Ana SayfaModaCildiniz Sağlığınızla İlgili Neler Söylüyor?

Cildiniz Sağlığınızla İlgili Neler Söylüyor?

Cilt sağlığınıza gereken önemi veriyor musun?

-

Cildimiz oldukça şaşırtıcı. Vücudunuzu enfeksiyona karşı korur, vücut ısısını düzenler ve bizi tehlikeye karşı uyarır.

Sıcak saç maşasına yanlışlıkla dokunduğunuzda, beyninizi yanık konusunda uyaran cildinizdir. Cilt zararlı bakterileri dışarıda tutmak için bir engel oluşturur. Görünüşümüz için de oldukça önemlidir. Sağlıklı cilt bize parlayan, genç bir görünüm verir. Bu yüzden kırışıklıkları ve renk değişikliğini fark etmeye başladığımızda, onu yaşlanma konusunda suçlayabiliriz, ama bundan daha fazlası da olabilir. Cilt, içeride neler olup bittiğine dair ipuçları veriyor. Kızarıklıktan kaşıntıya, cilt değişiklikleri, iç sağlığın değişmesine işaret edebilir. Birçok sağlık durumu cilt değişiklikleri ile başlar, bu yüzden küçük şeyler için uyanık olun. Daha sonra doktora zaman kazandırabilir!
kadınsağlığı
#Alerjiler
Cildimiz bizi tehditlerden korur. Kurdeşen ve kaşıntılı deri genellikle çevremizdeki bir şeye alerjimiz olduğu anlamına gelir. Kurdeşen, vücudun her yerinde kırmızı lekelerle kendisini belli eder. Kurdeşen, alerjimiz olan herhangi bir şeyden, ilaç, yiyecek, evcil hayvan, böcek sokması veya çiçeklerden çıkan polen gibi nedenlerden kaynaklanabilir.
#Tiroid Hastalığı 
Solaryum yatağına çok sert vurmuş gibi görünen arkadaşını tanıyor musun? Şey, turuncu tonu aslında düşük tiroidlerden olabilir. Portakalda, havuçta ve tatlı patates gibi üretilen bir antioksidan olan beta-karoten, tiroidde işlenir. Tiroid çalışmadığı zaman, kanda beta-karoten oluşur ve cildin turuncu bir renk almasına neden olur. Cilt sağlığı ayrıca saç ve tırnak sağlığını da içerir. Düşük tiroidli bazı kadınlar, donuk ciltlerin yanı sıra kırılgan saçları ve tırnakları fark etmeye başlarlar. Düşük tiroid ısı ve soğuğa karşı yorgunluğa neden olur. Endişelenme, bu semptomlar tedavi edilir edilmez gider. Aşırı aktif tiroidi olan kadınlar duştayken ​​daha fazla saç fark edebilir. Kuru, kırılgan saçlar düşük veya aşırı aktif tiroid belirtisi olabilir.
#Diyabet 
Diyabet belirtilerinin ilk belirtilerinden biri deridir. Diyabetli kişiler kontrolsüz kan şekeri seviyelerine sahiptir. Bu seviyeler ciltte değişikliklere yol açar. Derideki kan damarları değişir ve “plaklar” denilen ciltte kalın, parlak bölgelere yol açar. Gelişmiş diyabetli kişiler, dolaşımdaki azalma nedeniyle cildinde azalmış bir duyum farkedeceklerdir. Öyleki sahilde çıplak ayakla yürürseniz, ayağınızı bir kayaya kestiğinizi bile fark edemezsiniz. Diyabetiniz ilerlediyse, cildinizi düzenli olarak kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.
#Anemi
Addams ailesinin bir üyesi gibi görünmeye başladığınızı fark ederseniz. Bu durumdan düşük demir sorumlu olabilir. Anemi kanda düşük demir seviyelerine neden olur ve yüzün ve ellerin rengini kaybetmesine neden olur. Kırmızı et, koyu yeşil sebzeler ve yumurta gibi demir açısından zengin gıdalar, demir seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz veya beslenme uzmanınız, vücudunuz için en iyi planı size verebilir.
#Sedef Hastalığı 
Sedef hastalığı olan insanlar vücudunun her yerinde kuru, kaşıntılı bir döküntü yaşayabilirler, ancak tırnaklar aslında bir ipucu olabilir. Çürümüş tırnaklar, deforme olmuş veya sarımsı kahverengi bir rengi döndüren tırnaklar, sedef hastalığı veya hatta psoriatik artriti işaret edebilir. Yani eğer manikürcünüz ellerini her gördüğünde bir surat yaparsa, onu kontrol altına almak için zamanınız olabilir.
#Bir Şey Daha
Cildimiz bize duygusal ve psikolojik sağlığımıza dair ipuçları verebilir. Hepimiz cildimizin duygularımızı nasıl gösterebileceğini gördük. Harvard’daki araştırmacılar, cilt ve duygular arasındaki ilişkiyi incelediler ve zihin-beden tekniklerinin kronik cilt durumlarına yardımcı olabileceğini keşfettiler. Bu nedenle kaşıntı döküntülerine hiç krem ​​sürülmezse, meditasyon yapmayı deneyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz