Ana SayfaModaCinsellik Kalp Krizini Tetikler mi?

Cinsellik Kalp Krizini Tetikler mi?

-

Yapılan araştırmalarda, cinselliğin az da olsa kalp krizini tetiklediği belirlenirken, sağlıklı bir bireyde, cinsel ilişkinin, orta düzeyli bir egzersiz ile eş değer olduğu ortaya çıktı. Bilim insanları kalp hastalarının, ideal pozisyonlarda cinsel ilişkide bulunulmasını, yemekten en az 1 ila 3 saat sonra cinsel ilişkiye girilmesinin, ön sevişme yapılmasının ve ilişki öncesinde istirahat edilmesinin sonrasında ilişkiye girilmesini öngörüyor.

Ankara’da bulunan Numune Eğitim e Araştırma Hastanesi Üroloji Kliğini mensubu olan Doçent Doktor Ali Atan ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği mensubu Doktor Tuncay Delibaşı, ortaklaşa yaptıkları çalışmada, Cinsel aktivite kalbi ne kadar zorluyor konulu bir araştırma yaptılar.

Yapılan araştırmada, modern yaşamda stres ve beslenme alışkanlıklarının kalp hastalığı riski arttırdığını ve kalk hastalığı yaşının azaldığını vurguladıkları araştırmalarında, hem kendilerinin, hem eşlerinin, kalp krizi sonrasında cinsel aktivitelerine sağlıklı bir şekilde dönmelerinde endişe ve çekince yaşadıklarını tespit ettiler. Temel çekincenin kalk rahatsızlığına bağlı, temel korkuların cinsel yetersizlik yaratması ve cinsel aktiviteye bağlı olarak kardiyovasküler hastalıkların tetiklenmesi olarak belirlediler.

Cinsel İlişki Sırasında Kalp Krizi Riski Ne Kadardır?

Yapılan pek çok araştırmaların sonucunda edinilen bilgiler ışığında, spor yaparken kalp krizi geçirme riskinin 3.5 misli, cinsel ilişki esnasında kalp krizi geçirme riski ise 2.5 misli arttığı tespit edilmiştir. Bu değerler, hiçbir rahatsızlığı ve riskli bir durum yaşayan ve düzenli cinsel birliktelik yaşayan insanlardan elde edinilmiş bilgiler neticesinde, cinsel ilişki sırasında 50 milyonda bir görünen bir risk durumundur. Daha önce kalp krizi geçirmiş bir bireyde bu değer daha da yükselse de, bu durumun pek sık rastlanmadığı da bilinen bir durumdur.

Cinsel Birliktelik Esnasında Neden Risk Oluşur?

Bunu örnekle açıklayacak olursak, spor yaparken kalp ritminiz ve kan basıncınız yükselecek ve yüklenme meydana gelecektir. Bu durumda kalp krizi riski taşıyabilirsiniz. Ya da evinize bir haciz memuru geldiği zaman duygusal yüklenme yaşayacak ve yine kalp ritminiz bozulacak ve risk altında olacaksınız. Tüm bu örnekleri düşündüğünüzde, cinsel birliktelik esnasında da, hem duygusal hem de fiziksel yüklenme meydana geleceği için az da olsa bir risk taşınması doğal olduğu kabul ediliyor.

Kalp Krizi Sonrası Cinsel Birliktelik

Bir kriz geçirilmesi durumunda kalpte hasar görmüş olan doku ve hücrelerin kendini yenilemesi ortalama 4 ila 6 haftalık bir süreç gerektiriyor. Bu durumu biyolojik olarak da takip edebilirsiniz. Eğer yürürken kalbinize ağrı girmiyor, tansiyonunuz standart değerlerde kalıyorsa, cinsel aktivite için sorun teşkil edecek dönemi geçirmişsinizdir demektir.

Erkeklerde Kalp Krizi Sonrası Cinsel Birleşme Riski Nedir?

Sağlıklı bir erkekte yıllık kalp krizi riski yüzde 1’dir. Haftada bir yapılan cinsel ilişki sonrasında bu risk yüzdesi 1.01 seviyesine çıkar. Fakat kalp rahatsızlığı olan bir erkekte yıllık kalp krizi görülme yüzdesi, yüzde 10 iken, haftada bir cinsel ilişki yaşayan erkek bireyde bu risk yüzdesi 10.1 seviyesine yükselmektedir.  Bu risk için geçerli olan süre, cinsel ilişki sonrası devam eden 2 saatlik süredir. Devamında bu risk ortadan kalkar ve bu risk sadece belirli bir saat aralığı için vardır. Düzenli eğersizlerle bu riski minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Cinsel Birleşmede Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Cinsel ilişkiye bağlı kalp krizi riski, belirli metotlar ile azaltılabilir. Bunun için hareketsiz yaşamdan vazgeçilmeli, evlilik dışı ilişkilerden kaçınılmalı, koitus (cinsel birleşme) pozisyonları daha risksiz seçilmelidir. Uzun süredir, aktif ve düzenli cinsel ilişki yaşamayan bireylerde, aktivitenin yeniden başlatılması için öncelikle medikal bir değerlendirme ve takip yapılmalıdır.

Cinsel ilişki sırasında, ağrı ve yorgunluk artarsa, cinsel ilişki hemen sonlandırılmalı ve uzman hekime başvurulmalıdır. Bilinen bir kroner hastalığı olan ve kalp krizi öyküsü bulunan hastalarda yeniden kalp krizi geçirme riski, düzenli yapılan egzersiz, antikoglutan ve B bloker kullanımı ile azaltılabilir.

Ayrıca bu tip hastalarda alkol ve sigara kesinlikle kesilmelidir ve obesite tedavisi muhakkak fayda sağlar. Bu tip hastalarda bu endişeler hala devam ediyorsa, egzersiz testi yapılabilir ve risk haritası çıkartılabilir. Her halükarda, standart partner ve alışık ortamda, düzenli periyotlarla yapılan cinsel ilişki hafif – orta dereceli bir kalp sorunu oluşturabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz