Ana SayfaÇocuk GelişimiÇocuk Gelişim Evreleri Nelerdir?

Çocuk Gelişim Evreleri Nelerdir?

-

Büyüme insanların geçirdiği belli başlı dönemlerden biri olmaktadır. Büyüme olaylarının evreler şeklinde gerçekleştiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Doğduktan sonraki çocuk gelişim evreleri  insan yaşamının önemli evreleridir. İlk evre olarak bilinen, bebeklik döneminde görülen motor gelişim evresidir. Motor gelişim evresi 0-2 yaş aralığında görülen bir evre olduğu için eğitim konusunda en önemli evredir. Bebeklerin reflekslerinin başladığı motor evresi çok önemlidir. Bebkler bu dönem içinde vücutlarını hareket ettirirler, emekleme bu dönemde başlar. El ile nesne yakalama gibi bazı gelişimler gösterdikleri bu dönem bebeklerin gelişimi yönünden önemlidir.

Bebeklerin algılama yetenekleri

Bebeklik döneminde görülen diğer bir evre de algısal gelişim evresidir. Bu gelişim evresi gözlerin daha net görmesini sağlar. Yeni doğan bebeklerde ilk başta bir parlayan görünüm görülür. Bu dönemde görüntü daha keskinleşerek nesneleri daha uzaktan görmeye başlayabilirler. Bebekler bu evrede gözlerin keskinleşmesi ile şekilleri algılamaya başlarlar, etraflarında gördükleri nesnelerin şekillerini akıllarında tutmaya başlayacaktırlar. Daha sonra sosyal ve duygusal gelişim gelir. Bu evrede ilk basamak annelerin çocuğuna olan bağının başlamasıdır. İkinci basamak ise bebeğin annesiyle kaynaşmasının olduğu evredir.  Daha sonra anne- baba bağlılığı gelişim evresi ile aile bağı oluşur.

Çocuk gelişim evreleri insanların ilerde sıkıntı çekeceği önemli bir evre

Büyüme sırasında gelişim gösteren çocuk gelişim evreleri arasında yer alan en önemli evre zeka gelişim evresidir. Zeka gelişim evresi; çocuğun ilk 18 aylık süre içerisinde öğrendiği bazı bilgiler zeka gelişimini etkilemektedir. Belli bir yaşa gelene kadar bu evre gelişim göstermeye devam eder, bu yüzden dikkat etmek gerekir. Zeka gelişiminin eksik kaldığı durumda ileri evre olan dil gelişim evresi de eksik kalacaktır.  Bu eksiklik bazı bebeklerde konuşmanın gecikmesine sebep olmaktadır. Daha sonra iletişim gelişim evresi gelir ve bu evrede bebekler sadece konuşarak değil göstererek ya da işaret ederek de iletişim kurmaya başlamaktadırlar. Son çocukluk döneminde gelişim gösteren evrelerde tuvalet alışkanlığı, oyun gibi durumların gelişim göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz