Ana SayfaÇocuk HastalıklarıÇocuklarda Panik Atak Nedenleri

Çocuklarda Panik Atak Nedenleri

-

Panik atak olarak bilinen rahatsızlık, kaygı bozukluğu olarak da adlandırılmaktadır. Kaygı, her yaşta insanda farklı oranlarda bulunan bir duygu olmakla birlikte, kaygı düzeyinin artmasıyla yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği ve bedensel rahatsızlıkların ortaya çıktığı bilinmektedir.

Ergenlikte, orta yaşta ve ileri yaşta sıklıkla ortaya çıkan panik atak rahatsızlığı günümüzde ergenlik öncesindeki çocukluk döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Panik atak mutlaka deneyimli uzman doktorlar tarafından tedavi sürecine alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Yaş dönemine göre farklı tedavi süreçlerinin uygulandığı ergenlerde panik atak veya yetişkinlerde panik atak, benzer semptomları gösterebilmektedir. Kaygı düzeyinin derecesine, kişinin yaşına ve yaşantısına bağlı olarak tedavi süreci belirlenmektedir.

Panik Atak Neden Ortaya Çıkar?

Yaş dönemine bağlı olarak farklı düzeylerde gözlemlenen kaygı bozukluğunun altında genellikle aşırı stres ve baskı altındaki bir yaşam yatmaktadır. Günümüzdeki iş hayatının kişiler üzerinde yoğun baskı uygulayan sistemleri, panik atak oluşumunu artırmaktadır.

Kaygı bozukluğu tedavi edilmez ise ilerleyen dönemlerde tedavi sürecine ilaçlar da eklenebilmektedir. Kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar ile birlikte verilen terapiler, kişinin kısa sürede kaygı düzeyinin normal seviyeye getirilmesini sağlayacaktır.

Anne ve babasının yoğunluğu ve stresinden dolayı onlarla kaliteli zaman geçiremeyen ve küçük yaşlarda yalnız kalma endişesi ile karşı karşıya kalan çocuklarda da yetişkinlerle aynı belirtileri taşıyan kaygı bozukluğu rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklardaki Kaygı Bozukluğu Tedavisinde Ebeveynin Rolü

Çocuklardaki panik atakların temel nedenini korkular oluşturmaktadır. Yalnız kalma korkusu başta olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan korkular zaman içerisinde kaygı düzeyinin artmasına ve panik atak rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Ebeveynler çocuklarının bu durumdan zarar görmeden kurtulmasını sağlayabilirler. Kaygılı çocuğa nasıl davranılmalı sorusunun cevabını doğru bir şekilde bilmedirler. Çocuğun yaşadığıyla ilgili eleştirel davranılmaması ve belirtilerin yok sayılmaması gerekir.

Çocuğa her an duygusal destek ve sevgi verilerek, yalnız olmadığı belirtilmelidir. Çocuğun yaşadığı korku ve endişenin neden ortaya çıkabileceği sorusu en doğru ebeveynler tarafından cevaplanabilir. Nedeni bulunursa, çözümü çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleşecektir. 

Panik Atağın Süresi ve Tekrarlama Sıklığı

Çocuğun bir kez başına gelen kaygı bozukluğu belirtileri, kısa sürede panik atak kısır döngüsünü de beraberinde getirecektir. Panik atak belirtileri genellikle on dakikalık bir sürede ortaya çıkar ve kendiliğinden yok olur.

Kısa süren ancak çok sarsan panik atak belirtileri, çocuğun korku düzeyini, dolayısıyla kaygı düzeyini artıracaktır. Bu kısır döngü içinde çocukla doğru iletişim ve duygusal bağ kurulamaz ise panik atağın sıklıkla tekrarlamasının önüne geçilemez.

Gece uyku sırasında bilinç altından gelen kaygı bozukluğu ile ortaya çıkan panik atak belirtileri, nokturnal panik atak nedir sorusunun cevabı olarak verilebilir. Gün içerisinde ebeveyninden yeterli desteği göremeyen çocukların ve ergenlerin gece uykularından panik atakla uyandığı görülmektedir.

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Panik atak ile ilgili doğru ve eksiksiz bilgi sahibi olmak, sürecin başlaması ile birlikte doğru müdahale edebilme olanağını artıracaktır. Ölüm korkusu başta olmak üzere, panik atak sürecinde, normal düzeyden oldukça yüksek seviyelerde korku ve endişe hissedilmektedir.

Annesinden zorla ayrılan bebeklerde kaygı bozukluğu belirtileri, korkudan kaynaklı olarak ortaya çıkarken, çocuklarda ve yetişkinlerde endişe ve kaygı korkuyla birlikte ortaya çıkan yoğun duygulardır. Panik atak sırasında fiziksel olarak da belirtiler kendini gösterir.

Panik atak sırasında çocuk, ergen veya yetişkinlerde, nefes darlığı, titreme, üşüme veya birden terleme gibi fiziksel belirtiler de oluşmaktadır. Kalp çarpıntısıyla birlikte vücudun savunma sistemi olan bayılma, sıklıkla görülen panik atak belirtileri arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Panik Atağın Tedavi Süreci

Çocukların panik ataklarının tedavisi, yetişkinlerden farklı olarak ebeveyn desteği olamadan başarılı olamamaktadır. Profesyonel yardım almaya karar vermiş olan anne ve babalar, kesinlikle uzman doktorun uygulamalarını eksiksiz yapmalıdırlar.

Gerekli olması durumunda ilaç tedavisinin de uygulanabileceği bu rahatsızlıktan çocuklarının bir an önce kurtulmasını isteyen anne babalar kendilerini de bu konuda yetiştirmeli, pek çok kaynaklardan sürekli yeni bilgiler edinemeye devam etmelidirler.

Evde uygulanması gereken yöntemler ve doktor tavsiyesinin doğru uygulanabilmesi için anne ve babaların başucu kitabı, kaygılı çocuğa yardım kitabı ve türevleri olmalıdır. Çocuğun bu durumdan erken yaşta kurtulması, ilerleyen yaşlarında sağlıklı ve mutlu birey olabilmesi açısından önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz