Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuk Gelişiminde En Deneyimli Ebeveynlerin Bile Yapabileceği Hatalar

Çocuk Gelişiminde En Deneyimli Ebeveynlerin Bile Yapabileceği Hatalar

Çocuk Eğitimi...

-

Çocuk Gelişiminde Neler Önemli? Çoğu ebeveyn, çocuklarını çok iyi yetiştirdikleri konusunda kendilerinden oldukça emindir. Çok iyi pedagojik becerilere sahip olduklarını düşünürler. Ancak, bu tamamen yanlış bir düşünce tarzıdır. Anneler ve babalar sıklıkla aynı hataları tekrar tekrar yaparlar ve bu da çocukların korku dolu ve öz güvensiz bireyler olmalarına sebep olur. Bu konuda ebeveynlere yardımcı olacağını düşündüğüm birkaç öneri sunacağım

Çocuklarınızı dinleyin…

çocuklarınızı dinleyin

Ebeveynler çocuklarına “sözümü kesme, sus konuşma, sen benden daha mı iyi bileceksin?” gibi cümleler kurmaya devam ediyorlar ve bunun gerçekten iyi bir kural olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, psikologlar çocukların yaşadıkları olayları paylaşmayan ve içlerine kapanık birer bireyler olduklarına karar veriyorlar. Böyle devam ederse çocukların yaşadıkları olumsuz durumları bile anlatmaktan kaçınacağını belirtiyorlar. Bunun yerine, yetişkinler çocuklarından olumlu veya olumsuz yaşadıklarını paylaşmalarını istemeli ve birer yetişkin gibi birlikte sohbet etmelidir. Çocuklarınızla olan paylaşımlarınız ne kadar çok artarsa iletişim bağınız da bir o kadar kuvvetli olur.

Çocuklarınızın Duygularını İfade Etmelerini Sağlayın…

Ebeveynler çocuklarının ağladığını veya öfkeli olduğunu görmekten nefret ederler. Bu yüzden bazen sorunun ne olduğunu bulmak yerine “Ağlama!” Diye bağırmak daha kolay gelir. Çocuğunuzun zor anlarını nasıl kontrol edecekleri konusunda yön vererek, ağlamasına veya öfkelenmesine izin verin. Olumsuz duyguları ifade ve kontrol etme yeteneği, yetişkinlerin sahip olduğu bir özelliktir. Çocuğunuzun gelecekte kesinlikle ihtiyaç duyacağı bir şeydir, bu yüzden şimdi geliştirmeye başlamalısınız.

İnsanlarla Sağlıklı İletişim Kurmalarını Sağlayın…

çocuk iletişimi

Bütün ebeveynler çocuklarının başkalarıyla barış ve uyum içinde yaşadıklarını hayal ederler. Asla bir hakaret duymalarını veya akranlarıyla herhangi bir çatışma yaşamalarını istemezler. Bunu başarmaya çalışmanın oldukça zor olduğunu da bilirler. Çocuklarınıza yaşayan her canlıya değer vermenin önemini ve başkalarıyla saygılı bir şekilde iletişim kurabilmenin gücünü anlatın. Tabi ki bunu kendisinden ödün vererek yapmaması gerektiğini de belirterek yapmalısınız. Unutmayalım ki insan önce kendisini severek yaşamalı.

Mutlu Olmanın Çok Basit Olduğunu Öğretin…

Sosyologlar, ebeveynlerinin çocuklarına harcadıkları para miktarının her yıl büyüdüğünü iddia ediyorlar. Bu da, birçok ailenin çocuk sahibi olmaktan korkmalarını sağlıyor. Çocuklarınıza pahalı oyuncaklardan ziyade çok küçük şeylerle mutlu olunacağını öğretin. Bu sayede ileride doyumsuz birer birey olmalarını önlemiş olursunuz.

Paylaşmanın Önemini Anlamasını Sağlayın…

Çocuklarınıza paylaşmanın önemini fark etmelerini sağlamanız biraz zaman alabilir. Ama paylaştıkça daha mutlu birer birey olduğunu gördüğünüzde iyi ki sabretmişim diyeceksiniz. Zamanla empati gücünü geliştirerek bu konuda onlara destek olabilirsiniz. Bazen iki kişilik oyuncaklar tercih etmeniz size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Unutmayın ki çocuklarınızın rol modeli sizlersiniz. Bencil birer birey olmamaları adına, siz ne kadar paylaşımcı olursanız çocuğunuz da o kadar paylaşımcı olur.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz