginç bir meyve!

Parmak Limon

 • Cupuaçu

Kakaonun yakın bir akrabası olmakla kalmaz, zaman zaman kakao yerine de kullanılır.

Cupuacu Meyvesi

 • Ejderha Gözü Meyvesi (Longan)

İçimde bolca şeker, C vitamini, kalsiyum, demir ve fosfor bulunduran tatlı ve sulu bir meyvedir.

Ejderha Gozu Meyvesi (Longan)

 • Çikolata Sarmaşığı Meyvesi (Akebia)

Ahududuya benzeyene, tatlı ve hoş kokulu bir meyvedir.

Cikolata Sarmasigi Meyvesi (Akebia)

 • Hala Meyvesi

Bu meyve pişmiş veya çiğ yenilebildiği gibi, diş ipi olarak da kullanılır. Yapraklarının da şifalı olduğu söylenir.

Hala Meyvesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...