Ana SayfaPsikolojiÇocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon

-

Çağımızın altın hastalığı olarak gösterilen depresyon, cinsiyet, yaş ya da bölge fark etmeksizin herkesi etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişisel bozuklukların başında gelen depresyon, çocuklarda da görülebilen ve üzerinde durulması gereken hassas bir sorundur. Yetişkinlerin çocuklara nazaran daha çok sıkıntı yaşadığı söylense de bu algı tamamen yanlıştır. Çocukların da depresyona girebileceği ve bununla savaşma konusunda güçlükler çekebilecekleri unutulmamalıdır.

Çocuklarda Görülen Depresyonun Nedenleri

Depresyonun altında çok farklı sebepler yatabilir. Bunların en önemlileri;

 • Cinsel istismar,
 • Şiddet görme,
 • Travma,
 • Kaygı, paranoya,
 • Oyun çağından (3 – 6) itibaren büyük sorumluluklara göğüs germek zorunda kalmak,
 • Ailevi sorunlar yaşamak,
 • Maddi ve manevi sorunlar ile baş başa kalma,
 • Takıntılı ve mutsuz bir ergenlik evresi geçirme,
 • Başarılı olmayan sosyal ilişkiler içinde bulunma,
 • Anne ve babanın sevgisinden mahrum kalma ve ilgisizlik sayılabilir.

Çocukluk çağı 3 bölüme ayrılabilir. Bunlar:

 1. Okul öncesi dönem (0 – 6 yaş arası)
 2. Okul çağı (6 – 12 yaş arası)
 3. Ergenlik dönemi (12 – 18 yaş arası)

Çocuklarda Depresyon

Ailenin Depresyona Etkisi

Daha çok ergenlik döneminde görülen depresyon, tek bir sebepten değil birçok nedenin birleşmesinden kaynaklanabilir. Ailede yaşanan sorunlar, aile bireylerinden birinin kaybı, kronik hastalıklar, maddi sorunlar ve cinsel istismar gibi sıkıntılar bireylerin çocuk yaşta hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilenmesine, ilerde daha da büyük sorunlarla uğraşmalarına neden olabilir.

Yalnızca depresyon değil, paranoya da bu tür sorunların neticesinde oluşan bir rahatsızlıktır. Kişide ağlama nöbetleri, değersiz olduğunu hissetme ve yetersiz olduğunu düşünme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Aynı süreç içerisinde, kişi kendini hem bitkin hem de yorgun hissedebilir. Küçük yaşta umutlarından vazgeçmeye başlayabilir ve hayata karşı isteksiz ve güvensiz bir duruş sergileyebilir. Ailelerin bu konuda, oldukça hassas olmaları gerekir. Çocuğun ihtiyacı olan ilgi ve sevgi ona verilmeli ve tüm sorunlarında çocuğun yanında olunmalıdır. Ebeveynler kendi sorunları ile ilgilenirken çocuğun sorunlarını göz ardı etmemelidirler. Yetişkinler olarak yaptığımız en büyük hatalardan biri de çocukları birey olarak kabul etmemektir. Her çocuk küçük birer insandır ve onların da kişilikleri, hayat görüşleri ve benlik duyguları vardır. Çocukları yalnızca korunmaya muhtaç, eğitilmesi gereken varlıklar olarak gördüğümüz müddetçe onların dünyasına inemeyiz ve sorunlarını tam olarak çözemeyiz.

Depresyonda Olan Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

İlgi gösterilmeyen çocuk kendini değersiz hissetmeye başlar. Psikolojik olarak hastalık geçirmeye meyilli hale gelir. Mutlu bir çocuk yetiştirmek isteyen aileler, çocuklarına önem verdiklerini hissettirerek, onların en iyi şekilde gelişmesini sağlayabilirler.

Çocuklarda Depresyon

Psikolojik rahatsızlıklar içindeki oranı %20 olan depresyon, tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Çocuklarda görülen depresyonun tedavi süreci daha uzun ve zordur. Uzmanlar tarafından verilen bilgilerde düzenli bir tedavinin olumlu yanıtlar verdiği görülür. Depresyon geçiren ya da geçirdiği düşünülen hastanın, izlenmesi ve ona karşı uyanık olunması gerekir.

Kişilerin tedavi sürecinde, özellikle ileri evrelerde nöbet geçirme belirtileri ortaya çıktığı anda, aile bireylerinin kişiye müdahale edebilecek kadar eğitimli olmaları büyük önem taşır. Hastayı motive edecek düzeyde olmaları, günlük yaşantısında ona mutluluk verecek telkinlerde bulunmaları, hastalığın tedavi edilmesinde ve iyileşme sürecinin hızlanmasında oldukça etkilidir.

İlerlemiş depresyon vakalarının tedavi sürecinde psikolog ve psikiyatri uzmanları birlikte çalışırlar. Uzun vadeli ve iyileşme şansı düşük hastalarda, ek ilaç tedavisi kullanılır ve bu sürecin hızlandırılması için çaba gösterilir. Diğer psikolojik hastalıklara nazaran, depresyonun kalıcı olmadığı fakat dikkat edilmediği takdirde tekrarlama olasılığının yüksek olduğu bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz