Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklarda Uyku Bozukluğu

Çocuklarda Uyku Bozukluğu

-

Hepimiz bazen uykuda zorluk çekiyoruz. Uykusuzluk, her zaman bir probleme işaret etmez. Ancak uykuya dalmak için sürekli çaba göstermeye başladıysanız, bir uyku bozukluğu probleminiz olabilir. Bu durum, hem çocukları hem de yetişkinleri etkiliyor. Çocuklarda uyku bozukluğu şikayetleri; genellikle derin uyku(onarıcı uyku) eksikliği ile ilişkilidir.

Çocuğunuz; geceleri uykuya dalmakta güçlük çekiyor, uyurken sorun yaşıyor, sabah çok erken uyanıyor, uyku halindeyken zorluk çekiyorsa, onda da uyku bozukluğu problemi olabilir. Yetişkinlerde her zaman önemli bir sorun yaratmasa da, çocuklarda uyku bozukluğu, çocuğun vücut işlevlerinde önemli bir bozulmaya neden olabilir. Uykusuzluk problemleri, uzun vadeli olabilir. Çocuğunuz haftada 3 veya daha fazla uyku problemi yaşıyor ya da uykuları kısa süreli oluyorsa, tedavi gerekli olabilir.

Çocuklarda Uyku Bozukluğu Nedenleri 

Stres

Özellikle çocuklarda ve gençlerde uykusuzluğun başlıca nedenlerinden biridir. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da; okul baskısı, arkadaşlarıyla yaşadığı bir sorun ya da çeşitli gerçekçi korkular, çocuklarda uyku bozukluğunun bir nedeni olabilir.

Depresyon ve İlaçlar

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların birçoğunda, yemek ve uyku düzenini etkileyebilecek yan etkileri vardır.

Psikolojik Uyku Bozuklukları

Depresyon ve endişe gibi sağlık sorunlarına maruz kalan çocuklar zaman zaman uykuya dalmakta zorlanırlar. Bazen uyku apnesi, kas krampları ya da kronik ağrı sendromu gibi sorunlar, çocukların iyi bir uyku çekmesini zorlaştırabilir.

Kafein Tüketimi

Yüksek kafein içeren içeceklerin içilmesi çocukların uyku kalitesini etkileyebilir. Özellikle yüksek kafein içeriğine sahip gazlı içecekler, çocuklarda uyku bozukluğunun nedenleri arasında gösterilmektedir. Buna ek olarak nikotin de geceleri uykusuzluğa neden olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz