Ana SayfaCilt BakımıCildinizin Sizi Uyardığı 8 Önemli Hastalık

Cildinizin Sizi Uyardığı 8 Önemli Hastalık

-

Sağlımızla ilgili yaşadığımız problemler dış görünüşümüz ile kolaylıkla anlaşılabilir ve cildimiz bu işi en iyi yapan göstergelerden biridir. Cildimizin bize vermiş olduğu sinyallere önem vermeli ve bu konuda dikkatli olmalıyız.

Bu yazımızda cildimiz ile alakalı karşılaşabileceğimiz en yaygın problemleri inceleyip, bu problemlerin vücudumuzla alakalı ne tür sıkıntılara sebep olabileceğini açıklamaya çalışacağız

8. Siyah noktalar

Cildinizde aniden beliren siyah noktalar, böbrek yetmezliği veya Adison hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde kas ve eklemlerde ağrı ile iştah kaybı gibi belirtiler görülür. Ayrıca bu kişilerin tansiyon ve kandaki şeker değerleri düşüktür. Bütün bu belirtiler oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu tür belirtileri taşıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

7. Beyaz lekeler

Cildinizin Sizi Uyardığı 8 Önemli HastalıkCildimizin sahip olduğu pigment üretme yeteneğini kaybetmesine Vitiligo denir. Bu rahatsızlık, vücudumuzda bulunan ve deriye rengini veren melanosit hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesi sonucunda oluşur. Bu hücrelerin bulunduğu bölgelerde pigment üretimi olmadığı için cilt üzerinde beyaz lekeler oluşur. Vitiligo böbrek yetersizliği sebebiyle de ortaya çıkabilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda endokrin uzmanı veya cilt doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

6. Kızarıklıklar

Cilt üzerinde aniden oluşan kızarıklıklar vücudumuzda alakalı bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesidir. Herhangi bir gıdaya, evde kullandığımız temizlik maddelerine, ilaçlara karşı bir alerji neticesinde ve hatta suçiçeği gibi bulaşıcı bir hastalık sebebiyle cilt üzerinde kızarıklıklar meydana gelebilir.

Ne sebeple meydana gelirse gelsin, ilk yapılması gereken şey doktora gitmek olmalıdır çünkü alerjik reaksiyonlar sonucunda ciddi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

5. Ödem

Eğer her gün vücudumuzda ödem ve şişlik oluşuyorsa hemen bir doktora görünmeniz de fayda olabilir çünkü bu şişlikler tiroit yetmezliğinin habercisi olabilir.

Bu rahatsızlık; tiroid seviyesinin düşerek vücudun yeterli seviyede hormon üretememesi durumunda meydana gelir. Bu hastalıkla beraber ciltte kuruluk, kol ve yüz bölgesinde ödem, saç dökülmesi, tırnak kırılması ve kilo alımı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilere sahip olmanız durumunda zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

4. Vücuttaki ben sayısında artış

Vücudumuzda ben oluşumunun birçok sebebi olabilir. En bilinen sebeplerden biri kalıtsal olarak bu oluşumların bize aktarılmış olmasıdır. Bununla birlikte, eğer anne ve babalarınızın vücudunda büyük doğum lekeleri varsa, benzer lekelerden sizin vücudunuzda da olabilir. Diğer bir sebep ise aşırı ultraviyole ışınlarına maruz kalmak veya hormon dengesizliği olabilir.

Her durumda da vücudumuzdaki benler zararsızdır. Ancak vücudumuzdaki ben sayısı hızlı bir şekilde yükselir, acı vermeye başlar veya renklerinde ve boyutlarında değişiklik olursa doktora gitme zamanınız gelmiş demektir.

3. Sivilceler

Vücudumuzda oluşan sivilcelerin pek çok sebebi olabilir. Cildimizdeki aşırı yağlanma sonucu gözeneklerin kapanması dengesizliği veya beslenme bozuklukları bu sebeplerden sadece bir kaçıdır.

Vücutta sivilce oluşumu her zaman için bir rahatsızlığın sonucudur. Bununla birlikte sivilce oluşumunu engellemek için cilt bakımını yapmamız gerekmektedir. Ancak bu rahatsızlıktan tam olarak kurtulmak için sivilce oluşumuna sebep olan nedenleri tespit etmeniz gerekir. Bu işlem ise ancak bir uzman tarafından yapılabilir.

2. Deri üzerindeki dökülmeler

Deri üzerinde meydana gelen dökülmelerinin başlıca sebepleri vitamin eksikliği, hormon dengesizliği, egzama veya sedef olabilir. Dökülmeler arttığında veya başka belirtilerle birlikte ortaya çıktığında daha tehlikeli bir hastalığın habercisi olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri gözlemlemeniz durumunda doktora gitmeniz faydalı olacaktır.

1. Aşırı terleme

Eğer havadar ve uygun sıcaklıkta olan bir mekânda bulunuyorsanız ve gergin olmamanıza rağmen maraton koşucuları gibi terliyorsanız, bu bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Aşırı terleme, Graves hastalığı denilen ve tiroitleri etkileyen bir çeşit bağışıklık sistemi rahatsızlığı yüzünden meydana gelebilir. Bunun sonucunda deri ince bir hal alarak sürekli olarak kaşınır. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz