Ana SayfaModaCinsel Check Up Nedir?

Cinsel Check Up Nedir?

-

Cinsellik algısı insanlarda çocukluktan itibaren oluşan bir algıdır. Mutlu ilişkilerde cinsel sağlık ve uyum çok önemli bir olgudur. Cinsellik konusunda yaşanan sıkıntılar çiftleri birbirinden uzaklaştırıyor ve ayrılığa kadar varan problemler yaşanıyor. Bu nedenle cinsel check up oldukça fazla önem taşıyor.

Erkeklerde Cinsel Check Up

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için Check up oldukça önemlidir. Bu sayede erken teşhis edilen durumlara müdahale edilir ve önüne geçilir. Üreme ve idrar yolu enfeksiyonları, erken boşalma, cinsel isteksizlik, cinsel kimlik bozuklukları gibi sağlık olayları önlem alınması gereken problemlerdir. Cinsel Check up sayesinde prostat kanserinin de önüne geçilebilmektedir.

Kadınlarda Cinsel Check Up

Kadınlar cinsel yaşamlarında pek çok kadın hastalığı ve psikolojik problemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Düzenli aralıklarla gidilen kontroller cinsel sağlık açısından faydalı olacaktır. Bu sayede karşı karşıya kalınabilecek riskler ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu tip cinsel problemlerde erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle kadınlar cinsen yaşamlarına başlamadan önce mutlaka cinsel check up yaptırmalıdır.  Cinsel yaşamın kalitesinin arttırılması ve çiftlerin birbirine bu anlamda daha çok bağlanması adına bu kontroller yapılmalıdır.

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu çok sık karşılaşılan bir problemdir. Ülkemizde kadınların yüzde 80 i bu tarz problemler yaşamaktadır. Bu tarz problemler vajinismus, orgazm olamama şeklinde kendini belli eder. Kadınlarda orgazm olmama, isteksizlik ve uyarılma bozuklukları birlikte görülür. Bu üç problem birbirini tetikleyen bir etkiye sahiptir. Cinsel check up bu tarz problemlerin sebebini belirleyebilir.  Kadınlarda bu tarz problemler çoğunlukla psikolojik olarak gelişir.

Cinsel Chek Up Nasıl Yapılır?

Cinsel check up testlerin ve multidisipliner muayenelerin uygulandığı bir kontrol biçimidir. Hastanın şikayetlerine göre kapsamı belirlenir. Örneğin ailesinde bu tarz problemler yaşayan kadınlarda risk faktörleri göz önüne alınır. İlk aşamada cinsel fonksiyon testleri, anksiyete ve depresyon testleri yapılır. Sorunun ne olduğu tam olarak tespit edilir. Erkeklerde ise bu testler farklılık göstermektedir. Erkekler sertleşme ve erken boşalma ölçekleri ile değerlendirilir. Ancak bu tarz kontrollerde yalnızca hastanın değil partnerinin de cinsel fonksiyonları sorgulanır. Bunlara ek olarak dahiliye, kardiyoloji, enfeksiyon hastalıkları, endokrinoloji, nöroloji gibi bölümlerde de bazı testler uygulanır.

Cinsel Check Up Sonrası Psikolojik Destek

Bu tarz kontrollerden sonra psikoloji destek almak çok önemlidir. Çünkü bu problemlerin en temelinde psikolojik sebepler yer almaktadır. Özellikle kadınlarda çevre baskısı ve büyüme şekli oldukça etkilidir.  Problemlerin üstesinden gelmek; partnere güvenmek ve partner ile iletişimin kalitesi ile ilgilidir.

Günümüzde bu tarz problemlerin temeli yetiştirilme şeklinde yatmaktadır. Yetiştirilme tarzı, alışkanlıklar kadınlar üzerinde bir tabu oluşturmaktadır. Yanlış cinsel bilgi ile büyütülen kız çocuklarında ergenlikten itibaren cinsel problemler başlamaktadır. Bu nedenle check up oldukça faydalı ve yol gösterici olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz