Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklarda Ani Şok Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Ani Şok Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

-

Çocukların ani olaylar karşında yaşadıkları ruh halleri tüm hayatlarını riske sokabilmektedir.

Çocuklar Ani Şok Nedenleri Nelerdir?

Çocuk sağlığının en hassas olduğu noktalardan biri olan çocuklarda ani şok durumları, gelecek hayatlarında son derece hayati önem taşımaktadır. Okula gitmek ve yetişkin bir birey olduklarında çalışma gereksinimler, evlenme ihtiyaçlar ve direk olarak diyalog kurma gibi çok önemli evrelerin neredeyse yok olmasına neden olan durumlardır. Böyle zamanlar kesinlikle yapılması gereken çocuğunuzun o anki duygu ve düşüncelerini tespit etmektir. Farkına varmadığınız olaylar karşısında bilgi almaya çalışırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Görmüş olduğu bir kavga onu derinden etkilemiş olabilir. Daha sonra bir gerginlik anında hayatı boyunca karşılaşmış olduğu anlarda kitlenme ihtimali çok yüksektir. Ya da bu kitlenme durumunu engellemek adına her zaman ürkerek hareket edecektir. Çocukların korkak yetişme nedenleri denildiğinde her zaman bu tarz korkulma ve şok durumları tespit edilmiştir. Kekeme olan çocuklar genetik değilse her zaman için geçirilen sıkıntılı zamanlar neticesinde ortaya çıkmıştır. Yaşanılanlar çok ağır değilse geçici olmak ve tedavi edilerek eski haline dönülmesi sağlansa da bazı vakalarda kesinlikle ruh hali berbat hale bürünebilmektedir.

Çocukların taciz edilmesi tamamen bir şok geçirme eylemidir. Bu tarz bir vakayla karşılaşmak sadece çocuk için değil tüm çevresi için ağır sonuçlarla bitecektir. Sıkıntı dönemlerinde üst üste gelen dertler çocukları perişan eder ve hiçbir çıkar yol bulamazlarsa krizler geçirmeleri çok normaldir. Bu kriz anları kendilerini ifade etmemekle sınırlı kalmayıp tüm hayatları boyunca peşlerinden gelebilecek bir anı olarak sürüklenebilir.

Çocuklar Şok Durumu Nasıl Atlatılır?

Eğer böyle bir şok durumunun gerçek olduğu kanısına vardıysanız ilk işininiz bir uzman hekim tarafından yardım almanız olacaktır. Kendi çabalarınız daha sonrasında verilen bilgi ve tavsiyelere göre şekillenmelidir. Çünkü tek başınıza almış olduğunuz kararların geri dönüşünün çok zayıf olduğunu görmeniz iradenizi kırabilir. Bu noktadan sonra çocukların en büyük yardımları olan ebeveynlerinden desteğin kesilmesi onlar için içinden çıkılmaz bir hale gelmektedir. Bu tarz gereksiz kayıplarla mücadele etmek yerine profesyonel bir yardım doğrultusunda ilerlemek kendilerine gelmelerinde etkin bir rol oynayacaktır. Bu sayede anne babaların yanlış düşüncelerini tespit etmek için dikkat edilmesi gerekenlerde ortaya çıkmış olacaktır.

Sürekli hayatta her şeyin insanların başına gelebileceği ve bu zamanların geçici olduğu gerçeğini onunla yeri geldiğinde güzle bir şekilde paylaşın. Ancak direk olarak müdahale etmeniz gerektiğinde sakinleştirerek başlamanız çok iyi gelecektir. Tanıdığı birinin rahat oluşu onun sakinleşmesinde ve kendine gelmesinde etkin rol oynayacaktır. Standartların üzerinde yapılan bir davranış onu daha fazla zor durumda bırakmak için yeterli olacaktır. Konuşma seviyesini en iyi şekilde koruyarak neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Çocuk sağlığını korumak için oldukça normal bir şekilde irtibata geçin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz