Ana SayfaHastalıklarÇölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

-

Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olup, gluten ve gliadin adı verilen proteine karşı duyarlılık gelişmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Çölyak hastalığı bazı kişilerde uzun yıllar boyunca hiçbir belirti vermemektedir. Kişiler hasta olduğunun farkına uzun süre boyunca varmamaktadır. Çölyak hastalığı genel belirtiler dâhilinde başlayabileceği gibi çok hafif belirtiler dâhilinde de yaşanabilmektedir. Çölyak hastalığı bazı hastalarda da geçirilen değişik rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hastalar hayat boyu süren gıda alerjisi ile beraber yaşamak zorunda kalmaktadır.

Çocuklarda Ve Yetişkinlerde Çölyak Belirtileri

Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığında öncelikle karın ağrısı, karında şişlik, iştahsızlık, enfeksiyonlar, ateş, ishal gelişme geriliği, kilo alamama, kusma, gelişme geriliğine bağlı olarak boy uzamasında yavaşlama gibi belirtilerle hastalık kendini göstermektedir. Yetişkinlerde görülen çölyak belirtileri ise yaşa bağlı olarak yaşanan kilo azlığı, kansızlık, ishal, kusma, büyüme geriliği, ağız içinde meydana gelen yaralar, gaz şikâyetleri, sinirlilik, ciltte kaşıntı ve döküntü gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Çölyak Hastalığı Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Çölyak hastalığı teşhisi zor olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Hastalıkla yaşanan belirtiler çoğunlukla birçok hastalığın belirtisi ile karıştırılmaktadır. Çölyak hastalığı tedavi edilmediği durumlarda hastalar açısından belirli riskleri de beraberinde getirmektedir. Çölyak hastalığının tedavisinin yapılmadığı durumlarda büyüme geriliği, anemi çeşitleri, osteoporoz, kısırlık, düşük, lenfoma, depresyon, kalın ve ince bağırsak kanserleri gibi birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Çölyak Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalar yaşam süreleri boyunca arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glutenden uzak durdukları bir diyeti uygulamak zorundadır. Glutensiz bir hayat sürmek hastalığın tek tedavi yöntemidir. Hastalar için güvenli sayılan yiyecekler tüm sebzeler, meyveler, bakliyatlar, et, balık ve tavuk katkı bulunmayan katı ve sıvı yağlar, evde hazırlanan baharatlar gibi katkısı olmayan yiyeceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz