Ana SayfaHastalıklarCushing Hastalığı (Sendromu) Neden Oluşur Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Hastalığı (Sendromu) Neden Oluşur Belirtileri ve Tedavisi

-

Tedavisi mümkün olan hastalıklar arasında yer alan cushing hastalığı kortizol hormonunun aşırı şekilde veya kontrolsüz olarak salgılanması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Böbreküstü benzeri tarafından sağlamakta olan hormonlar arasında yer alan kortizolün olması gerekenden fazla seviyede kontrolsüz bir şekilde salgılanması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kortizol da bulunan hipofizdeki ACTH hormonunun aşırı derecede artması durumunda ortaya çıkmaktadır. Pek çok farklı sorunun oluşmasına neden olabilir. Özellikle erken dönemde teşhis konulması hastalığın ölümcül sonucunun önlenmesi adına önemlidir. Bu nedenle belirtilerin gözlenmesi durumunda mutlaka uzmana danışılması gerekir. Kişide teşhis konulduktan sonra yapılacak olan cerrahi müdahaleyle veya tedavi yöntemleriyle hastalığın düzeltilmesi mümkündür.

Cushing Hastalığı Belirtileri

Kişilere göre değişecek olan belirti seçenekleri özellikle hastalığın dönemine göre aşırı gözlemlenebilir. Bu durumda özellikle cushing hastalığı belirtileri konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Aşırı kilo alımı, obezite, kan basıncının yükselmesi veya yağ dokusu kaybı gibi pek çok farklı durum karşısında deride zayıflama olduğu gözlemlenmektedir.

Kortizol metabolizmanın düzenlenmesi ve vücudun strese karşı yanıt vermesini sağlayan hormondur. Kontrolsüz şekilde artması şeklinde tanımlanan hastalık laboratuvar ortamında yapılacak olan kontroller ile teşhis konulması sayesinde ortaya çıkartılmaktadır. Bu nedenle aşırı kiralama durumunda istenmeyen sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacağından kişilerin mutlaka uzmana danışması gerekir.

Kişilerde kontrolsüz bir şekilde yuvarlak yüz oluşumu ve aynı zamanda kadınlarda düzensiz adet gözlemlenmesi gibi pek çok farklı durumun söz konusu olması halinde doktora danışılması gerekir.

Cushing Hastalığının Etkileri

Özellikle hastalığın ilerlemesi durumunda damar sertliği veya boynun altında oluşan yağ kitlesi gibi pek çok farklı durumun söz konusu olması mümkündür. Kan şekerinde yükselme ya da diyabet eğiliminin artması da bu dönemde gözlemlenebilir. Karın ağrısı, baş ağrısı veya kemik erimesi gibi pek çok farklı durum söz konusu olabilir.

Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkacak olan cushing hastalığı nedenleri konusunda kişiden kişiye göre değişecek pek çok farklı durum söz konusu olmaktadır. Belirtileri gözlemlenmesi durumunda kişilerin mutlaka uzmana danışarak gerekli kontrollerin yapılmasının ardından keşiflerin korunması gerekir.

Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ölüm ile sonuçlanması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır.

Cushing Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tanısının konulmasının ardından uygulanacak olan cushing hastalığı tedavisi sayesinde hastaların bu durumdan kurtulması sağlanabilir. Özellikle yeni dönemde tükürük kortizolu adı verilen tedavi yöntemi yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hastalık özellikle orta yaş grubunda bulunan kişilerde görüldüğünden hipofizde adenomun olmasın sananın konulması konusunda etkili olmaktadır. Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından ameliyat ile alınması sayesinde hastalıktan kurtulmak mümkündür. Tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğundan özellikle ölümü ile sonuçlanması söz konusu olacağından hastaların mutlaka tedavi olması gerekiyor.

Cushing Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek üstü bezinde yapılacak kontrollerin ardından aşırı kortizol olması durumunda önleyici etki sağlayacak şekilde tedavi yapılması gerekiyor. Yapılan tedavinin sonuç vermemesi halinde sürrenal tümörler çıkartılmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi uygulanarak da devre dışı bırakılması söz konusu olabilir.

Tedavi sürecinin etkili olabilmesi için özellikle erken dönemde teşhis konulması hayati önem taşımaktadır. Belirtilerin gözlemlenmesi durumunda beklemek yerine mutlaka uzmana danışılması erken teşhis konularak tedavi sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmasını etkilemektedir.

Ayrıca özellikle semptomların ortaya çıkma süreci oldukça uzun olduğundan hastalarda konulacak olan tanının uzamasına neden olmaktadır. Bu durum hastalar için hayati önem taşıdığından oluşabilecek her türlü duruma karşı gerekli önlemleri alınması gerekir.

Cushing Hastalığı Hayati Önem Taşıyor!

Tedavi edilmemesi durumunda ölüm ile sonuçlanacak olan cushing hastalığı neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? Merak edenler sistem üzerinden yapacakları inceleme sayesinde hastalığa dair daha detaylı bilgi elde edebilirler.

Tanının gecikmesi durumunda hastalığa neden olan komplikasyonların ağırlaşması söz konusu olabilir. Bu nedenle özellikle hastanın hayati riski bulunmaktadır. Tedavi sürecinde ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu konuda özellikle kişilerin erken dönemde teşhis ile hayatları kurtulabilir.

Ortaya çıkacak belirtilere karşı gerekli kontrollerin yapılmasının ardından herhangi bir problem yaşamaması için tedavi sürecinin başlatılması sağlanıyor. Belirtilerin gözlemlenmesi durumunda uzman doktor ile yapılacak kontrollerin ardından tanı konulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz