Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklarda Kaygı Hali Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Çocuklarda Kaygı Hali Nasıl Ortadan Kaldırılır?

-

Çocukların Kaygı İçinde Olduklarını Nasıl Anlarız?

Çocuklarda kaygı halinin fark edilmesi için öncelik olarak kaliteli bir iletişim ve gözlem yeteneğine sahip olunması gerekmektedir. Bununda belli başlı kurallarından önce çocuk sağlığının da ne durumda olduğunun öğrenilmesi şarttır. Çocuklar her karşılaştıkları engellerde büyüklerini yakınlarında görmek isterler. İlk defa karşılarına çıkan sorunları atlatmakta kendilerini yetersiz gördükleri anda kendilerini zayıf ve güçsüz hissederler. Kaygı ve korkunun başlangıcı olan bu duyguları yönetme kabiliyeti düşük çocuklar diğer birçok konuda eksik gelişmektedir. Atiklik ve girişimci ruhlarını yok eden adımlar tüm güven duygusunu da zedeleyecektir.

Kendini sürekli geri planda tutan, aynı zamanda hep sessiz olarak bilinen çocuklar da aşırı kaygı görülmektedir. Kimseyle diyalog kurmak istememeleri yeni kaygılar kazanmamak adına hayata geçirilen hareketler bütünüdür.

Bir diğer unsursa yapılan araştırmalara göre aile içinde kavga ve gürültünün eksik olmadığı evlerde büyüyen çocuklar geleceğe dair her zaman için kaygılar olduğu saptanmıştır. Anne ve babanın her an ayrılma olasılığı aşırı gerilim yaratır, çocukta ileriki zamanda en çok yanında görmek isteyeceği kişileri kaybetme duygusuyla kendini boşlukta hissederse kaygı durumları ortaya çıkacaktır. Anne ve babaların çocuklar üzerindeki etkileri korku ve şiddete dayalı olduğunda birçok çocuk ya saldırgan ya da içine dönük bir duruma bürünecektir. İstenilen sonuçların elde edilmesi adına kendilerini sürekli olarak tekrar etmek aynı neticelerin alınmasından başka bir işe yaramayacaktır. Tercih edilen yardım metotları tamamen çocuğa uygun bir şekilde şekillenmeli ve ona göre davranılmalıdır. Bir yetişkin olarak yardıma ihtiyaç duyduğunuzda bunun size uygun olmasını talep edersiniz. Hayata karşı sizden daha bilgisiz ve güvensiz bir şekilde karşı koymaya çalışan çocuklara yapılacak destekte onlarla uyum içinde olmak zorundadır.

Çocuk Sağlığı

Kaygılı Çocuklara Motivasyon Sağlamak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Çocuklarınızın nelere ilgi duyduğunu fark etmeniz çok mühim. Burada önemli olan onların mutluluğu zamanımızın ve belli bir miktar para ayırmanız durumunda çok rahat bir şekilde bu problemi atlatmış olursunuz. Çocuklarınızın sadece bilgisayar vb. cihazlarla vakit geçirmek istemesi, başka aktiviteleri sevemediği manasını taşımayacaktır. Özellikle daha fazla insan içine karışıp sosyal ortamlarda kendilerini keşfetmeye yönelik mekânlarda bulunmalarını sağlayın.

Sorunun zihinsel ve psikolojik bir duruma vardığını düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden hemen konusunda uzman bir hekime başvurmanızda yarar var. En doğru kararı kesinlikle hekiminiz verecektir, gerekirse tedavi edilmesi için en yakın zamanda harekete geçin. Eğer bir çekimserlik ve istemez bir tavır içinde olursa en güzel şekilde bunu onun iyiliği için gerekli olduğunu belirtin.

Daha önce yapmadığınız ama çocuğunuzun çok istediği faaliyetleri yerine getirin, çok iyi gelecektir. Çocuklarda kaygı hali geçici olabilir, kalıcı olduğunu düşünüyorsanız çocuk sağlığında uzman kişilere danışmakta geç kalmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz