Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklarda Beyni Etkileyen Faktörler Nelerdir

Çocuklarda Beyni Etkileyen Faktörler Nelerdir

-

Çocuk gelişimi için en önemli nokta olan beyin, birçok yolla geri bırakılmak isteniyor çocuklarınızı korumak için yapmanız gerekenler.

Çocukların Beyin Gelişimini Neler Engeller?

Çocuk sağlığı her türlü engelleme ve gerilemeyle yüz yüze bırakılmış durumda. Bunun en belirgin nedenleri olarak ebeveynlerin sorumsuzlukları gelmektedir. Çocuklarının kitap okumak ve ders çalışmak gibi etkinleri yerine getirmeden hemen yemek yiyip, çoğu zaman yemeklerini bile bilgisayar başında yedirmeleri neticesinde doğan sonuçlar tetiklemektedir. Ara vermeden günün neredeyse boş kalan tüm zamanlarının tek bir ekrana bakar geçirmek beyni resmen uyuşturmaktır. Uyuşan beyinler üzerinde bırakılan etki yeniden istenilmeyen sonuçlar doğurmaya ve daha fazla meyil ettirmeye devam edecektir. Kullanılan en yaygın yayın organları çocukların gelişimini engellemek adına her türlü girişimi çekinmeden sergilemeye devam etmektedir.

Bilgisayar oyunlarının beyin üzerindeki etkileri artık tüm Dünya tarafından kabul görmüş bir meseledir. Özellikle tasarlanan oyunlar aracılığıyla direk olarak beyinlere kan ve kavga olguları çok sağlam bir şekilde yerleştiriliyor. O dakikadan sonra çocuklarda genel bir anlam silah merakı başlıyor. Dersler hakkında neredeyse fikir sahibi değilken, en zor İngilizce silah isimleri ve oyun tekniklerini en uç noktasına kadar ezbere biliyor. Sadece buradan bile çocukların ne derece etkilendiklerini ve en önemli zamanları olan gelişme dönemlerinin geride kalması, akıl almaz problemler çıkarmak için yeterli bir olaydır. Diğer taraftan televizyonda izlenilen filmlerden, içlerindeki karakterlere varana kadar sindirilmiş mesajlar her bir yandan saldırıya devam ederek beyinleri yok etmeye devam ediyor.

Beyni Etkilenen Çocuklar Nasıl Anlaşılır?

Görsellerden etkilenen çocuklar zamanla buna adapte olurlar. Fakat günün yarısını bu tarz görseller ve mesaj dolu filmler izleyerek geçiriyorlarsa durum daha da hızlı bir şekilde zarar verecektir. Aynı zamanda karşılaşılan diğer kafa karıştırıcı problemlere verilemeyen cevaplar, beynin yavaşlamasına neden olmaktadır.

Nedensiz olarak kendini yetiştiremeyen tüm çocukların temelinde bu tarz engellemeler yatmaktadır. Bilgisayar başında pek konuşma gereksinimi duymadıklarından, kendilerini ifade etme istekleri azalır ve bu zamanla çok ağırlaşmaya başlar. Çevreden kopmalar ve çok normal konularda bile dil sürçmeleri meydana gelmesi dikkate alınmalıdır. Yeni insanlara karşı tavırlar samimi ve sıcak değilse fark edilmelidir. Bakışlarındaki donukluk artıyor ve tek bir noktaya uzun süreli bakıyorsa doktora gözükmenizde fayda var. Çocukların geleceklerine yön veren gelişim süreci, bu kadar gereksiz yorucu boş bilgilerle doldurularak etkilenmesi çok kolay bir sistemdir. Bir çocuk en verimli yaşlarında 5 sene boyunca sadece bilgisayar oyunları oynayarak, çizgi filmler seyrederek, telefonlar ellerinden düşmeyerek sadece kendilerini geriletmekten başka bir anlam ifade etmeyecektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocukların eskiye oranla öğrenme kapasitelerinin düşüp düşmediğidir. Çocuk sağlığında genel anlamda gereksiz gerileme dönemi yaşanıyorsa hemen bir uzman hekim kontrolünden geçirilmesinde büyük yarar olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz