Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklarda Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

-

Çocukların hayal güçleri her zaman için çok farklıdır, kontrol altında tutulmak istenmesi istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Çocukların Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?

Çocuk sağlığı bedenen ve zihinsel olarak iki kısımda bütünleşir. Sağlık konusu altından herhangi ikisinden birinde eksiklikler olunduğunda sonuçlarda her zaman için farklılıklar gözlemlenir. Çocuklarda hayal gücü olgusu zihin sağlığının ne derecede olduğunun kanıtıdır. Çocukların hayal Dünya’ları sanıldığından daha fazla bilgi verir. Gelecekte neler yapabileceğini konulara getirdiği renklilikten tespit etmek çok daha keyifli olacaktır. İzlediği bir filme getirdiği yorumlar, içsel yolcularında kendilerini nereye götürdüklerini gösterecektir. Burada aile bireylerinin rolü çok önemlidir. Çocuklarının kendilerini geliştirmekte oldukları her konunun arkasında durmaları gerekmektedir.

Okuma alışkanlığını hat safhaya çıkmasını sağlayın. Böylece her karşılaştığı paragrafta ufku genişleyecektir. Kullanılan tüm geliştirme yolları abartılmadan ve seviyeli bir şekilde ilerlemesi gerekir. Baskı kurmak hayal kurmak yerine daha karamsar olmalarını tetikleyecektir. İstediği tarz kitabı seçmesine izin verin böylelikle çok daha mutlu olacaktır. Kendini mutsuz hisseden kişiler genelde hep çocukluklarında kendilerine ilgi gösterilmeyen kişilerdir. Aşırı duyarsız ailelerin çocukları mutsuzluktan kişilik bozukluğuna varana kadar giden bir süreçten geçmektedirler. Burada çocuğu saf dışı etmek yerine onunla kaliteli zaman geçirmek her ebeveynin görevidir.

Bu adımdan sonra artık tüm hünerini sergilemek çocuğun işidir. Gelişim sürecinde üzerine düşen sorumluluğu harfiyen yerine getirerek girişimlerini ilerletmek durumundadır. Sesler ve görsellere göstermiş olduğu tepkiler, ne doğrultuda ilerleyebileceği hakkında fikirler sunar. Çok kayıtsız kalması normal bir davranış değildir. Çeşitli aktivitelere katılmaktan çekinmemesi gerekliliğini ona öğretin, bu durumda yapılması gerekenlerin başında atik ve kendini fark etmesi çok önemli bir konudur.

Çocuklarda Hayal Gücünü Neler Kısıtlar?

Çocukların tek göz bir odada sabahtan akşama kadar bilgisayar oyunu oynamaları tamamen hayal gücünü kısıtlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Yeni nesil çocuklar sadece silah ve canavar hayal edebiliyorlar, bunun en temel tespitini televizyon ve bilgisayar ekranı dışında farklı noktalara verdiği tepkisizlikten anlamak mümkün. Beklentilerin boşa çıkması iradelerini kırabilir. Günlük 10 saat çizgi film anlık hayalden başka bir işe yaramayacaktır. Geleceğe yönelik olarak atılacak tüm adımların önünü kesen doğal oyunların eksikliğidir.

Çocuklarda Hayal Gücü Nasıl Geliştirilir?Çocukları bir kalıp içine sıkıştırıp orada büyütmek sadece kendini değil, çevresine sağlayacak olduğu faydalarında yok olması anlamına gelmektedir. Bulundukları sosyal ortamlarda ikinci planda olmanın huzursuzluğu tüm yaşantılarına yansıyacaktır.

Bunun yerine güvenilir saatlerde sokakta kendilerine ayırıla alanlarda, her şeylerini paylaşarak büyümelerini sağlamak birçok alanda gelişmeleri için zorunlu bir kuraldır. Sürekli içine kapanık kendine bile doğruları söyleyemeyen çocuklar, hep yalnız büyütülen ve insani duygulardan mahrum bırakılan kişilerdir. Oldukça detaycı ve bunu hayata geçirebilen çocuklar sokağın güzel tarafını benimsemiş olan kimselerdir. Çocuk Sağlığı kendine her nokta da özen ister, sağlık unsurlarının yerine getirilmesi için her noktaya ayrı ilgi gösterilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz