Ana SayfaModaÇinli Kadınlar Muhteşem Saçlarını Nasıl Koruyor?

Çinli Kadınlar Muhteşem Saçlarını Nasıl Koruyor?

-

Çinli Kadınlar ‘ın Uzun Saçları? Çinli kadınların kıskanılacak derecede kusursuz ciltlere sağlıklı ve parlak saçlara sahip olduklarını hepimiz biliyoruz. Onların güçlü ve sağlıklı saçlarının sırrı, eski Çin kasabası Huangluo’dur. “Uzun Saç Köyü” olarak adlandırılan Yao kadınları, uzun ve parlak saçlarıyla ünlüdür. Bu bölgedeki kadınların çoğu 1.4 metreden uzun saçlara sahiptir!

Necibe,  Rapunzel gibi saçların sırrını sizlerle paylaşmak istiyor. Yazımın sonundaki yararlı bonus ipucumuzu sakın kaçırmayın!

En büyük saç sırlarının ilkini paylaşalım: Fermente Edilmiş Pirinç Suyu.

Antik çağlardan beri, Çin’in emperyal prensesleri olan Yao kadınları, saçlarını yıkamak için pirinçlerini pişirdikleri suyu kullandılar. Yao kadınları için uzun ve parlak saçlara sahip olmak; uzun ömürlü olmayı, refahı, zenginliği ve iyi bir serveti sembolize etmektedir.

Yao kadınları saçlarını kutsal olarak görürlerdi. Kocaları ve çocukları dışında kimsenin saçlarına dokunmalarına, hatta görmelerine izin vermezlerdi. Ailenin dışından bir kişi bir Yao kadınının saçlarını gördüyse, o kişi, saçını gördüğü kadının ailesi ile birlikte 3 yıl geçirmek zorundaydı. Bu modası geçmiş yasa, 1980’lerin sonlarında hurdaya çıkarılmıştır.

Gelelim bu sihirli iksirin yapımına:

1 bardak Pirinci su kabına koyun ve arada sırada karıştırarak 15 dakika bekletin.

Suyu bir kaba süzün.

Süzdüğünüz suyu Mayalama ve ekşimeye başlayana kadar oda sıcaklığında 2 gün bekletin.

Kaynatın ve soğumaya bırakın.

İsterseniz birkaç damla çay ağacı, lavanta veya biberiye yağı ekleyebilirsin.

Bu suyu, saç derisine yavaşça masaj yaparak doğal bir şampuan olarak kullanın.

İyice durulayın.

Yapılan araştırmalara göre, fermente pirinç suyunun birçok faydası vardır:

Antioksidanlar, mineraller ve E vitamini açısından zengindir, bu da saçın elastikiyetini artırır ve onarıcı özelliklere sahiptir.

Hasar görmüş saçları tamir ettiği bilinen bir karbonhidrat olan inositol içerir. Ayrıca saçları gelecekteki herhangi bir zarardan korur.

Fermente edilmiş pirinç suyundaki amino asitler, tüylerin köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Bonus: Cilt için pirinç suyunun faydaları:

Pirinç suyu sadece saç için değil, aynı zamanda cilt için de faydalıdır. İçinde bulunan vitaminler, mineraller ve amino asitler cilt için harika birer yeniyecidir. Pirinç suyu ayrıca büyük bir antioksidan olan ferulik asit içerir.

Pirinç suyu ile ilgili çeşitli cilt kullanımları şunlardır:

Yüz temizleyici: Bir pamuk topunu pirinç suyuna batırın ve hafifçe kullanarak yüzünüze birkaç dakika masaj yapın. Yüzünü kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile nazikçe yıkayın. Her gün cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak kullanın ve cildinizin daha yumuşak, daha sıkı ve daha parlak olduğunu hissetmeye başlayacaksınız.

Akne tedavisi: Pirinç suyu cilt üzerinde bulunan gözenekleri sıkılaştırır. Aynı zamanda sivilcelerin oluşturduğu salgının giderilmesinde yardımcı olur.

Güneş yanığının tedavisi: Soğuk pirinç suyu, iltihapları soğutmak ve güneşte kalan cildi tedavi etmek için mükemmel bir yoldur.

Egzamayı tedavi eder: Cildinizde egzama olan bölgeye pirinç suyunu bir pamuk yardımıyla sürün. Bunu birkaç dakika sürdürmeye devam edin ve kurumaya bırakın. Pirinç suyunda bulunan nişasta, egzamaların cildinize etkisini azaltmada etkilidir.

Yazar: GülŞah

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz