Ana SayfaHastalıklarCrohn Hastalığı Nedir Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

Crohn Hastalığı Nedir Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

-

Gastrointestinal kanalının ağız kısmından makata kadar bulunan bölgede oluşabilecek kronik hastalık olarak bilinen crohn hastalığı iltihap oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle rektum, kolon ve ince bağırsak alt kısmında etkili olmaktadır. Bazı durumlarda ise yemek borusu, mide veya ağız kısmında etki edebilir.

Özellikle bu hastalığa yakalananlar üç kısma ayrılabilir. Bir kısmı kalın bağırsaktan diğer kısmı ise ince bağırsaktan etkilenirken geri kalan kısmı ise hem kalın hem de ince bağırsaktan etkilenmektedir.

Zaman içerisinde iltihap bağırsağın bütün katmanlarına yayılma riski taşımaktadır. Bu nedenle özellikle tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır. Yapılan gözlemlere göre hastalık bazı durumlarda bazı bölümleri atlayarak farklı bölümlerde ortaya çıkabilir.

Crohn Hastalığının Nedenleri

Hastalık için özellikle genetik faktör mevcuttur. Bu nedenle ebeveynlerde hastalık olması durumunda çocuklarda hastalığın görülme oranı %10 dur. Ayrıca çocuklarda ve kardeşlerden oluşan bu oran %35 olarak değişebilir.

Genel olarak genetik özellikten kaynaklanabilecek gibi çoğu zaman daha sonrasında da ortaya çıkabileceği gözlenmektedir. Bu nedenle crohn hastalığı nedenleri arasında farklı sebepler sayılabilir.

Kişilerde özellikle farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmasının yanı sıra stres veya sıkıntı gibi pek çok farklı soruna da neden olmaktadır.

Crohn Hastalığı Belirtileri

İnce bağırsakta ya da kolonda ortaya çıkmasına göre belirtiler değişebilir. Bu nedenle hastalığın teşhisini yapılmasına kadar geçen süre içerisinde ortaya çıkan belirtiler değişebilir. Belirtiler başlangıçta karakteristik özellikler gösterse de daha sonrasında belirginleşebilir. Karakteristik özellikler göstermesi kanunun konulmasını güçleştirmektedir. Kişilere göre ortaya çıkabilecek crohn hastalığı belirtileri şunlardır;

  • Dışkıda kan görülmesi,
  • İsal,
  • Kanlı dışkılama,
  • Ateş,
  • Ağrı,
  • İştah kaybı,
  • Acil tuvalet ihtiyacının gelmesi,
  • Kilo kaybı, halsizlik,
  • Anüste ortaya çıkabilecek yaralar,
  • Ağızda yaralar görülebilir.

Ortaya çıkacak belirtiler çoğu zaman ara ara gözdense de bazı durumlarda sık sık gözlenebilir. Bu nedenle dikkatli kontrol yapılması gerekir. Özellikle çocuklarda oluşan rahatsızlık durumu büyümede ve cinsel gelişimde gecikmeler oluşmasına neden olabileceğinden tedavi edilmesi gerekir.

Crohn Hastalığı Teşhisi

Belirtilerin ortaya çıkması durumunda kişinin mutlaka doktora danışması gerekir. Yapılacak olan kontroller sayesinde edebilecek sonuçlara göre crohn hastalığın teşhisi yapılabilir. Yapılan testler ve daha sonrasında elde edilen verilere göre yapılacak incelemeler sayesinde hangi bölümde ortaya çıktığı belirlenebilir.

Kesin olarak teşhisin konulabilmesi için mide, ince ve kalın bağırsaklarda görüntüleme yapılması gerekir. Bu durumda brikolonoskop adı verilen alet ile yapılacak olan kontrolün ardından kişiye tam olarak teşhis konulabilir. İnce veya kalın bağırsak da yapılacak olan kontrollerin ardından gerekli olması durumunda biyopsi için parça alınarak kontrol edilebilir.

Bağırsaklarda ya da midede film çekilmesi de teşhis konulması konusunda tercih edilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle mutlaka uzman doktor gözetiminde gerekli kontrollerin yapılması gerekir.

Crohn Hastalığında Beslenme

Hastaların özellikle doğru şekilde beslenmesi de hastalığın etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle önerilen şekilde beslenilmesi ve doğru ürünlerin tüketilmesi hastalığın ortaya çıkardığı belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Hastaların doğru şekilde beslenmesi özellikle rahatsızlığın artmasına neden olacak gıdalardan uzak durması bu süreçte önemlidir. Bu durumda crohn hastalığında beslenme konusunda yapılacak olan doğru tercihler istenilen etkinin sonucu elde edilmesine yardımcı olmaktadır.

Hastaların doktor önerisinde doğru şekilde beslenmesi oluşabilecek belirtilerin azalmasına ve daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Bu nedenle özellikle gerekli kontrollerin yapılmasının ardından verilecek olan diyet önerisine göre uygun şekilde hareket edilmesi gerekir.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Hastaların tedavi için ilaç veya cerrahi uygulama tercih etmesi mümkündür. Bu nedenle yapılacak olan kontrollerin ardından belirlenecek olan tanıya göre crohn hastalığı tedavisi uzman doktor tarafından önerilecek şekilde yapılmaktadır.

İnce veya kalın bağırsak da ortaya çıkması veya midede oluşması gibi pek çok farklı ayrıntıya bakılarak tedavi süreci yürütülmektedir. Özellikle hastalığın ilk aşamasında olması durumunda ilaç tedavisi kısa süre içerisinde sorunun kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Ancak ilerleyen sayfalarda özellikle cerrahi müdahale gerekebileceğinden yapılan kontrollerin ardından belirlenen tanıya göre hastaya tedavi uygulanabilir. Bu durumda tedavi sürecini başlatılabilmesi için uzman doktor gözetiminde öncelikle gerekli kontrollerin ve testlerin yapılması ve tanının konulması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz