Home Çocuk Hastalıkları Çocuklarda Burun Kanaması Neden Olur?

Çocuklarda Burun Kanaması Neden Olur?

0
Çocuklarda Burun Kanaması Neden Olur?

Çocukların burunları olgunlaşana kadar kanamaya devam eder, kanamaları durdurmak ve diğer hastalıklara sıçramasını engellemenin yollarını sizler için araştırdık.

Burun Kanaması Nedir?

Burun kanamaları görüntü itibariyle gerilim yaratacak bir hale bürünse de bebek ve çocuk sağlığını risk edecek bir konumda değildir. Çocuklar üzerinde özellikle kurak ortam ve iklimler kanamalara yol açmaktadır. Evlerdeki kuru sıcaklık ve genel hava kirliliği burun kuruluğuna ve daha sonra damar çatlaklarına neden olmaktadır. Yetişkin bir kimsede bile burnun ön kısmı oldukça hassasken çocuk yaştaki bireylerin kemikleri normal olarak daha kırılgandır. Bu nedenle herhangi bir müdahale ve hava sıcaklıklarında değişiklik olması neden olmaktadır. Kanamanın olduğu kısım genel olarak burun deliklerinin en önde damarlar ve bölgelerinde meydana gelmektedir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanaması denildiği vakit akla yüzerce şık gelse de en sık karşılaşılan nedenler bunlardır. İlk olarak burun karıştırmak oldukça kanama yaratmaya yetecek bir faktördür. Burun damarları çok hassastır ve birkaç müdahaleden sonra hemen kendiliğinden kanamaya başlaya bilir. Aşırı derecede buruna yüklenerek sümkürmek tüm burnu zorlayacaktır ve kanma olmasına yol açacaktır. Burun temizlenirken dikkat edilmesi gerekenlere özen gösterildiğinde kan akma durumu olmayacaktır. Burun travması anında kanama olması bir bakıma daha iyidir. Ani kuvvetle temas eden kemik kanamazsa daha kötü sonuçlar doğurabilir. Dış ortamların kanamalar üzerindeki etkisi de küçümsenecek boyutlarda değillerdir. Havanın çok fazla derecede kuru olması burunu rahatsız edecektir. Gereken ıslaklık seviyesinin düşmesiyle damar kuruyarak, çatlamaya yüz tutacaktır, bu durumdan sonra en ufak bir temas kanamalara yol açacaktır. Soğuk algınlığı yaşadığınız veya alerjiye dönmüş olan durumlarda ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir.

Normal etkenler bu kadar etkilenirken, dışarıdan gelen cisimler daha fazla zarar vermektedir. Burnu karıştırmak adına sokulan cisimler, sert şekilde çarpan maddeler sonucunda kanamalar kaçınılmaz olacaktır. Ancak durduk yere olan kanamaların nedeni tam olarak asla tespit edilememiştir.

Burun Kanaması Esnasın Neler Yapılmalıdır?

Çocuklarda burun kanaması sırasında çocuğunuzun sakin olmasını sağlayın ve yardımcı olacağınızı ona iletin. Bunu ağladıktan sonra kanamanın durması adına 5 ila 10 dakika boyunca burun deliklerini sıkıştırın. Çocuğunuz dik konumda otururken başını öne eğdiğinizde kanı yutmamasını engellemiş olursunuz. Akacak olan kan sürekli olarak akar ve durana kadar devam edin. Burnun üst yüzeyini soğuk bir buz ya da soğuk yardımıyla kanın sertleşmesini sağlayacak kadar temas ettirin. Kanama hız kesmeden akmaya devam ediyorsa sıralanmış olan maddeleri tekrar edin ve bir pamuk yardımıyla tampon uygulayın.

Kanama hala durmuyor ve devam ediyorsa hemen doktorunuza başvurun. Çünkü yukarıdaki müdahaleler normal şartlarda olan kanamalar için yeterli hareketlerdir. Çok miktarda kan kayıpları, kırıklar, geciken müdahaleler daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Burun kanamaları ilk etapta küçük gibi gözükse de durmaz ve daha şiddetli devam ederse bebek ve çocuk sağlığı açısından kötü neticelerle sonlanabilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version