Home Çocuk Hastalıkları Çocuklar ve Karın Ağrıları

Çocuklar ve Karın Ağrıları

0
Çocuklarda karın ağrısı neden olur? Karın ağrısına ne iyi gelir?

Başta çocuklar olmak üzere, ebeveynlerinin de korkulu rüyası olan karın ağrısını ortadan kaldırmak için bu yöntemleri deneyin.

Çocuklar ve Karın Ağrısı

Çocuk sağlığı açısından sürekli olarak karşılaşılan karın ağrıları birçok kişinin telaşlanmasına ve bir sonuç bulamamasıyla sonuçlanmaktadır. Çocuklarda en sık ortaya çıkan rahatsızlık karın ağrısıdır. Neredeyse haftada bir gün çocuklar bu tarz ağrılarla mücadele ederler. Gerek yedikleri gerek farklı etkenler sonucunda sebebi ne olursa olsun hemen çözüme kavuşturulmazsa daha ciddi durumlarla karşılaşılabilme olasılığı yükselecektir.

Küçük yaştaki çocukların kaçamak yapmak adına bir taktik olarak kullandıkları karın ağrısı, gerçekten varsa bu kesinlikle dikkate alınmalıdır. Ciddi bir karın ağrısı birçok hastalığı tetikleyebilir veya sinyalini verebilir. Diğer yandan başka bir hastalık nedeniyle de karın ağrısı yaşanıyor olabilmektedir. Bu sayede ilerlemekte olan farklı bir hastalığın teşhisini koymak çok rahat olacaktır.

Karın Ağrısının Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Akut gastroenterit olarak bilenen mide ve bağırsak hastalığı, en şiddetli karın ağrılarına neden olan hastalıklardan birisidir. Aynı zamanda yüksek ateş ve bulantı belirtilerini beraberinde getirmektedir. Mide parazitleri oldukça tehlikeli ve kesinlikle uzak durulması gereken parazitlerin başında gelmektedir. Genellikle çiğ ve pişmemiş gıdaların üzerinde türer ve bünyeye karıştıktan sonra harekete geçmesi sayesinde bedeni alt üst eder. Bağırsak sisteminde yarattığı tahribat çocuk ve bebek sağlığı için inanılmaz tehlikeli unsurların başında gelir. En büyük belirtilerinden bazıları karın ağrısı ve benzeri tepkilerden belli olur. Yüksek derecede rahatsız eder ve küçük bünyeler için risk oluşturmaktadır.

Diğer bir karın ağrısına neden olan hastalık ise apandisit organıdır. Bu organ kalın bağırsağın başla noktasının tam orasında bulunur ve herhangi bir rahatsızlık baş gösterdiğinde ilk belirtiyi mide ve karın ağrılarında belirtir.

Çocukların tehdit eden en büyük konulardan biriside gıda zehirlenmeleri olacaktır. İnanılmaz dikkatsiz tüketilen besinler sonucunda mide ağrıları hemen kendini belli eder. İçinde ne olduğu belli olmayan yiyecekleri kimseye danışmadan tüketen çocukların büyük bölümünde karın ağrısı görülmeye başlar. Özellikle abur cubur diye tahmin edilen cips ve çikolata gibi besinler orantısız kullanıldığında ağrılar belirmeye başlar. Çocuklarda gaz sancısı en fazla karşılaşan durumlar arasındadır. Tüketilen besinler ve diğer etkenler sonucunda gaz sıkışır, midede yanmalar, sancılar ve ağrılar çok rahatsız edici seviyelere ulaşır.

Çocuklarda Karın Ağrısına Ne iyi Gelir?

Karın ağrılarının bir hastalık sonucunda oluştuğunu düşünüyorsanız, hemen bir uzman doktora gözükmeniz gerekmektedir. Tıbbı ve cerrahi müdahale gerektiren rahatsızlıklarda zaman kaybı çok daha büyük sonuçlar doğurmanıza yardımcı olacaktır. Çocuk sağlığı için gereken tüm ortam ve koşullar sağlanmak isteniliyorsa karın ağrıları da kesinlikle dikkatte alınmalıdır.

Karın ağrılarında en temel iyi gelecek olan hareket yatar pozisyona geçilmesidir. Çocuğunuzu konforlu bir yere yatırarak ilk yardıma başlayabilirsiniz. Hiçbir şekilde yiyecek tüketilmemeli ama çok az miktarda su içirtilmelidir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version