Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...
Ana Sayfa Cilt Bakımı Cildin Erken Yaşlanma Sebepleri Nelerdir?

Cildin Erken Yaşlanma Sebepleri Nelerdir?

-

Cildinizin yaşlanmasını yalnızca genetiksel faktörler değil çevresel faktörlerde belirler. Bazı insanların cildi erken yaşlanırken bazılarının daha yavaş yaşlanır. Diğer organlardan farklı olarak cilt sadece içten değil dıştan da yaşlanır.

İnsan cildini diğer organlardan dış etkilere karşı açık olması ayırır. Dış dünyada olan sigara, egzoz gazları, fabrika dumanları, hava kirliliği cildiniz için olumsuz koşullar oluşturarak cildin erken yaşlanma sebepleri arasında sayılabilir. Yapılan araştırmalar bizlere bu sebeplerin cildin erken yaşlanmasına %80-90 oranında etki ettiğini gösteriyor.

Cildin Erken Yaşlanma Sebepleri

Güneş

Özellikle bahar ve yaz aylarında etkisini şiddetli bir biçimde gösteren güneş cildin erken yaşlanma sebepleri arasında birinci sırada gösterilir. Güneşin etrafa yaydığı ultraviyole ışınları insanların cilt hücreleri için tehlikeli ve zarar verici ışınlardır. Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak cilt hücrelerine zarar vererek uzun zaman içerisinde erken cilt yaşlanmasını tetikler.

Güneş ışığının etkili geldiği dönemlerde güneş ışığından mümkün olduğunca korunmalı, cildin güneş ışığına maruz kalabilecek noktaları koruyucu etkili ürünlerle korunmalıdır. Aksi takdirde güneşin yaydığı bu zararlı ultraviyole ışınları cildinizde solar keratoz adı verilen lezyonlara ve ileriki seviyede cilt kanserine dahi yol açabilir. Kontrolsüz, koruyucusuz ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalmak cildin erken yaşlanma sebepleri arasında en etkilisidir.

Sigara

Sigara kullanımı tüm insan vücuduna olduğu gibi cilde de zarar verir. Sigara alışkanlığı cilt üzerinde bulunan hücrelere etki ederek hem erken yaşlanmaya hem de cilt kanserine zemin oluşturur. Cilt ve vücut sağlığı için sigaradan uzak durulmalıdır.

Stres

İnsan cildinin yaşlanmasının nedeni sadece genetik ve çevresel faktörler değil aynı zamanda ruhsal yaşlanmadır. Yani insan cildini olumsuz etkilen faktörlerden bir tanesi de strestir. İnsan ruhsal yaşamındaki olumsuzluklar ve stres tüm vücudu etkilediği gibi cildi de olumsuz etkiler. Stresi etkileyen faktörlerden uzak durulmalı hem vücut hem de cilt için erken yaşlanmaya ve hastalanmaya sebep olacak her şeyden kaçınılmalıdır.

Uyku

Düzensiz ve doğru olmayan pozisyonlarda uyumak sağlığınızı olumsuz etkiler. İnsan hayatı boyunca yeterli ve düzgün uyku alamazsa vücudun ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Uyku insan sağlığı için en önemli faktörlerden birisidir.

Cildin kuruması

İnsan cildi yapısı gereği neme ihtiyaç duymaktadır. Cildiniz dış etkenlerden dolayı sürekli kurur buda cildin erken yaşlanma sebepleri arasında gösterilebilir. Cildinizi dış etkenlere karşı kaliteli bir nemlendirici ile besleyerek dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz.

Yanlış Beslenme

Sağlıksız beslenme insan vücudunda aşırı kiloya ve çeşitli hastalıklara yol açar. Yüksek kalorili, yağı çok ve sağlıksız besinlerle beslenmek kilo fazlalığa neden olur aynı zamanda erken yaşlanmaya da zemin hazırlar.

Su Tüketimi

Su insan vücudu için en önemli faktördür. Doğru ve dengeli su tüketimi cildinizi olumlu etkileyerek vücudun iyi beslenmesini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya yazın

Hamile Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kadın sağlığının her saniye ve her adımda kontrol altında bulundurulması gerekir. Üstelik birde hamile kanılması durumunda sağlıkdurumlarının başka bir boyuta geçmesiyle direk olarak konu...

Eşinizi Anlayın…

Eşinizi Anlamaya Çalışmak Size Kendinizi Anlamanızı Kolaylaştırır. Aşkı, sevgiliniz veya eşiniz hakkında düşünmeniz gereken bazı şeyler. 1 İlk hareketi yapmayı düşünün. 21. yüzyıl, ama genelde...

Seni Yeneceğim ” HAYAT “

Seni Yeneceğim “ HAYAT ” Hayat her zaman bize pembe pamuk şekeri tadında görünmez. Bir sürü inişler, çıkışlarla karşı karşıya kalırız. “Düşmem” der düşeriz, “Şaşmam”...

Sapyoseksüel Bir Kişi İle Çıktığınızı Gösteren 7 İşaret

Sapyoseksüel Bir Sevgiliniz Varsa Zekanız Onaylıdır! Bulunduğunuz kişiyle neden çıktığınızı her zaman tam olarak belirleyemeyebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla, diğerlerinin sizi başlangıçta onlara çeken özelliklerine...

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar Nasıl Anlaşılır?Erkekler ve kadınlar eşit muamele görmeyi hak ederken, meselenin gerçeği, iki cinsiyet arasında belirli toplumsal farklılıklar olmasıdır. Bu makale size bu temel...