Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocukların Ruhsal Dengelerini Neler Etkiler?

Çocukların Ruhsal Dengelerini Neler Etkiler?

-

Çocukların ruh sağlığı söz konusu olduğunda yüzlerce şık ve detay gözümüze çarpmakta, en göze çarpan ve dikkat çekenler burada.

Çocuklarda Ruh Sağlığı

Çocuklarda ruh sağlığı oldukça dikkat ve özen isteyen bir sağlık konusudur. Üzerinde durulmaması halinde ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek problemlerin temeli tam burada atılmaktadır. Yetişkin bir insanın karşılaşma ihtimalinin olduğu bütün aksaklıklara dayanma gücü ruhsal dengeden geçmektedir. Henüz çocuk yaşta ağır travma geçiren çocuklar ileriki yaşlarda kendilerini toparlamakta büyük zorluk çekmesi muhtemeldir. Geleceği her zaman için geçmiş belirler, geçmişinde hiç hoşlanmadığı veya herhangi bir nedenden dolayı beyninde hep yer edecek vakalar yaşamışsa kesinlikle, çocuk psikolojisi uzmanı bir hekimle görüşülmesi gerekmektedir.

Aile içi şiddet gibi unsurlar küçükler için çok büyük tehlikeler yaratmaktadır. Kimseyle bunu paylaşamaması sadece hayatını mahvetmesinden başka bir durumu götürmeyecektir. Anne ve babası ayrı çocukların büyük bir bölümü kendilerini hep yalnız ve mutsuz hissederler. Okul ve dershane gibi alanlarda arkadaşları arasında kendine yer edinemezse sıkıntılar katlanarak devam eder. Gittiği hiçbir yere ısınamayan çocuklar tamamen içgüdüsel yeteneklerini kaybetmeye yüz tutarlar. Dünya üzerinde yapılan genel araştırma sonucunda ruhsal sıkıntı yaşayan çocukların %80 bilgisayar ve benzeri araçlardan aldıkları sinyaller yüzünden o hale geldikleri saptanmıştır. Tüm ebeveynlerin ortak problem olarak kabul edip hiçbir şey yapmadığı bu sorunu aşmak için çalışmalar yapılmak zorundadır. Aksi taktirde çocuklar göz göre intiharın eşiğine kadar gelen ve gerçekleştiren resmi kayıtlarla ispatlanan durumlar mevcut.

Çocukları Ruhsal Dengelerini Nasıl Koruyabiliriz?

Çocuklarınızla ilgili karşılaşmış olduğunuz tüm sorunların ne derece problem yaratabileceğini anlamanız çok önemlidir. Çocukluk döneminde yaşanmış olan olaylar neticesinde ne kadar sizinle bağı kuvvetli. Eğer aranızda uçurum olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuzla irtibat kurmak zorunda olduğunuzu unutmayın. En başta ona göstermiş olduğunuz saygı ve sevginin ona yansıdığından emin olun ve böylelikle hızlı bir giriş yapmış olursunuz.

Eğer sorunların kaynağının çevresel olduğundan eminseniz, sizinle neler olduğunu paylaşıp paylaşmadığını öğrenmeniz çok önemli bir faktördür. Dışarıdaki hayatının size yansıttığı kısımdan, çocuğunuzu tanıdığınız kadarı birleştirerek nasıl yardım edebileceğinizi ölçebilirsiniz. Çocuklar en yakın arkadaşlar edinmek isterler, çocuğunuzun en yakın arkadaşı muhakkak siz olmalısınız. Bunun yapamıyorsanız bile her zaman yaşadığı bir sıkıntıyı ve mutluluğu sizinle paylaşmasına izin verin, bu ikiniz içinde güzel bir avantaj olacaktır. Mutluluğu dışarda arayan çocuklar, gençlik dönemleri geldiğinde kendilerini hep dışarıya bağlı zannetmek zorunda kalıyorlar ve başta özentilik olmak üzere birçok yanlış tavır içinde kendilerini bulabiliyorlar. Bununla beraber kendilerini adadıkları elektronik cihazların yarattığı yalnızlık benzeri durumları da atlatmasına yardımcı olmak zorundasınız. Aile içi bağ ve sevgiyle çocuklarda ruh sağlığı her zaman için dengeli bir şekilde ilerler ve gelecekteki sağlık koşulları adına kaliteli adımlar atmak sanıldığından çok daha fazla önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz