Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuk Gelişimi Ve Oyun Arasında Ki İlişki

Çocuk Gelişimi Ve Oyun Arasında Ki İlişki

-

Her anne ve baba çocuğu için en iyisini ister. İyi bir iş iyi bir eş iyi bir kazanç kısacası iyi bir hayat. Bunun için üzerine ne düşüyorsa fazlasıyla yapmak için uğraşırlar. Çocuklarının geleceğini şekillenmesi için ona onlarca yol açarlar. Çocukluktan başlayarak onların iyi bir yaşam sürmesi için her şeyi yapmaya hazırdırlar bu durumun belli bir süresi yoktur yaşamları boyunca buna devam ederler peki çocukların gelişiminde etkili olan etmenler nelerdir?

Aile okul çevre maddi imkanlar cinsiyet bunlar ilk akla gelen şeylerdir. Bebek ailede doğar ilk eğitimini aile ortamında alır sonra çevre işin içine girer okul başlar belli bir alt yapının üzerine okulda şekil alır çocuk ve hayata hazırlanmaya başlar. Peki sadece bunlardan ibaret mi çocuğun gelişimi. Aile, okul, çevre. Çocuk küçük yaşta kendini geliştirebilir mi bunu yapmanın yolu nedir? Akıla ilk gelenlerden biri oyun.

Çocuk gelişimi ve oyun arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Yapılan araştırmalara göre çocukların gelişimde oyun faktörü çok büyüktür. Çünkü çocuklar hayatı ilk olarak oynadığı oyunla tanımaya başlarlar. Oyun çocukların duygusal gelişmesinin ve çevreyle olan etkileşmesinin başladığı yerdir. Oyun oynarken çocuklar çevrelerini ve kendi vücutlarını tanırlar. Çoğu psikolağa göre oyun çocuğun işidir çünkü çocuğun hayatta kalma işini aileler üstlenir ve ona sadece oyun oynamak kalır.

Çocuklar oyun çağlarında gerektiği gibi oyun oynayarak geçirdiklerinde duygu ve düşüncelerini ifade etme kanalı açılır oyunlarla kendi iç dünyasını yaşar ve onu yansıtır. Oyun oynarken karşısına çıkan problemler hayatın onun karşısına çıkaracağı problemlerin demosudur ve oyunda ki karşılaştığı problemleri çözmeyi başarırsa ileriki yaşantısında karşısına çıkacak olan problemleri çözmesi daha kolay olur.

Oyunun çocuğun fiziksel gelişmesinde de payı büyüktür. Oyun esnasında ki hareketler çocuğun uzamasında, Kan dolaşımının artamasın da ve kalp atış ritminin de bir standarda oturmasında etkilidir. Çocuk gelişimi ve oyun hakkındaki örnekleri çoğalta biliriz. İnsanlar hayatının her evresinde yaşaması gereken anlar vardır çocukluk çağları oyun çağı olarak bilinir. Bu zamanlarını oyun oynayarak geçen çocuklar ileriki yaşamlarında bunun eksikliğini hissetmeden büyürler. Bu konuda eğitim almış kişilerde çocuk gelişimi ve oyun ilişkisinin de olumlu olduğunu belirtiyor yani çocukluğunda oyun oynayarak büyüyen çocuklar ilerde daha başarılı ve daha mutlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz