Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocukluktan Gençliğe Geçiş Zamanlarında Nelere Özen Gösterilmelidir?

Çocukluktan Gençliğe Geçiş Zamanlarında Nelere Özen Gösterilmelidir?

-

Çocuklar çok çabuk büyürler ve bir anda gençlik çağları başlar, bu hassas zamanlarda özen gösterilmesi gereken detaylar için okumanız yeterli.

Çocukluktan Gençlik Dönemi

Çocuk sağlığı çocuklar kadar hızlı değişmektedir. Böylece hayat boyu ihtiyaç duyacakları genel sağlık konuları da bu zamanlarda olması gerektiği şeklini almaktadır. Özen gösterilmemesi halinde beklenilmeyen hastalıklar ve gelişim problemleri baş göstermeye başlar. Bu dönemlerde çocuklar kendi dengelerini kaybetmeye programlanmış gibilerdir. Olması gerekende budur çocukların çok büyük bir bölümü gençliğe geçiş esnasında aşırı değişkenlik gösterirler, böylelikle oluşmak zorunda olan karakter nitelikleri yerine oturmuş olur. Kullanılan tüm metot ve yöntemler tamamen çocuğunuzun geleceğini planlamak adına düzenlenmelidir. Bunun en temel nedeni yine çocukların ileri hayatlarında gereksinim duyacağı anılarının güzel olmasını sağlamak içindir.

Bu zamanlarda fiziksel değişimler gözükse de ruhsal denge veya bozuklukları daha fazla dikkate alınmak zorundadır. Eğer aile büyükleri tarafından beklediği ilgi ve alakayı görmezse, sıkıntı yaşadığı zaman kolay bir zaman diliminde atlatmak yerine kendini sıkarak daha zor bir evre geçirmiş olacaktır. Bu zorluğunun nedeni olarak sizi belirlerse aranızda çok soğuk rüzgarlar esebilir. Büyüme çağlarının hepsinde genel olarak çocuklarda agresif hareketler gözlenir. Beyninden geçirdiği her soru işaretine açıklık getirebileceğiniz ve zor zamanlarınızda yanında olduğunuzu belirtmenin hayati önem taşıyacaktır.

Fark edilmesi gerekenlerden biriside aksine daha duygusal olabilme durumudur. Birçok konu zedeleye bilir ya da ufak tefek konuları kendisine takıntı haline getirebilir. Sorunları ortak bir yöntemle çözme fikrini benimsetirseniz zaman ilerledikçe bu tarz konularla kendini oyalamasının gereksiz olduğunu fark edecektir.

baba ogul

Çocukların Büyüme Dönemlerinde Ne Derece Yakın Olunmalıdır?

Bu dönemin en eğitici tarafı kendi kendisini tanıması olacaktır. Sürekli sık boğaz etmek sadece gerilim ve sıkıntı yaratacaktır. Üzerine gidilmesi güzel bir cevap olarak karşılanmayabilir. Yalnız kalmak istediğinde kendine zarar vermeyeceğinden eminseniz gayet rahat bir şekilde bırakın. Direk gözünüzün üzerinde olduğunu belirtmeden kontrol altında tutmaya devam edin.

Anlık krizler gibi vakalar yaşıyorsa en yakın zamanda doktor kontrolüne gidilmesi şarttır. Doktor tavsiyelerine uymak adına elinizden gelenin fazlasıyla yapılaması gerekmektedir.

Ebeveynlerin üzerine düşen görevlerini aksatmadan yerine getirmeli ve örnek bir tutum içinde olmalıdır. En sıkıntılı hallerinde bile akıllarına ilk siz gelirsiniz, o sıra da aklına gelen tavır sert ve iticiyse artık ilerleyen günlerde seçenek olarak sizleri düşünmeyi bırakırlar. Sorunlarını hemen kendileri çözmeye ve akıllarına gelen ilk tercihi yapmayı hedef bilirler. Buda çok tehlikeli ve karmaşık olacaktır. Nasıl karar alırken bilginiz olmayacaksa sonuçlardan da haberiniz olmayacaktır. Herhangi bir problem olduğunda geç müdahale edilmesi beklenmedik sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Dikkate alınmayan birçok detay gelecekte önüne geçilemeyen sorunlar haline gelecektir. Çocuk sağlığı açısından son derece önemli ve oldukça az hata yapılması gereken bir süreçtir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz