Ana SayfaCilt BakımıCiltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

-

Kahverengi lekeler genellikle yüz, boyun, omuz sırt, göğüs, eller ve bacaklarda bulunur. Bu lekeler karaciğer lekeleri, yaş lekeleri veya güneş lekeleri olarak da bilinir. Cilt üzerindeki lekeler melanini denilen doğal bir cilt pigmentinden renk alırlar. Bir kişinin görünümüne biraz etki etsede, zararsızdırlar ve genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkarlar.

Ciltte kahverengi lekelerin nedenleri

Güneş hasarı

Ultraviyole (UV) radyasyon deriye nüfuz eder ve pigmentleri tutan hücrelerdeki proteine ​​zarar verir. Zaman geçtikçe, cilt hücrelerindeki pigment ve hasar görmüş protein birikir, böylece ciltte kahverengi lekeler meydana gelir. Güneş hasar noktaları genellikle UV ışınlarının sıkça yanmakta olduğu yanaklarda bulunur.

Yaş

Bu kahverengi lekeler, yaşlandıkça düzensiz büyüyen cilt hücrelerinden kaynaklanır. Bu lekeler koyu renkli ve kalındır. Genellikle yanaklarında, önkollarında ve uzatılmış / sık güneş ışığına maruz kalma alanlarında sıklıkla bulunurlar.

Hormon

Hormonal dalgalanmalar ciltte açık kahverengi lekelere neden olabilir. Bunlara melasma veya kloazma da denir. Genellikle bir kadın hamile olduğunda, oral kontraseptif kullanırken, menopozda veya düzensiz periyotlarda görülürler.

Çiller

Bunlar genellikle yanaklarda ve gözlerin çevresinde bulunan sayısız küçük lekelerdir. Çocukluk çağında, gençlik yıllarında veya erken yetişkinlikte ortaya çıkabilir. Çiller, yaz aylarında koyulaşabilir ve kış aylarında çok daha hafif olur.

Kanser

Bazen kahverengi lekeler cilt kanseri belirtileri olabilir. En yaygın üçLü melanoma, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinomdur. Cilt kanseri ile ilgili yaygın belirtiler düzensiz şekli / rengi, bir santimetreden daha büyük lekeleri ve düzensiz olarak koyulaşmış lekeleri içerir.

Lekeler nasıl geçer?

Kahverengi lekeleri çıkarmak için aşağıdaki doğal ilaçları deneyin. Ancak, lekeler kanseri veya diğer durumları gösteriyorsa, derhal doktora gidin.

Limon suyu

Limon suyu, yüzdeki kahverengi lekelerin yanı sıra boynun ya da koltuk altının karanlık cildi hafifletir. Limon, ölü cilt hücrelerinin güvenli bir şekilde alınmasına yardımcı olan ve hafif cildin yenilenmesine yardımcı olan sitrik asit içerir.

Aloe vera

Aloe vera birçok cilt durumunu iyileştirmeye ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olduğu için cilt dostu bir bitkidir. Cildi iyi nemli ve genç tutan nemlendirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Güneşin hasar görmesi ve yaşlanması nedeniyle ciltte açık kahverengi lekeler için en iyi ilaçlardan biri olarak bilinmektedir.

Yağlı süt

Tereyağı, cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine yardımcı olan laktik asit içerir, böylece pigmentli alanları azaltır, lekeleri giderir ve cildinizi renklendirir.

Elma sirkesi

Elma sirkesi birçok cilt koşullarında etkili olan popüler bir evde arıtılmış ilaçtır. Kahverengi lekelerin cilt üzerinde solmasına fazlasıyla yardımcı olur ve derinizin kirini temizler, böylece cildi aydınlatmaya yardımcı olur. Ayrıca cildinizin pH değerini dengeler, genç ve taze hissettirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz