Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

-

Çocukluk harika bir dönemdir ve ebeveynler çocuğunun gülümsemelerini sağlamak için ve güldürmeleri için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Ancak bazen bu biraz abartılabilir.
Necibe.com, çocuklarınıza yararından fazla zarar veren altı tehlikeli durumu sizin için listeledi.

Bebek yürüteçleri ve Jumperoo’lar ( Hoppala )

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

Bu gibi aletlerin olumlu etkilerinin dışında, kanıtlanmış zararlarının olması daha önemlidir. Bebek yürüteçleri ve jumperoo’lar Kanada’da yasaklanmış durumda.

 • Bebekte yaralanma oranı (yalnızca ABD’de yılda 8.000’in üzerinde)
 • Kas güçlendirmesinde eksiklikler, ayrıca ayaklar ve bacaklarda deformasyon.
 • Üzerindeki ağır yük nedeniyle omurga eğriliği (çocuğun omurgasının şekil alamaması ve bir yaşından önce gerekli eğriliklerin eksik olması).
 • Motor becerilerinin gelişememesi, bağımsız yürümek için herhangi bir motivasyon olmadığından ertelenmektedir. Denge duygusu ve kendini koruma içgüdüsü gelişmemektedir.

Zararı en aza indirgemek için, yetişkin gözetiminde günde iki kez, bebek bağımsız olarak kalktıktan sonra yürüteçleri ve jumperoo’ları 15 dakika kullanın. Ayrıca önlemleri daha da yükseltmek için ortopedistinize danışın.

Meyve suyu ve süt

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

Pastörize meyve suyu, vitamin bakımından zayıf fakat şeker açısından zengin olup diş problemlerine ve obeziteye neden olmaktadır.

 • Çocuk doktorları, bir yaşın üzerindeki çocuklara taze meyve suları vermeyi önerir. Pastörize edilmiş meyve suları taze meyve ile değiştirilmelidir.

İnek sütü demir açısından düşüktür, besin maddeleri de çok yüksektir ve bir bebek için gereksizdir. Böbreklere zarar verebilir, kansızlık, alerji ve bağırsak bozukluğu (disbacteriosis) oluşturabilir.

 • İnek sütü bir yaşın üzerindeki çocuklara verilebilir, ancak günde en fazla 17oz (481gr) verilebilir. Sütü kalsiyum bakımından zengin gıdalarla (günlük süt ürünleri, yeşil sebzeler ve meyve) D vitamini bakımından zengin gıdalarla değiştirin (yumurta, sığır karaciğeri gibi).

Parlak oyuncaklar

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

Okul öncesi dönemde çocuklar çevrelerindeki dünyayı keşfederler ve oyuncakları aracılığıyla sosyal tutumlar edinirler. Doğal olmayan renkler, elektronik sesler ve oyuncaklarda bulunan birçok ayrıntı yaratıcı düşünce geliştirme ve kişilik oluşumunu gerçeklestirmede kötü sonuçlar doğurur: agresif davranış, asılsız korkular ve erken yaşta depresyon olası sonuçlardır.

 • Doğal renk ve malzemelerden oluşan oyuncaklar seçin: ahşap veya kumaş olmaları tercihen iyidir. Oyunlar eğlence açısından daha eğiticidir, bu nedenle oyuncaklar gerçekçi olmalıdır.

Kalın Giysiler

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

 • Yeni doğmuş olan bebeklerin, termoregülasyonları kötüdür. Aşırı ısınma ve aşırı üşümeye maruz kalırlar. Aşırı ısınma sinir sisteminde olumsuzluklara yol açar ve hipotermiye neden olabilir.
 • Çocuğun üzerinde çok fazla kıyafet olması, vücudun soğuk hava ile ilgili hastalıklara sebebiyet verecektir ve düşük bağışıklık sistemi ile sonuçlanabilecek hava değişimlerine karşı savunma reaksiyonları geliştirmesini engelleyecektir.

Kıyafetler doğal ve nefes alabilen malzemelerden yapılmalıdır. Bir bebek karnı ve göğsü kuru olduğunda, ayakları ile elleri pembe ve sıcak olduğunda rahat hisseder.

Elektronik aletler

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

 • LED ekranlardaki mavi ışık, maküler dejenerasyona neden olabilecek retina hasarına neden olur. Bu, kataraktlara ve körlüğe neden olabilir.
 • Akıllı telefonları ve tabletleri kullanırken, bir çocuk gerçek dünyadan uzaklaşır. Motor ve duyusal beceriler güzel geliştirilmez ve dış dünyayla iletişim içerisinde değildir. Bu da konuşma, kişilik, iletişim ve karar vermeden sorumlu frontal lobun az gelişmesine neden olur.

Çocuklarınızın günde bir saatten fazla elektronik cihazlarınızı kullanmasına izin vermeyin. 2 yaşın üzerindeki çocuklar için beyin geliştirici oyunlar için tabletleri ve akıllı telefonları kullanmayın. Bu tür cihazları kullanırken bir çocuk akranları veya yetişkinlerle etkileşim içerisinde olmalıdır.

Emniyet kemerleri

Çocuk Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Tehlike

 • Hamileyken emniyet kemerinin karnınızın üzerinde durması, kaza durumunda bebeğinize zarar verebilir ve yaralanmalara neden olabilir.

Kemeri, karnınızın altına mümkün olduğunca indirin. Eğilmemeye dikkat göstererek bebeğe fazla baskı uygulayacak şekilde dik durmaya çalışın. Daha da iyisi, gerekmedikçe araba kullanmayın: direksiyon karnın çok yakınındadır ve küçük bir kazada bile ölümcül olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz