Ana SayfaÇocuk HastalıklarıÇocukları Tehdit Eden Mevsim Hastalıkları

Çocukları Tehdit Eden Mevsim Hastalıkları

-

Çocuklar gelişim sürecinde oldukça hassas bir evreden geçmektedirler, geçiş esnasında birçok virüs yayılırken çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Mevsim Değişikliğinde Çocuklara Dikkat

Özellikle sonbahar mevsim geçişinde çocuk sağlığı akıl derecede etkilenerek hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. İnsanlar çok fazla bulunduğu ve kalabalık olunan yerlerde hasta virüsler daha fazla bulanacaktır. Çocukları mevsim değişiklerinde korumak adına, insanların yoğun olduğu ortamlardan uzak tutulmasında fayda görülmektedir. Her ne kadar buna dikkat etseniz de okullarda, dershanelerde, hapşırma ve bazı araç gereçleri paylaşarak hastalığı taşıma riskleri oldukça yüksektir.

Çocukları en çok tehdit eden mevsim hastalıkları sonbahar mevsiminde gerçekleşmektedir. Soğuk algınlığı kış aylarında çocukların bir türlü kurtulamadıkları hastalıkların başında gelmektedir. İlk olarak bu hastalığı atlatmak kendi düşüncenizi sorgulamanız gerekmektedir. Kesinlikle antibiyotik kullanılmaması gerekse de insanlar çocuklarına hiç düşünemeden bu ilaçları vermeye devam etmektedirler. Hapşırmalar kış aylarında tavan yapan, bu tarz öksürük ve diğer belirtiler yüksek oranla hastalığa geçiş süresini anlamak için yeterli olacaktır. Bu hastalığa karşı düzenli olarak meyve tüketmek, beslenmeye dikkat etmek rahat bir kış atlatmanıza yeterli olacaktır. Uyku düzeni tüm hastalıklar için çok önemli bir faktör sayılmaktadır.

Grip birçok yetişkini bile zor duruma sokarken, çocukları oldukça tehdit etmekten kaçınmayacaktır. Belirtileri ve hastalığa kapıldıktan sonraki evre oldukça riskli ve ağır geçmektedir. Ateş çıkması, kas ağrıları, baş ağrıları, kusma ve daha birçok insan sağlığını tehdit eden konular baş göstermektedir. Grip olan çocuklar katiyen okula ve dershane gibi mekânlara gönderilmemeli evde dinlendirilmelidirler. Hem kendi sağlıkları hem de diğer çocuklara bulaşarak diğer insanlara yayılmalarını engellemiş olursunuz.

Gripten korunmak için yapılması gerekenlerin başında düzenli spor yapılması, kapalı alanlardan daha fazla açık alanlarda faaliyet halinde tutulması, hamburger gibi yiyecek tiplerinde uzak tutulması başlıca atılacak adımlar olacaktır.

Diğer bir hastalık olarak solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Çok sık karşılaşılan bu hastalık sonucunda, çocuklar çok zor durumda kalabiliyorlar. Sesleri kalınlaşır ve boğazlarında ciddi yanmalar meydana gelmektedir. Solunum sıkıntısı çekilmeye başlandıysa hemen doktora gidilmesinde fayda görülmektedir. Orta kulak iltihabı sorunu da çocukları çok fazla tehdit etmekle birlikte tüm düzenlerini alt üst etmektedir.

Çocuklar Mevsim Hastalıklarından Nasıl Korunmalı?

Neredeyse her türlü ebeveyn çocuklarını kış aylarında kalın giydirerek koruduğunu zanneder. Böylelikle çocuklar daha fazla terleyerek daha fazla üşümüş olurlar. Hareket etmeleri harcadıkları enerjiyi dışarıya vuracaktır, soğuk havalarla birleştiklerinde hemen soğuk almış olur, giyime çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu engellemek için iç çamaşırlar her zaman için %100 pamuk imal edilen ürünler olmalıdır. Günlük temizlik düzeylerini biraz daha üst seviyeye çekmekte büyük yarar var. Günde en az 4-5 defa ellerin yıkanması bir önlem olarak sınıflandırılmalıdır. Çocuk sağlığı başlı başına ilgilenilmesi şart olan bir kondur ve ihmal edilmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz