Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklar Üzerinde Görsel Sanatın Etkileri

Çocuklar Üzerinde Görsel Sanatın Etkileri

-

Çocuk yaştaki zihinler gayet rahat bir şekilde gördüklerini benimseler, kötü niyetli gördükleri sağlıklarına çok zarar vermektedir.

Çocuklar ve Görsel Sanat

Çocuk sağlığını tehdit eden milyonlarca neden varken ve çocuklarımızın sağlıklarını korumak adına elimizden geleni yaparken direk olarak kendi elimizle çocuklarımızı ateşe atmaktayız. Teknoloji çağının başlaması sadece istediğimiz bilgiye ulaşmayı değil, istemediğimiz binlerce bilginin çocuklar üzerinde yanlış etki yaptığınızda bilmeniz gerekmektedir. Aşırı derecede kullanılan telefon ve bilgisayar gibi araçları aşırı derce kullanan çocuklarda beden ve ruh sağlığı nerdeyse tamamen alt üst olmaktadır.

Televizyonun çocuklar üzerinde yarattığı bedensel sorunların başında yemek yeme bozuklarıyla, aşırı yemek yeme yani obezite gelmektedir. Beynin algıladığı sinyaller neticesinde iştah problemleri hat safhaya ulaşır ve daha önceden keyifle yemek yedirdiğiniz çocuklar şimdilerde bir iki lokma yiyerek kendilerini sadece tutacak kadar besinler tüketeceklerdir. Psikolojik olarak netleşen risklerse inanılmaz boyutlara ulaşmış ve önüne geçilemeyen ruhsal sıkıntılar halini almıştır. Kendini oynadığı oyunlara kaptıran çocukların %80’i okul hayatında çok büyük problemler yaşasa da daha büyük sorun olan konuysa bunu hiç kafasına takmıyor olmalarıdır. Bu sorunların başka bir boyuta ulaşması için yeterli bir nedendir. Yapılan yanlışları fark etmemek düzeltmek için atılacak adımları da geride bırakacaktır. Genel hayatta da böyledir zaman çok hızlı akacaktır. Geçen zamanda eksik kalan dersler, öğrenilmesi gereken konular, geliştirilmesi zorunlu düşünceler yerine gereksiz mevzularla boğuşmak zorunda kalmaktadırlar. Üstelik yapılan yanlışların üzerine gidilmesine neden olur. Düzeltilmesi gereken eksikliklerin üzerine daha fazla yanlış yüklenmesi çocukların gelecek ve gelişim süreçlerini dağıtmaya yetecektir.

Görsel Etkiler Nasıl Belli Olur?

Cinsel davranış bozukluklarına varan eğilimlere sebep olması tam bir birey olma çağına gelindiğinde, problemler toplumdan kopma ve kendi başına bir asosyal olarak hayatına devam etme başlangıcı sayılmaktadır. Aralıksız olarak şiddet eğilimi ve bununla birlikte hukuksal sıkıntıların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Çok uzak bir düşünce gibi gelse de bu zaman içinde oluşacak bir sorundur. Tek bir görüntü kirliliğiyle oluşabilecek bir konu değildir. Ara vermeden kendilerini adapte etmeleri aşırı derece stresli ve bir o kadar kavgacı olmalarına neden olmaktadır. Doğası gereği korkak bir yapıya sahipse, dışarıya veremediği zararı kendine verebilme ihtimali daha yüksektir. Yakınlarına vermiş oldukları fiziki zararlar neticesinde tamamen ruhsal ve zihinsel kayıpların ileri boyutta oldukları anlaşılmaktadır.

Bu durum bazen çocuk intiharlarında sebepler statüsünde gösterilmektedir. Oldukça ciddi ve kontrol edilmesinin çok zor olduğu durumlardan ibarettir. Dikkat edilmesi gereken televizyon ve diğer iletişim araçlarının bir sınırı olduğu ve her gösterilene inanılmaması gerektiği gerçeğidir. Diğer ülkeler bu konuda çok başarısızlar, sürekli olarak Amerika’da televizyonda gördüğünü yapan çocukların ölüm haberleri alınmaktadır.

Görseller üzerinden kasıtlı olarak gönderilen birçok bilinçaltı mesaj, boş olan beyinleri doldurmaya başladığında istenilen sonuçları almak son derece kolay ve rahat olacaktır. Diğer taraftan neredeyse her çocuk bilgisayar oyunları oynamayı sever, kötü niyetli kişiler direk savaş oyunları üreterek miniklerin beyinlerini ele geçirmek adına hiçbir adımdan geri kalmayarak kötü örnek olmaya devam etmektedirler.

Doğru ve kaliteli yayınlar kullandığı zaman oldukça faydalı gelişmeler elde edilmektedir. Konuşma süresinin azalması ve daha da netleşmesi gibi. Şimdilerde ise bilgisayarın başına geçen çocuklar kendilerinden yanındaki arkadaşıyla bile hiçbir diyalog kurmadan robot gibi yetişmekteler. Aileler bu konuda bir şeyler yapmazsa sonunu göremeyecekleri bir yola kendi elleriyle çocuklarını atmış olacaklardır. Çocuk sağlığı riske edecek kadar izletilen televizyonlar direk olarak sağlıklı yaşamı da tehlike altına sokacak evreler dönüşmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz