Home Çocuk Gelişimi Çocuklar Neden Sinir Krizi Yaşarlar?

Çocuklar Neden Sinir Krizi Yaşarlar?

0
Çocuklar Neden Sinir Krizi Yaşarlar?

Sinirlenmek sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde geçerlidir, gereksiz yere kriz geçiren çocuklar dikkate alınmalı.

Çocuk Siniri Nedir?

Çocuk sağlığının yıpranmasına neden olan çocuklarda sinir hastalığı kesinlikle dikkate alınmalı, takip edilmelidir. Gelecekteki sağlık koşulları ve gelişebilecek diğer problemlere karşı bilinmeyen nedenlerden ötürü tedavi sürecinin olumlu yanıt vermesi zorlaşabilir. Sokağa çıktıklarında bazı çocuklar haddinden fazla tepki vererek kendini yerden yere atarlar, yanındakileri yumruklarlar, yoldan geçenlere küfür ederler ve daha bir sürü sinir eylemi gerçekleştirirler. Bu direk olarak aile terbiyesi veya diğer nedenlere bağlamak oldukça anlamsız olacaktır. Bundan 2 kuşak önceye dayanan bir genetik kodun çocuklar üzerinde görülmesi olabilme ihtimali varken, öte taraftan izlenilen filmler ve çizgi filmlerden alınan beyin altı mesajların etkisi olduğunu bir bakışta olduğunu anlamak imkânsızdır. Çevresel baskılar ve karşılaşılan sorunları çözme yeteneğinin bu yönde harcanması birçok çocukta görülebilen hareketlerdir. Ev ortamının gergin olması çocukların sadece sinirli olmasına neden olmakla kalmaz, gelişimleri adına her türlü adımın geri kalmasına sebep olur. Örneğin günün her saati birbirini yiyip bitiren çiftlerin yetiştirmeye çalıştıkları çocukları psikolojik problemlerle dolu bir çocuktur. Herhangi bir gerginlik anında çok büyük tepkiler vermeye başlar.

Konun ne oluğunun bir önemi yoktur. Hemen kendine ve çevresine zarar vermeye yatkın oluşunu gün yüzüne çıkartır, rahatsız olduğunu için rahatsızlık vermeye başlar. Gördüğünüz birçok çocuğun tedavisi son derece kolaydır. Neyin neden olduğunu bulmak için bir hekim yardımı almak büyük önem taşır. İlk olarak bilmemiz çocukların çok meraklı olduğu gerçeğidir. Meraklarını gidermek adına yaptıkları girişimlerin kısıtlanması çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Okulda ve diğer alanlarda sürekli farklı görseller, yorumlar ve içeriklerle karşılaşmaktalar. Birçok konuda yetersiz bilgiye sahip olmaları ve meraklı olmaları onları tedirginliğe, sinirli olmaya itecektir.

Çocukların Sinir Krizleri Nasıl Engellenebilir?

Çocukların sinirlendiği konuları tespit ederek başlayabilirsiniz. Böylelikle kendinizin müdahale etme şansını yükseltirken, profesyonel yardım almak istediğinizde sorulan sorulara daha rahat cevap vererek sonucun daha hızlı ve kaliteli olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Daha sonra çocuğunuzu çok fazla bilgisayar, telefon ve televizyon gibi aletler karşında çok fazla bırakmayın. Başka hiçbir şeyle ilgilenemeyip sadece bir ekrana bakmak stres altına sokacaktır. Başından kaldırmak istediğinizde kıyametin kopması çok normaldir. Çocuklar vakit geçirmek istemeseler de kendilerini ekrana endekslemeleri kalk denince beyne uyarı verir. Resmen bir uyuşturucu bağımlılığından farksız sayılmalıdır. Madde kullananların bir anda elinden uyuşturucuları alırsanız aşırı gergin olmaya başlarlar. Dışarıya çıkmayan çocuklar sosyal ortamlara girdikleri zaman aşırı derece bocalarlar ve dikkatlerini toplayana kadar harcadıkları efor sinir olarak geri dönüş sağlar. Anne babalarda çocuklarının temel sorunlarını bilmediklerinde genel bir durum zannederler. Çocuk sağlığını yıpratmakta üstüne olmayan çocuk siniri önlem alınması gereken davranışların düzeltilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version