Ana SayfaCilt BakımıCilt Bakımıyla İlgili Yapılan 7 Hata

Cilt Bakımıyla İlgili Yapılan 7 Hata

-

Sıklıkla (cildi zayıfladığı için) yapmak iyi görünmese de, ölü hücrelerin yok edilmesi ve sağlıklı bir cildin korunması için cildin soyulması gibi bir cilt bakımı hayati önem taşır.

Deri vücudumuzun en büyük organıdır. Sadece güzelliğimizde önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda bedeni dış etkenlerden korumaktan sorumludur: çevre kirliliği, mikroorganizmalar, güneş ışınları ve daha fazlası. Uzun yıllardır, cilt bakımı güzellikte kilit rol oynamaktadır. Fakat insanlar çeşitli çevresel faktörlere maruz kaldıklarından cilt zayıflamaya eğilim gösterir ve derimizde çeşitli hastalıklar ve çirkin bir görünüm gerçekleşir.

Bununla birlikte, genellikle mükemmel ve güzel bir cilde sahip olmak için bu tedaviyi gözden kaçırıyoruz çünkü yapmak için daha önemli şeylerimiz var. Bu nedenle, cildinizin neye ihtiyacı olduğunu ve sağlığınız için ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Cildinize uygun bir şekilde baktığınızdan emin misiniz? Cildinizin ihtiyacı olan bakımı rahatlıkla gerçekleştirmeniz için necibe.com sizler için araştırdı.

Sıcak duş mu alıyorsunuz?

Çoğu zaman çok sıcak suyla duş alma ihtiyacı duyarsınız çünkü dışarısı soğuktur ya da hasta olduğunuz için buna gerek duyarsınız. Ancak bu durum günlük alışkanlık haline geldiğinde, ne kadar rahatlatıcı olursa olsun, cildinizi incitir. Cildin doğal yağlarını kısıtlar, kuruluk ve kaşıntıya neden olur. Aslında, bazen sıcak duşu cilt pulluğunu oluşturan sert kimyasal sabunlarla birleştirince daha da kötü bir hal alır.

Makyajınızı temizlemiyor musunuz?

Yatağa yatmadan önce günün makyajını çıkarmamak için hiçbir sebep yoktur. Uyurken, kimyasallar cildinizi tahrip edebilir, hücrelerin oksijen almasını ve onarımını önler. Her gün yatmadan önce, tüm makyaj kalıntılarını yüzünüzden çıkarmak önemlidir. Mümkünse cildinizi biraz tonik losyonla temizleyin.

Aşırı bronzlaşma

Parlak cilt göz kamaştırıcı ve estetik açıdan mükemmel gözükebilir, ancak uzun süre güneşe maruz kalan ya da genellikle suni bronzlaşma yöntemlerini kullanmak, cildinizi tahrip eder ve hücresel yenilenmeyi yok eder bu yüzden bronzlaşmak için çok çaba ve para harcamamanızı öneriyoruz.

Aşırı tabaklamanın etkileri, cilt bozuklukları, erken yaşlanma ve en kötüsü de son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan cilt kanseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cildinizi sert hareketlerle temizlemeyin

Bazı insanlar duştan çıkarken keskin ve sert hareketler yaparak silinme alışkanlığına sahiptirler. Bu çok iyi bir fikir olmayabilir. Tahmin edersiniz ki bu sert hareketler, doğal cilt yağlarının giderilmesine, tahrişe ve kurumaya yol açabileceğinden dolayı bu şekilde sert hareketler uygulanmaması önerilir. En iyi yöntem yumuşak bir havlu yardımı ile nazik bir şekilde tampon yaparak, havluyu cildinizde sürüklemeden yumuşak hareketlerle kurulanmaktır.

Cildin soyulması

Cildin soyulması (dökülmesi) çok sık yapılmamalı, ama onsuzda olmamalı. Çünkü bu vücudumuz için önemlidir. Bununla birlikte, soyulma, cildin yenilenmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Bu tedavi gereklidir güneşe veya pisliğe maruz kaldıktan sonra biriken ölü hücreleri gidermenin en etkili yoludur.

Sivilcelerinizle oynuyor musunuz?

Bu sinir bozucu sivilceler çirkin görünüm sağlarlar genellikle yüz ve çevresinde daha sık rastlarız ancak vücudun farklı yerlerinde de görünürler. Çoğu insana sivilcelerini sıkmak (patlatmak) çok cazip gelir. Başlangıçta bir sivilceden kurtulmanın en hızlı yolu gibi görünebilir, ancak aslında cildinizi tahriş edip kolayca ortadan kaldıramayacağınız kötü izler bırakabilirsiniz.

Sürekli cildinize mi dokunuyorsunuz?

Bu bilinçsizce yaptığınız bir hamle olabilir. Ancak bu şekilde yüzünüze dokunduğunuzda, ellerinizde birikmiş mikropları ve diğer şeyleri yüzünüze taşıyabilirsiniz. Gözle görülmeyen bu mikroplar gözenekleri engelleyerek akne veya siyah noktalara neden olabilir. Bu yüzden ellerinizle temas eden mikroorganizmaları ve kirleri önlemek için ellerinizi temiz tutmanız önemlidir. Benzer şekilde kesinlikle telefonunuzu sık sık temizlemeniz gereklidir. Telefonunuz konuştuğunuzda yüzünüze dokunur ve çıplak gözle göremiyor olsanız bile, bakteri doludur.

Bu yazıların devamının gelmesini istiyorsanız bizi beğenip yorum bırakabilirsiniz.

KaynakZaparas

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz