Ana SayfaHastalıklarCrohn Hastalığında Beslenme

Crohn Hastalığında Beslenme

-

Çoğu zaman karın ağrısı ve şiddetli isal nedeniyle ortaya çıkan kronik iltihap olarak da bilinen crohn hastalığı bağırsak bozukluğudur. Tedavi yöntemleri arasında özellikle ilaçlar ve cerrahi uygulama yer almaktadır. Bu nedenle kişilerin duymuş olduğu rahatsızlıktan kurtulabilmek ve normal bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmeleri için tedavi olmaları gerekir.

Bireylerin özellikle kendileri için en uygun besinleri tercih etmesi ve bu durumu özellikle deneme yanılma yöntemi ile uygulamaları mümkündür. Bu nedenle özellikle oluşturulmuş bir diyet olmadığından kişilerin doğru besin kaynaklarını bulmaları için rahatsızlığı tetikleyecek olan gıdaları belirleyerek uzak durmaları gerekir.

Ayrıca bu konuda doktor tavsiyesi almak isteyenler uzmana danışarak yapılacak kontrollerin ardından en uygun diyet listesini belirleyebilirler. Beslenmenize dikkat etmeniz bu dönemde özellikle hastalığın etkilerinin azalmasına yardımcı olduğundan önemlidir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Günümüzde çoğu zaman yaşanabilecek olana bağırsak hastalıkları arasında yer almaktadır. İltihap halinde oluşan bağırsak hastalığı olarak da bilinmektedir. Özellikle kolon veya ileum olmak üzere iki ayrı sindirim sisteminin farklı bölümlerinde ortaya çıkabilir.

Yapılan kontrollere göre crohn hastalığı nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Daha çok genetik veya kalıtsal olarak hastalığın oluştuğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle özellikle ailelerde bulunması durumunda genetik olarak geçmesi söz konusu olmaktadır. Anne ve baba da olması halinde çocuklarda gözlenmesi yüksek oranda görülmektedir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.

Çoğu zaman yanlış ilaç kullanımı da iltihabın artmasına neden olabilir. Ayrıca sigara kullanımının durumun daha da kötüye gitmesine neden olduğu gözlemlenmektedir.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Kişiden kişiye göre değişecek olan pek çok farklı belirtisi bulunduğundan özellikle crohn hastalığı belirtileri konusunda bulunduğu bölgeye göre farklı durumlar söz konusu olabilir.

Kramp, bulantı, karın ağrısı, kusma, dışkıda kan görülmesi, iştah kaybı, yüksek ateş, isal, ağız yaraları veya kilo kaybı gibi pek çok farklı durum hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Kişiden kişiye göre değişecek olan belirtiler özellikle hastalığın oluştuğu bölgenin nedeniyle değişmektedir.

Hastalığın ince veya kalın bağırsak da oluşması veya midede görülmesi gibi pek çok farklı ayrıntı belirtilerin değişmesine neden olduğundan yapılacak olan kontroller ile tanı konulabilir.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Hastalığın gözlemlenmesi durumunda özellikle yapılacak olan tedavi sindirim sisteminde oluşmakta olan iltihabın azaltılması yönündedir. Bu nedenle zayıflatıcı etkiye sahip olan yöntemlerin kullanılması gerekir. Bu durumda ilaçlar, antibiyotikler, besin takviyeleri, anti-diyaretikler veya ağrı kesiciler gibi pek çok farklı seçenek tedavi işlemi için tercih edilmektedir.

Kişilerin durumuna göre crohn hastalığı tedavisi için kullanılacak olan yöntemler kişide gözlenen belirtilerin azalmasını ve oluşan iltihabın durdurulması için etkili olmaktadır. Bu nedenle özellikle yapılacak olan tedavi yöntemlerinde tercih edilecek olan farklı yöntemler konusunda uzman tavsiyesinin dinlenmesi gerekir.

Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Yapılacak olan kontrollerin ardından teşhis konulmasıyla cerrahi müdahale ile yapılacak olan uygulama sonucunda özellikle iltihap nedeniyle oluşan sorunun düzeltilmesi için bölgede çalışma cerrahi işlem ile parçanın alınması sağlanmaktadır.

Crohn Hastalığı İçin Beslenme

Özellikle iltihap semptomlarını giderebilmesi için crohn hastalığı beslenme oldukça önemlidir. Özellikle ortaya çıkan belirtiler işlev kaybına ve bununla birlikte vitamin ve mineral yetersizliğine neden olabileceğinden beslenme oldukça önemlidir.

Yeterli miktarda beslenmesi ve doğru tercihlerin yapılması hastalık açısından önemlidir. Bu konuda kişiler uzman yardımı alarak doğru tercihler yapabilirler. Özellikle hastalar için doğru besin kaynaklarının tercih edilmesi için deneme yanılma yöntemi kullanılabilir.

Hastalarda karbonhidrat düzgün şekilde emilemediğinden özellikle sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle karbonhidratlı gıdalardan uzak durulması gerekebilir.

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Sindirim sisteminin rahatlaması için ve aynı zamanda iltihabın iyileşmesi için crohn hastaları nasıl beslenmelidir? Sorusunun cevabını öğrenmeniz gerekir. Beyaz pirinç, tahıl, makarna gibi kolay sindirim imkanı sunan gıdaları tercih edebilirsiniz.

Özellikle kaybettiğiniz kaloriyi sağlamak adına olgunlaşmış muz ile sütle karıştırarak tüketebilirsiniz. Omega 3 yağları da iltihabın engellenmesi konusunda etkili olduğundan özellikle somon, pisi balığı gibi farklı seçimler yapılarak tüketilebilir.

Yoğurt, peynir gibi gıdaların tüketilmesi de özellikle alevlenme döneminde kolaylık sağladığını tercih edilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Fındık ezmesi veya fındık tüketilmesi gerekebilir. Ayrıca yumurta sarısıyla beslenme konusunda tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz