Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocukların Daha Sakin Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocukların Daha Sakin Olması İçin Neler Yapılmalıdır?

-

Son yıllarda anne babaların en çok merak ettiği çocukları sakinleştirme yollarını, hepsi bir arada.

Çocuklar Neden Sakinleşmez?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda çocukların neredeyse %70 aşırı gergin bir ruh haliyle büyümeye devam etmekteler. Çocuk sağlığını son derece geriletecek ve hasar bırakacak bu davranışa dikkat edilmezse durum sanıldığından daha kötü bir hale bürünebilir. Çocukluk yaşlarının en verimli ve kaliteli dönemlerinde kendilerini ileriye taşıyacak olan besin ve birikim idmanları yerine, radyasyon yayan cihazlara talep göstermeleri tamamen eksi olarak geri dönüş sağlayacaktır. Anne ve babaların çocuklarını çok iyi takip etmeli ve ona göre hareket etmelidir. Öğrenme çağındaki eksikliklerle karşılaşıldığında hemen gerilim devreye girer çünkü diğer yaşıtları bu tarz konularda çok ustadırlar. Basit olan birkaç bilgiyi bileye bile cevap veremeyen çocuklar stresle yüklenirler. Bir yandan bağırış çağırışla geçen aile diyaloglarının yanında bilgisayar oyunlarının beyni karıştıran mesajları eklenince çocuklarda çok fazla baskı altına girmektedir. Zaman ilerledikçe ve çözümden önce problem olduğunun fark edilmemesi istenmeyen sonuçlara emin adımlarla gidilmesine yaracaktır.

Sokakta, okulda, park veya herhangi bir iletişim anında yaşanan gereksiz ve yanlış düşünceler psikolojiyi dağıtmaya yetecektir. Sinir sisteminin bu kadar ufak yaşta yıpranması, ileriki hayatlarında yüksek ihtimalle agresif bir insan olma yolunda kendini geliştirmesine katkıda bulunacaktır. Tüm yaşantısı boyunca sinirli olarak geçiren çocuklar, iş ve aile yaşantısında başarısızlıklarla dolu bir zaman bütününden başka bir şey elde edemeyecektir.

Geçen her dakikayı bir aktiviteyle geçirmek zorunda hissetmesi de büyük ölçüde hasar verebilmektedir. Kullanılan tüm yöntemlerin saf dışı kalmaması adına sıkı bir takip gerekmektedir. Aralıksız olarak kafasının yorulması, gerçekten kendine ihtiyaç duyduğu anda kullanamamak çok sinir bozucu olacaktır. Bu yüzden günde 8 saat bilgisayar oyunu oynayan çocukların normal olarak tüm ihtiyaçlarından geri kalması kaçınılmaz olur. Bunu engelleyecek olan yine ebeveynlerdir.

Çocukları Sakinleştirmek Adına Neler Yapılabilir?

İlk olarak anne babanın sakin olması gerekmektedir. Sürekli diken üstünde yaşayan kişilerin çocuklarının bir çoğun da paranoyak gibi rahatsızlıklar baş göstermektedir. Bu ve buna benzer rahatsızlıklar genetik değilse kendinizi iyi hissettiğinizi çocuğunuza hissettirin. Sizin keyifli oluşunuz etrafınıza da yayılacaktır. Diğer taraftan karşı konulamaz olan tüm seçenekleri alt üst edin. Çocukların inadını yenmek için yapılması gerekenleri araştırırsanız işinizi daha fazla kolaylaştırışınız. İnatçı çocuklar asi olurlar, asi çocuklarda doğal olarak sakinleşememe ve yüksek doz sinir gözükmektedir.

Karşılaşılan sorunlarda yanında olduğunuzu belirtmeniz, onun daha sakin bir moda sokmaya yetecektir. Özellikle aile büyükleri tarafından sevgi görmeyen çocuklar çok agresif olurlar. Dikkate alınmadığını fark ettiklerinde kendilerini toparlamak için bir neden bulamayacaklardır. Böylelikle hemen kendilerini bilgisayara bağlayacaklardır. Çocuk sağlığının en önemli konularından biri olan çocukların sakin olması genel sağlık problemine dönüşmeden müdahale edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz