Ana SayfaModaCinsel Yaşamınıza Zarar Verebilecek Alışkanlıklar

Cinsel Yaşamınıza Zarar Verebilecek Alışkanlıklar

-

Sürekli yaptığınız şeylerin cinsel sağlığınız üzerinde de etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin kötü beslenmek sadece kilo almanıza neden olmaz aynı zamanda cinsel performansınızı da etkiler. Ya da uyku düzeniniz cinsel hayatınızın kalitesiyle doğru orantılı olarak değişebilir. Şimdi cinsel yaşamınıza zarar verebilecek alışkanlıklar nelerdir, bir bakalım;

Sağlıksız beslenme

Eğer sağlıksız beslenmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz vücudunuza çok sayıda rafine karbonhidrat, basit şeker, doymuş ve trans yağ alıyorsunuz demektir. Bu durum kan akışınızı yavaşlatabilir ve cinsel ilişki sırasında göstereceğiniz performansı etkiler. Bunu önlemek için bol miktarda meyve ve sebze tüketmeye başlayın. Unutmayın, sağlıklı beslenme planı seks için daha fazla enerji verir.

Aşırı tuz tüketimi

Tuzlu gıdaları çok fazla tükettiğinizde libido seviyenizi düşürebilecek yüksek tansiyona sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Çok fazla sodyum içeren önceden paketlenmiş gıdalardan uzak durun ve yemeklerinize ne kadar tuz ektiğinize dikkat edin. Tuz kullanmak yerine baharatlarla yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz.

Stres seviyesine dikkat

Sürekli gergin ve endişeli olmak sizi çok fazla yıpratır. Stresin vücudunuzda yol açtığı tahribat çok uzun sürdüğünde sağlığınız da bu durumdan etkilenir ve seks yapma isteğiniz azalır. Stresle mücadele etmenin yollarını araştırın ve bunları her stresli anınızda uygulayın. Bunun için doğada vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilir, yogaya gidebilir ya da komedi filmleri izleyebilirsiniz.

Cinsel Yaşamınıza Zarar Verebilecek Alışkanlıklar

Plansız olmak

Çok yoğun olabilirsiniz ve bu nedenle çok fazla yorulabilirsiniz. Hayatınız sürekli telaş ve karmaşa içinde olduğunda “yapılacaklar” listesinde seks bazen hiç olmayabilir. İlişkilerinizdeki samimiyeti gözden geçirin ve seksi planlayın. Bu öneri kulağa çok saçma gelebilir fakat cinsel yaşamınız konusunda planlı olduğunuzda, çok daha sağlıklı ilişkiler içinde olabilirsiniz.

Hep aynı şeyleri yapmak

Hayat devamlı ileriye doğru akar. Hiçbir an, bir öncekinin aynısı değildir. İlişkinizde hep aynı pozisyonları yapmak, bir süre sonra sıkıcı bir hale gelebilir. Farklı şeyler yapmayı deneyin, yeni pozisyonlar deneyin ve farklı zamanlarda, farklı yerlerde birlikte olmaya çalışın. Masaj gibi alternatifler ekleyerek ilişkinizi canlı tutabilirsiniz.

Cinsel Yaşamınıza Zarar Verebilecek Alışkanlıklar

Susmak

Cinsel yaşamınızda sizi rahatsız eden bir şey varsa veya denemek istediğiniz yeni şeyler hakkında fikirleriniz varsa, bu konuda konuşun. Eşinizin size vereceği tepkiden dolayı endişeli hissetmeyin. Eşinizin olası ters sözlerine değil, duygularınıza ve tepkilerinize odaklanmaya çalışın. Konuşarak farkında olmadığınız pek çok sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Belki eşiniz de susmaktan bıkmıştır ve ilk hamleyi sizden bekliyordur.

Çok fazla alkol almak

Bir kadeh şarap ya da bir bardak bira rahatlamanıza yardımcı olabilir, ancak çok fazla içki içmek yatak odasında istemeyeceğiniz durumların oluşmasına neden olabilir. Özellikle erkekler vücutlarında fazla alkol bulundurduğunda performans sorunları ile mücadele edebilirler. Alkol tüketiminizi makul seviyelerde tutmaya çalışın. Kadınlar günde bir kadeh, erkeklerse iki kadeh içebilirler.

Cinsel Yaşamınıza Zarar Verebilecek Alışkanlıklar

Kilo sorunu

Giderek daha çok kilo almaya başladıysanız birkaç kilo vererek yatak odasındaki performansınızı artırabilirsiniz. Fazla kilolar ve aşırı yağlanma, hareket kabiliyetinizi azaltarak çabuk yorulmanıza neden olur.

Tütün alışkanlığı

Sigara içmek, sağlığınıza zarar verdiği gibi cinsel isteği de azaltır. Tütün içerisindeki kimyasal maddeler, özellikle erkekler için cinsel problemlere neden olabilir. Tütündeki maddeler kana karışarak isteksizlik yapabilir. Sigarayı azaltarak ya da bırakarak eski cinsel sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz