Ana SayfaCilt BakımıCilt Yara İzleri İçin Pratik Çözüm Maskeleri

Cilt Yara İzleri İçin Pratik Çözüm Maskeleri

-

Cilt dokusu çok hassas olmakla beraber güçlü bir5 şekilde kendini yenileyebilen bir özelliğe de sahiptir. Cilt üstünde meydana gelen yaralanmalar ya da diğer farklı sebepler ile oluşan etkenler sonucunda skar doku devreye girer ve cildi yenileme süreci başlar. Ancak cilt üzerinde oluşan yara, çizik, sivilce, çıban gibi etkenler bu doku sayesinde iyileşse bile hiçbir etken ciltte oluşan izin tamamen yok olmasını sağlayamaz. Ancak bu izlerin görünümünün azalması bazı bitkisel ürünlerle mümkündür.

Ayrıca daha ağır yara ya da yanık izlerinin giderilmesi için estetik ameliyat da bir başka alternatif yol olarak sunulmaktadır.  Estetik ameliyatın birçok getirisi ve ne yazık ki operasyon süreci ve sonrasında yaşanan o sürece bağlı bir takım rahatsızlıklar oluşmaktadır. Fakat bitkisel ürünler hem oluşan yara izlerini giderici krem olarak kullanılabilir hem de içeriklerinde bulunan vitaminler sayesinde cildi canlandırarak yenilenmesini sağlarlar.

Yara İzlerini Gidermek İçin Kullanılan Bitkisel Ürünler

Ciltteki yıpranmalar, yara ve sivilce izleri gibi istenmeyen oluşumlar için önerilen bitkisel yağlar ya da maskeler açık yaraların, iltihaplı oluşumların üzerine sürülmemelidir.  Bu tür kullanım şekli ciltte reaksiyon oluşumuna sebep vermektedir. Yara izlerini giderici krem olarak da kullanılabilen bitkisel ürünlerin en başında Aleo Vera gelmektedir. Bu bitkinin yaprağı sıkılarak yaprağın jeli alınmalı ve iz olan bölgeye hafif bir şekilde dairesel hareketlerle sürülmeli ve 30 dakika bekletilmelidir.

Bu şekilde haftada 2 gün yapılan uygulama ile zamanla izin azaldığı görülecektir. Hemen her derde deva olan, özellikle cilt ve saç yıpranmalarında onarıcı etkisi güçlü olan zeytinyağı yara izlerini azaltma konusunda da oldukça etkili. Isıtılmış sızma zeytinyağı cilde sürüldükten sonra 30 dakika bekletilerek yıkanmalıdır. Ancak tüm gece yüzde kalmasının da bir sakıncası yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz