Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklarda Korku ve Gerilim Nedenleri

Çocuklarda Korku ve Gerilim Nedenleri

-

Ebeveynlerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biride çocuklar üzerindeki gereksiz korku ve gerilim halidir, uzman hekimlerden çözümler hazır.

Çocuklarda Korku Nedenleri

Çocuk sağlığı her bakımdan dikkat ve özen isterken diğer taraftan ailevi ve çevresel faktörler tüm düzeni alt üst etmeye yetecek konumda çocukların geleceğini etkilemekteler. Televizyon ve telefonlarla geçirdikleri zamanla birlikte bu cihazlardan neler öğrendikleri konusunda kimsenin net herhangi bir şey söyleme hakkı da yoktur. Savaş oyunları ve silah içeren videolar sadece çocuklarımızın kafasını bulandırmaz ve aynı zamanda tüm yaşantısı boyunca kendini geliştirmesi gerektiği konulardan uzak durmasına neden olacaktır. Gelişim sağlanmadığı zorunluluk eksik kalacağından geri kalmak her insan için sıkıntı yaratacaktır. Daha çocuk yaşta arkadaşlarından geri kalmak da sadece sinir ve stres olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Zaman hızla ilerlerken bir yandan öğrenmek ve hayata karşı bakış açılarını doğru yönde ilerletmek zorunda olan çocuklar kesinlikle olumsuz tüm etkilerden uzak durmalıdır. Üzerine gelen problemleri en yakınlarıyla paylaşamaması ayrı bir gerilim nededir. Çocuklar hata yapmaktan korkmamalı ve karşılaştıkları sorunları büyüklerine iletebilmelidir. Konu ne olursa olsun sizlerle paylaşabildiği gerçeğini bilmesi, her zaman için güven olgusunu sağladığınız manasına gelir. Bu durumda hareket etmek istediği kendini denemek istediği her konu, çocuklar için özgüven ihtiyacının tam olarak karşılandığı anlamına gelir. Böyle bir güce sahip çocuklar her zaman için daha sakin ve gerilimsiz ortamlarda büyürler.

Çocuklarda Korku Nasıl Azaltılır?

Sadece aklınıza gelen sakin ve sorunsuz ortamlar değil, genel olarak bir şeyde başarısız olabileceği mantığı ona yansıtmanız çok yararlı olacaktır. Her konudan çekinen çocuklar hep stresle birlikte büyüyen çocuklar olarak kalacaktır. Korkmak ileriki hayatı için son derece tehlikeli ve gereksiz bir ruh sağlığına bürünmesine neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Kendi diğer arkadaşlarıyla kıyaslarken bu dengeyi korumasını öğretin. Çünkü sporda müzikte veya diğer kollarda başarılı çocuklar her zaman ilgi ve alakayı üzerlerine çekerler. Sizlerde çocuğunuz üzerinde gereksiz yere örneklerle kıyaslıyorsanız bunu abartmayın. Kendini küçük düşürmek istememesini destekleyin. Çocuğunuzun başarılı olabileceğini düşündüğünüz konularda seçici davranılması çok mühimdir. Yapamayacağı konular hakkında üzerine gidilmesi gereksiz fiziki efor ve ruhsal dengesizlik başlangıcına neden olur. Ancak doğru karar aldığınızda mutsuz çocuklar hemen pozitif bir görünüm içine girerek daha fazla çabalamaya başlarlar. Korkacak ve kaybedilecek bir şey olmadığını fark ederek önüne bakması tüm kaygıları üzerinden atmasına yardımcı olmaya yetecektir.

Korkuyu Güvene Çevirmenin Temel Yolları Nelerdir?

Toplum olarak aslında çok eksik kaldığımız bir noktada burada yardımımıza koşabilir. Buda kesinlikle takdir duygusudur. Çocuklarımızdan önce yetişkin insanlar, sanki sadece eleştiri yapmak üzere kurulu bir düzen üzerinde hayatlarını idam ettirmekteler. Bu tarz düşüncelerden sıyrılarak yapılan olumlu işleri ödüllendirme yoluyla sonuçlandırır. Kendinizin de anında göreceği olumlu sonuçlarla devam edecek bir başarı öyküsü başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en ufak bir şeyde büyük ödüller vermek değil. Zamanında ve kazandığı ödülün gerçek sahibi olduğunu hatırlatarak yoluna bakmasıdır. Bu sayede korkularıyla yüzleşmesi esnasında daha fazla motivasyonlu oluşu her zaman için onu güvende hissettirecektir. Yapılan eylemin ne boyutta olduğunun pek bir önemi yok bazen güzel bir iltifat bazen de bir oyuncak tüm korku ve gerilimi atmaya yetecek bir adımdır. Ayrıca kaliteli bir insan olma yolunda güvenle ilerlerken görmüş olduğu bu hareket sayesinde çevresine de örnek bir birey olacaktır. Çocuk sağlığını risk edecek konulardan uzak durulması gelecek için son derece önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz