Ana SayfaBeslenmeÇörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

Çörek Otu Yağı Nelere İyi Gelir?

-

Çörek otu günümüzde alternatif tıp meraklılarının yeni gözdesi olmayı başardı. Çörek otu özellikle Asya toplumlarında çoğu sağlık sorunun giderilmesinde uzun zamandır kullanılan bir bitki olarak bilinmektedir. Çörek otu yağı çörek otunun tohumlarından elde edilir ve bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılır.

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Çörek otu yağında nigellone ve thymoquinone adı verilen maddeler bulunur. Nigellone alerjik reaksiyonların hafifletilmesinde çok yararlı bir maddedir.  Sorunlu bölgeye çörek otundan elde edilen yağ ile yapılan masajla yağ deri yoluyla hızlıca emilir, spazm ve kramplara karşı rahatlama hissi sağlar. Çörek otu yağındaki bir diğer madde olan thymoquinone ise ağrı, ateş ve soğuk algınlığının tedavisinde faydalıdır.

Çörek otu yağı safra kesesi ve böbreklerde oluşan taş oluşumuna karşı etkilidir. Saç dökülmesine ve kepeğe karşı faydalı olan çörek otu yağı aynı zamanda tırnakların güçlenmesini de sağlar.

Bağırsak kurtlarının düşürülmesinde de kullanılan çörek otu yağı aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatır. Gaz giderici etkiye sahip olmakla beraber kabızlığın giderilmesine de yardımcı olur.

Özellikle kış hastalıkları olan nezle, gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca bronşit ve öksürüğe de iyi gelir.

Çörek otu yağının yarım tatlı kaşığı taze zencefil suyu ile karıştırarak günde iki kez içilirse mide bulantısı ve mide ağrılarına iyi gelir.

Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani düşürür.  Aynı zamanda Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.

Bu yağ diş ağrılarını geçirmeye yardım ederken eklem ağrıları ve romatizmaya da iyi gelir. Kas ağrıları için bir çay bardağı çörek otu yağı ile masaj yapmak çok faydalı olacaktır.

Yemeklerden önce alacağınız 1 çay kaşığı çörek otu yağı iştahınızı azaltarak daha çabuk doyma hissi sağlar.

Kalbi korur, kansere karşı koruma sağlar ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

Çörek Otu Yağının Zararı Var mıdır?

Çörek otu yağının bilinen belli bir zararı olmadığı için çoğu kişi tarafından gönül rahatlığı ile kullanılır. Fakat hamilelikte özellikle kullanılmamalıdır ve çok kullanıldığı takdirde alerjik reaksiyon gösterme riski vardır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz