Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklar Neden Ürkek Olurlar?

Çocuklar Neden Ürkek Olurlar?

-

Çocuklar birçok nedenden ötürü ürkekleşirler önlem alınmaması durumunda beceri kaybına varan kadar sorunlar yaşanır.

Çocuklarda Ürkeklik Problemi Nasıl Fark Edilir?

Çocuk sağlının en bariz dikkat edilmesi gereken konusu olan ürkek yetişme tarzı, kendini zihinsel sorunlara taşınmadan fark edilmeli ve engellenmelidir. Sağlık koşulları sadece beslenmeyle düzen girmez, spor ve aktiviteler kadar yetişme biçimi unsurları son derece önem teşkil eder. Arkadaşları arasında sürekli itilip kakılan çocuklar hep sessiz çocuklardır. Konuşkan atik ve sağlam bir duruş sergilen çocukların belirgin özellikleri her zaman için dinç gözükmeleridir. Uygulanmakta olan tüm çözüm yolları daha fazla kötüye gitmeye neden oluyorsa üzerine gitmeyin. Emin olun içine kapanık çocuklar farklı alanlarda çok daha başarılı ve güvenilir neticeler alacaklardır. Ancak kendini ifade edemeyecek kadar ürkek çocuklar için yapılması gerekenlerin yerine getirilmesini büyük yarar gözükmektedir. Yaygın bir anlayış olan utangaçlığın ortadan kalkması adına yapacağınız tüm eylemlere dikkat edin, kaş yaparken göz çıkarmanızın bedeli çocuğunuz gelişim sürecini zora sokabilir.

Karşılaştığı sorunlar karşısında dik durmasını sağlamanız neticesinde kendini savunması gerektiği, bunu başarmaya başladığında, kendine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmaması gerekliliğini ona güzel bir şekilde öğretin.

Çünkü hiç kimse ürkek olmak istemeyecektir, bu korku hali üzerinde kalktığında herkesle problemlerini sert bir şekilde çözebilme düşüncesi bile yeni bir sorun yaratmaya yetecek potansiyeldedir.

Çocukların yapıları dışında çevresinde ve duyduğu gelişmeler sonucunda kendini korku duygusuyla bütünleştirmesi sıkıntı olacaktır. Bu nedenle çocuklarınızın yanında çok gergin ve ruh halini zedeleyeceğini düşündüğünüz konular hakkında konuşmayın. Haberleri izlerken dikkat edin ilgisini çeken bir durum söz konusu olduğunda neler yaptığını takip edin. Eğer bir çekinme durumu fark ettiyseniz, o an hemen başka bir nedenle ona sezdirmeden haberi değiştirin ve görmüş olduğu görseli aklınızda tutun. Daha sonra karşılaşma ihtimali olduğu ortamlardan sakının.

Çocukların Ürkek Olmasını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Çocukların ürkek olmasını engellemek için yapılması gerekenler denilince ilk olarak durum tespiti yapmanız gerekecektir. Bunun içinde çocuğunuzla alakalı tüm her detayı kaliteli bir şekilde takip edip ona iyi gelecek tüm değerleri kaydetmeniz lazım. Bu evreden sonra konuyla alakalı korktuğunu fark ettiğinizi ve kesinlikle böyle düşünecek bir durum olmadığını izah etmeniz büyük yol kat etmenize vesile olacaktır. Yapmayı düşündüğünüz tüm eylemlerin hesaplamalarını çok iyi yapmanız gerekir. Aksi takdir de geri dönüşü çok daha fazla sıkıntılı olacaktır.

ürkek olmayan çocuklar

Bu tarz riskler almak yerine kendinizi ve çocuğunuzun geleceğini garanti altına almanızda yarar var. Bunun içinde uzman hekim tavsiyelerini sonuna kadar dikkate almanız gerekecektir. Kendi bildiğinizin üzerine gitmenizin yanlış sonuçlara ulaşabilme ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmanız lazım. Çocuk sağlığı her geçen biraz daha tehdit altına alınırken, direk olarak genel sağlık unsuru engelleyen ürkeklik parlak gelecekler engellenmeye devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz