Ana SayfaModaDaha Fazla Uyumanın 6 Yolu

Daha Fazla Uyumanın 6 Yolu

Güzel Bir Uyku...

-

Stresin yanı sıra en modern sorunlardan biri de uyku eksikliği. Yeterince uyuyamıyoruz, ya da aç gözlülük yapıp 8 saatin sekizini de uyuyarak geçiriyoruz fakat uyandığımızda yine de yorgun oluyoruz. Uyku yoksunluğu iş yerinde ve kişisel yaşamınızda işlevsellik ve performansı etkileyebilir. Birkaç saatlik uyku kaybının büyük bir yüzdesi mobil ve bilgisayar kaynaklıdır. Necibe.com bu elektronik eşyaların uykunuza olan zararını sizler için araştırdı.

Kaliteli ve iyi bir uyku uyumanın yolları vardır. Nasıl mı? Aşağıdaki ipuçlarını takip ederseniz, sabahları uyanmanın çokta zor olmayacağını düşünüyorum! Ayrıca gecikmenize neden olan 10 faktöre de bakabilirsiniz.

Daha iyi ve daha kaliteli uyku için ipuçları!

Elektronik cihazları odanızdan uzaklaştırın

Uykuya dalmadan önce hepimizin yaptığı kötü bir alışkanlık ve hepimizin güçlükle uzaklaşabileceği bir alışkanlığa sahibiz. Telefondan uzak kalamayıp, neredeyse tüm gün olduğu gibi gecede facebook dünyasında veya internet dünyasında tek parmağımızla kaydırma yaparak kendimize yaptığımız en kötü şey, rahatlamış ve uyku halinde ki beynimizi “uyandırmak “tır. Bu nedenle dizüstü bilgisayarını ve cep telefonumuzu yatak odasının dışında tutmalıyız. Bu şekilde onları kendimizden uzaklaştırmış oluruz ve internette zaman geçirmek çokta cazip gelmeyebilir.

Cep telefonunuza (alarmlı saat) ihtiyacınız varsa, uçuş moduna alabilirsiniz

Şimdi içinizden “tamam ama cep telefonumu alarm olarak kullanıyorum bu şekilde uzaklaştıramam” diyebilirsiniz. Tamam, bunun yatak odanızda cep telefonunuzu bulundurmanız için iyi bir neden olduğunu söyleyebilirim. Ancak hiçbir şeyin uyku akışınızı bozmaması için cep telefonunuzu uçuş moduna alabilirsiniz. Ne telefon, ne mesaj, ne de başka bir şeyin uyu akışınızı bozmasına izin vermeyin. Ancak gerçeği söylemek gerekirse, eğer cep telefonunuz bu şekilde bile yatak odanızda bulunuyorsa biraz da olsa ona bakma ihtiyacı duyacaksınızdır. Yatak odasının dışında bir yerde bırakmak sizin için ve tabii ki uykunuz içinde daha iyi olacaktır. Böylelikle, vücudunuz için kötü olan telefonla aranızda sadece “5 santimetrelik alan” yerine biraz daha uzun bir mesafe olur.

Öğleden sonra mobil cihaz ve bilgisayarınızda parlaklığı azaltın

Elektronik cihazların parlaklığı ne kadar güçlü olursa, gözünüz o kadar çok rahatsız olur. Ayrıca bu rahatsızlık beyninize doğru uzar ve başınızın ağrımasını sağlar. Cep telefonunuzun ve bilgisayarınızın parlaklığını azaltın, böylece göz “rahatlar” ve uyku sürecine girer. Size tuhaf gelebilir, ama vücudumuz uykunun son aşamasına gelene kadar büyük bir sürece sahiptir. Yüksek parlaklık bu süreci kesintiye uğratır.

Mutlaka karanlıkta uyumaya özen gösterin

Kapıları, pencereleri, panjurları, her şeyi kapatın. Yatak odasında gördüğün tek şey sadece karanlık olsun. Oda ne kadar karanlık olursa, uykudaki süreklilik saatiniz de o kadar uzun olur. Bu da, son derece önemli olan, daha kaliteli uyku uyumanıza yardımcı olur. Huzursuz uyku ertesi gün daha fazla enerji demektir. Herhangi bir nedenle odanızda tam olarak karanlık ortam sağlayamıyorsanız, uyku maskesi alabilirsiniz! Uyku maskesi ihtiyacınız olan karanlığı size sağlayacaktır.

Film ya da dizi izlemek yerine kitap okuyabilirsiniz

Uyumadan önce kitap okumanız sizin için iyi olabilir. Kitapların genellikle beynimize iyi geldiği gerçeğinin yanı sıra, bizim rahatlamamıza ve beynimizin yorulmasında yardımcı olur. Bir dizi izlerken çaba sarf etmezsiniz ve beyninizin uyku moduna geçmesi zorlaşabilir. Bunun ötesinde bilgisayarın ultraviyole radyasyonundan da kurtulursunuz.

kitap

Sabaha kadar stresli konuşmalardan kaçının

Stres, her zaman kontrol edebileceğiniz bir şey olmadığından en iyi tavsiyeleri bile uygulamak çok zor olabilir. Endişe ve strese neden olan herhangi bir tartışma ya da düşünceden olabildiğince uzaklaşmak iyi olabilirdi. Fakat ne yazık ki günümüz şartlarında stresten uzaklaşmak o kadar da mümkün değil. Endişemiz olduğunda, uykusuzluk çok yaygın bir olaydır. Düşüncelerinize dur demenin kolay olmadığını biliyorum ancak bunlar ne olursa olsun, sizin üzerinizde gerginlik yaratacak konuları düşüncelerinizde birazda olsa durdurmaya çalışın.

Sizin de bu şekilde rahat uyumamızı ve beynimizi rahatlatmayı sağlayacak önerileriniz varsa bize yorum bırakabilirsiniz.

KaynakEdiva

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz