Ana SayfaHastalıklarÇillerden Kurtulma Yolları

Çillerden Kurtulma Yolları

-

İnsanların yüz ya da vücutlarında güneşten gelen daha dik ve etkili ışınların etkisi ile oluşan veya artan küçük kahverengi lekelerden yani çillerden kurtulma yolları mevcuttur. Çiller en fazla çok beyaz tenli kişilerde görülmektedir.

Yüzdeki çilleri giderebilmek veya çoğalmasını en aza indirmek için ilk yapılması gereken güneş ışığının etkisinden uzak durmaktır. Fakat mecburi durumlarda güneşe çıkmak gerektiğinde, güneşe çıkarken mutlaka faktörü yüksek olan güneş kremleri kullanılmalıdır ve güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce uygulanmalıdır. Güneş kremi etkisi ile zararlı güneş ışınları cilt tarafından daha az alınacağı için çillerin artması da engellenmiş olur.

Çillerden kurtulmak için evde yapılabilecek birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler arasında çillerden kurtulmanın en etkili yolu maydanoz suyu ile yapılmış olan maskelerdir. Maydanoz kökleri kaynatılıp limon suyu ile karıştırılır ve günde iki kere problemli yer silinerek uygulanır. Bunun yanında maydanozdan elde edilen su, süt veya yoğurt ile karıştırılarak 15 dakika cilde maske olarak uygulanabilir.

Maydanoz dışında farklı yöntemlerde mevcuttur ve domates de bu yöntemlerden biridir. Öncelik ile cilt temiz olmalı ve temiz cilde besleyici krem sürülerek nemlendirilmelidir. Ardında dilimlenmiş domatesler ciltte 30 dakika boyunca bekletilip daha sonra da soğuk süt ile ıslatılmış pamuk ile cilt temizlenir.

Aynı zamanda çillerden kurtulmak için yüzünüzü her gün limon suyu ile silerek oluşması engellenebilir. Yalnız kuru bir cilt yapısına sahipseniz, cildinizin iyice kuruyup zarar görmemesi için limon suyunu yarı yarıya sulandırarak cilde uygulanmalıdır.

Bunların dışında çillerden kurtulmak için kremler de piyasada mevcuttur. Bitki özlerinden oluşturulan bu kremlerden etkili sonuçların alınabilmesi için önerilen şekilde ve uygun talimatlarda kullanılmalıdır. Kremi ara vermeden ve düzenli olarak kullanıldığı takdirde sonuç alınabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz