Ana SayfaHastalıklarCinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

-

Sürekli cinsel ilişkiye girmek ya da cinsel temasta bulunmak cinsel hastalıklara fazlası ile neden olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, çok fazla ilerlediği takdir de çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Bu nedenden dolayı cinsel ilişki sırasında beklenmedik tuhaf bir rahatsızlık oluşursa eğer mutlaka vücudun vermiş olduğu tepkileri göz önüne almak gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en büyük nedeni ise korunmasız olmasından dolayıdır.

HIV – AIDS

HIV virüsü genel olarak kan aracılığı ile bulaşan hastalıklardan birisidir. HIV hastalığı ilerlediği zaman AIDS hastalığına yol açabilir bu konuda çok dikkat etmekte yarar var. Bu nedenden dolayı vücudun vermiş olduğu tepkileri iyi gözlemlemek gerekmektedir. HIV virüsü taşıyan bireyler hastalıklı sayılmamaktadır. Fakat bu hastalığı bir başkasına bulaştırabilir. HIV virüsü vücuda girmiş olduktan 10 yıl sonra bile kendini belli edebilir.

HIV – AIDS Belirtileri

  • Cinsel organda ortaya çıkan yara ve ağrılar
  • Çok fazla kilo kaybı
  • Gece uyurken aniden ortaya çıkan terlemeler
  • Sürekli olarak çok halsiz olmak

Genital Uçuklar

Bu hastalık genel olarak kadınlarda daha çok görülmektedir. İdrar yollarında çeşitli enfeksiyonlara, rahim ağzı kanseri ve menenjite sebep olmaktadır. En büyük belirtileri ise kadınların üreme organlarında ağrılı uçuğa benzeyen sivilceler ve kaşıntılar oluşmaktadır. Genital uçuk tedavisi, eğer erkenden uzman bir doktora görünüp tedavi edilmediği takdir de bu hastalık ilerleyebilir.

Hepatit B

Hepatit B virüsü cinsel ilişki sırasında ve kan yolu ile bulaşan hastalıklardan birisidir. Ayrıca hepatit B virüsü, aynı yemekten yemek ve başkasının bardağından içmek gibi yollar ile de bulaşmaktadır.

Hepatit B Belirtileri

  • Sürekli kusmak
  • Karaciğerde büyüme
  • İdrar yaparken acı oluşması
  • Cilt renginde sararma görünmesi
  • Ateşli hastalıklar

Frengi

Frengi hastalığı, vücuda girdikten sonra tüm vücudu fazlası ile etkilemektedir. Bu hastalığı erkenden belirlemek çok önemlidir. Ayrıca eğer hamile bir kadın da bu hastalık var ise, bebeğe de bulaşır.

Frengi Hastalığının Belirtileri

Frengi hastalığı vücuda girmiş olduğu yerlerde ağrısız bir yara ile ortaya çıkar. Bu ağrı genel olarak bir cinsel ilişki sonrasında cinsel organda ortaya çıkarak başlayabilir. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda bu hastalığı yaşayan birey birden çok risk taşıyabilir. Sinir sistemi zarar görebilir ve körlük sağırlık gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz