Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuklar İçin Bilgisayar Ne Kadar Tehlikelidir?

Çocuklar İçin Bilgisayar Ne Kadar Tehlikelidir?

-

Bilgisayarlar artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta, çocuklarımızın da hayran olduğu bu iletişim araçlarının tehlikelerini sizler için derledik.

Çocuklar ve Bilgisayar İlişkisi

Bilgisayarlar son teknoloji çağının bizlere sunmuş olduğu nimetlerden bir tanesi olsa da karşılaşmış olduğumuz tüm sorunların temelinde de aynı sorun yatmakta. Çocuk sağlığı dendiğinde son yıllarda ruhsal problemler adına ne varsa bu ekranlardan geldiğini tüm yapılan testler ortaya koymaya yetiyor. Kaliteli yaşam adına hatanız vermiş olduğunuz tavizlerin yanında, bu tarz hatlar hepsini alıp götürmekten çekinmeyecektir. Bilgisayarlardan öte günün 10 saati hiçbir noktada geçirilemez. Üstelik bu ekranların sadece dışarıya yaymış oldukları radyasyon ve diğer yarattıkları etkiler hesaba katılamadan düşünülmesi son derece yanlış bir düşünceden başka bir şey değildir. Sokaklar tehlikeli olduğu düşüncesiyle eve kapatılan çocuklar hep daha sorunlarla karşılaşmaktalar.

Bilgisayarda bulundukları ortamlar ulaşmak istedikleri hayalleriyle alakalıdır. İçine daldıkları sanal alemde acıkmadan, susamadan hiç sesleri çıkmadan bıraksanız yıllarca kalabilirler. Bu durumun normal olmadığını kendinizde ilk bakışta anlayabilir ve olaylarının akışının nereye gittiğini kestirmenizde çok uzun sürmeyecektir. Kendi rahatınız adına bana karışmasın, ortalığı dağıtmasın, sağı solu kırmasında ne yapıyorsa yapsın düşüncesi sadece felaketi getirecektir.

Çocukların okuldaki başarısızlık nedenleri dendiğinde de karşımıza çıkacak olan sonuç yine bilgisayarların bıraktıkları etkilerle bütünleşmektedir. Ders çalışması gerekirken bütün zamanını oyunlara dalarak geçiren çocuklarda tabi ki okul notlarında başarısızlık gözlenmesi çok yüksek bir ihtimaldir. Günün tüm enerjisini monitörlere bırakılması, beden ve zihin gelişimi adına büyük aksaklıklar yaratmaya yetecektir.

Çocuklar Neden Bu Kadar Bilgisayara Düşkündürler?

Çocuklar için bilgisayar bir kurtuluş ve eğlence aracı olarak gözükmekte. Bu düşünce bir çocuğun tüm hayatını ve gelecek planlarını alt üst etmeye yetecek bir düşüncedir. O kadar güzel yapılabilecek eğlenceli seçenekler varken gidip bunları tercih etmelerinin altında derin konular yatmaktadır. Evde sürekli geçimsizlik yaşayan anne baba çocuk üzerinde kıymetini kaybetmeye başlar.

Daha sonra çocuk bu tarz kavga gürültülerden uzak kalmak adına, kulaklığını takar ve silah sesleriyle büyüklerinin seslerini bastırmaya çalışır. Oldukça etkili bulduğu hem sohbet edebildiği ve evde kimse pek onu takmıyorken bir anda kendilerini önemli biri gibi zannetmeleri onları daha fazla içine çekecektir. Kendilerini bulduklarını zannettikleri yerlerde aslında kaybolmaya devam etmekteler, bunun içinde kesin bir şekilde çözüm aranmalı izlenilmesi gereken yol olarak belirlenen adımlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir tarafı tamamlamak isterken diğer tarafın yok edilmesinin hiçbir anlamı olmayacaktır.

Çocukların hayal Dünya’sı daha geniştir, ilgilerini çeken görüntülerde sürekli olarak görsel hızlı ve değişik nitelikler barındırdığı için tamamen ona kenetlenirler. Bundan sonra işleriniz çok daha fazla zorlaşabilir ve çözülmek istenen süreç ağır ilerlemek zorundadır. Çocuk sağılığını tehlikeye sokan tüm adımlardan kaçarken kendi ellinizle teslim etmek doğru olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz