Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Moda Cinsel Yolla Bulaşan Hastalılardan Nasıl Korunurum?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalılardan Nasıl Korunurum?

-

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel ilişki, fiziksel temas gibi yollarla bulaşan, bazı türleri oldukça yaygın ve ölümcül olabilecek hastalıklardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmamanın tek yolu cinsel ilişkide korunmaktır.

Cinsel yolla bulaşan hastalığı taşıyan kişi bu hastalığı taşıdığını bilemeyebilir, yani hastalık belirtilerine sahip olmayan, sadece taşıyıcılık fonksiyonuna sahiptir. Kendisinde hastalığın varlığını bilemediğinden dolayı, karşısındakini de bu konuda uyaramaz.

Kişi farkında olmadan, ağız, vücut sıvısı, rektum, genital bölge alanlarından diğer insanlara taşıyıcılığını yaptığı hastalığı kolayca bulaştırabilir. Kişide belirti olmasa bile emin olmadığınız durumlarda korunmanız en doğrusu olacaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Oldukça fazla çeşidi olan cinsel yolla bulaşan hastalılar nelerdir sorusuna sık rastlanılanlarla cevap verebiliriz. HIV Virüsü (AIDS), Hepatit B, Bel Soğukluğu (Gonore), Frengi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülenleridir.

Her hastalık kendisine ait semptomlar göstermekte olup, kadınlardaki en belirgin ortak özellikleri, aşırı derece gelen vajinal akıntı, vajinada kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kötü koku, pul pul dökülme gibi belirtilerdir.

Bu belirtiler cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortak belirtileri olmakla birlikte, basit enfeksiyon rahtsızlıkları ya da mantardan kaynaklı gelişen rahatsızlıklarda da benzer semptomlar görülebilmektedir.

Tek Eşlilik En Sağlıklı Korunma Yoludur

Cinsel ilişki yaşının düşmesi, nüfusun kalabalıklaşması gibi unsurlar, çok eşliliğe ortam hazırlamaktadır. Bununla birlikte tek eşli cinsel yaşam, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları arasında en önemli ve en geçerli yöntemdir.

İlişki esnasında korunmak ise sıvı alışverişi oranını en aza indireceğinden geçerli bir korunma yoludur. Hastalığın belirtileri mevcut hale gelmiş ise, hastalığın teşhisi ve tedavisi için mutlaka uzman doktor kontrolü gerekmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Kanla da Bulaşmaktadır

Cinsel partnerin birden fazla olmasının yanında kan bulaşması muhtemel olan ortak enjektör, jilet, iğne gibi malzemelerden kaçının. Bu malzemelerin ortak kullanımı kanda bulunan ve bulaşması muhtemel olan tüm hastalıklara davetiye çıkarmaktır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların kan yoluyla da bulaşabileceği bilinmeli ve bu iki hususta da azami dikkatli davranılarak çoğu ölümcül olan bu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirmek sağlanabilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size...